Spotkanie z Józefem Lipieniem w MiPBP w Dębicy – inauguracja XXI Tygodnia Bibliotek

Życiowe ścieżki, klucząc i meandrując, rozświetlają nam gwiazdy ludzi, których niezakwestionowana wybitność, pracowitość oraz poświęcenie łączą się z serdecznością i skromnością. 8 maja 2024 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy mieliśmy przyjemność i zaszczyt poznać osobiście Pana Józefa Lipienia – postaci ikonicznej dla historii zapaśnictwa i sportu w skali świata. Podczas spotkania przekonaliśmy się, że tak naprawdę znicz olimpijski płonie ogniem niezagaszonej pasji. Bogactwo sportowych wiktorii, równoznacznych ze zwycięstwem moralnym oraz przezwyciężeniem własnych słabości to zaledwie część wysiłków, składających się na pasmo sukcesów, tworzących imponujący życiorys jednego z „bliźniaków z Jaczkowa”. Wielowątkowa rozmowa pozwoliła nam na poznanie kolejnych etapów kariery sportowej naszego Gościa, prezentując ją jednocześnie na szerokiej panoramie społeczno-obyczajowej mijających dekad. Te, kontrapunktowane zwycięstwami, budowały również pozycję naszego rodzinnego miasta, świadomie wybranego przez Braci Lipieniów. W kameralnej atmosferze swobodnie toczącej się familiarnej rozmowy rozpoczęliśmy XXI Tydzień Bibliotek, celebrując zarazem obchody Roku Braci Kazimierza i Józefa Lipieniów oraz Roku Polskich Olimpijczyków. Wyjątkowość naszego wspólnego święta potęgowała obecność nowo wybranego Burmistrza Miasta Dębicy, Pana Mateusza Kutrzeby, który – nie budując dystansu – razem z publicznością zadawał pytania głównemu bohaterowi naszego spotkania. Olimpijsko piękną, szczerą rozmową otwieramy Tydzień Bibliotek, w przekonaniu, że trudno o mocniej otwierające na historię drugiego człowieka chwile.

Rozmowa z dziewięciokrotnym mistrzem Polski, wielokrotnym medalistą, olimpijczykiem może onieśmielać budowaną przez dziesięciolecia wytężoną pracą legendę. Pan Józef Lipień ujął publiczność szczerością, serdecznym humorem oraz gotowością do dzielenia się historią swojego życia – w aspekcie zawodowym oraz rodzinnym. Trudno bowiem mówić o Panu Józefie bez odniesień do jego brata – Pana Kazimierza. Bliźniacy z Jaczkowa wsławili się bezprecedensowymi zwycięstwami, a ich braterska więź uwydatniło glorię zwycięstwa i zajęcie podium w Teheranie. Pełne ciepła, rodzinne historie bliźniąt przenikały się z wyznaniami o walkach nie bratobójczych, lecz braterskich, a nadal wymagających. Jak bowiem stawić czoła swemu bliźniakowi? Nawet, jeżeli słuchając Pana Józefa uśmiechniemy się na myśl o pierwszej z walk, stoczonej jeszcze w matczynym łonie – opowieść tyleż wzruszająca, co metaforyczna.

Rozmowa z redaktor Darią Kozioł naświetliła poszczególne stadia kariery Pana Lipienia, a także zaprezentowała samą walkę zapaśniczą – być może jedną z najszlachetniejszych, wywodzących się jeszcze z antyku dyscyplin sportu. Olimpijczyk przybliżył jej zasady tym z słuchaczy, dla których prawidła zapasów pozostawały tajemnicą. Jednak z uśmiechem przyznajemy, że audytorium składało się z wielu pasjonatów, sportowców, wychowanków, przyjaciół oraz oddanych wielbicieli Pana Józefa. Rozrzewniająca głębia więzi zdawała się rezonować dodatkowo piękno samodyscypliny, podążania ku temu, co pozornie odległe, a przybliżane konsekwencją, oddaną pracą, wielogodzinnymi treningami.

Pan Józef Lipień podzielił się z słuchaczami tak swoimi sukcesami, jak i cienistą niekiedy drogą do nich. Z bezpośredniością opowiadał o tym, czy za spektakularnej karierze zaciążyły wątpliwości, zdefiniował niepochwytne emocje, rodzące się w sercu zwycięzcy, z podium wsłuchującego się w hymn swej Ojczyzny, przybliżał zawiłą drogę ku zapasom i opowiedział o tym, jak to przypadek i nokaut ligowca zaprowadził go na szczyty podiów. Dowiedzieliśmy się również o tym, dlaczego utalentowani Bracia Lipieniowie pojawili się w Dębicy i jakie walory może mieć miasto, zdawałoby się na peryferiach, a młodym – umożliwiające zachowanie tożsamości i kształtowanie charakteru.

Wdzięczni za niezwykłe, inspirujące spotkanie, dziękujemy za wspólne otworzenie Tygodnia Bibliotek i tak znakomitą, poruszającą celebrację Roku Braci Kazimierza i Józefa Lipieniów, w nadziei, że spełni się nasze wspólne marzenie – powrót złotego wieku zapaśnictwa dla Dębicy.