Spotkanie z dębiczaninem Damianem Karolem Markowskim – podróż historyczna

Już jutro, 5 sierpnia o godzinie 17.00 Miejska i Powiatowa Biblioteka w Dębicy stanie się sceną wyjątkowego spotkania z historią. Nasi Czytelnicy będą mieli okazję wcielić się w rolę dyskutantów i słuchaczy, jak również świadków historycznych przemian i rządzących dziejami mechanizmów, które przedstawi i wyjaśni dębiczanin, dr Damian Karol Markowski.

Pełen pasji historyk i sowietolog, ogniskujący uwagę na dziejach Europy Wschodniej, budzi podziw przyjęciem postawy odpowiedzialnej, ale i przesyconej empatią w błyskotliwym przedstawianiu faktów historycznych. Stroniący od sporów ideologicznych oraz surowej czerstwości wywodu, pełen naukowego dystansu, za to emanujący entuzjazmem Autor licznych monografii i artykułów, wprowadzi nas w nasze własne dziedzictwo korytarzem faktów odświeżonych i ukazanych z wielu perspektyw. Im więcej punktów widzenia, tym pełniejszy obraz przeszłości, która przecież ukształtowała nas, jako społeczeństwo, stąd też tak bardzo potrzebne nam świeże spojrzenie i doświadczony przewodnik, który w przystępny sposób opowie nam o niezbywalnych, a zapominanych powiązaniach między przeszłością a współczesnością.

Wierzymy, że nasze spotkanie z wnikliwym badaczem, autorem cenionych monografii i licznych artykułów naukowych uzmysłowi nam, jak istotna jest rola pamięci, niekiedy będącej nieznośnie i boleśnie ciężkim brzemieniem, którego łatwiej się wyrzec, niż przyjąć. Jednakże, równie dobrze moglibyśmy wyrzekać się własnej tożsamości, przed czym dr Damian Karol Markowski skutecznie i z ujmującą troskliwością nas przestrzega. Mamy także nadzieję, że każdy z uczestników spotkania, nie tylko pasjonaci historii, ale ci, dla których historia wydaje się dziedziną trudną i zawikłaną powróci z naszej wspólnej podróży z bagażem rozbudzonych zainteresowań i oczyma błyszczącymi entuzjazmem. Być może czwartkowe popołudnie, prócz bliższego poznania  sylwetki Autora książek, które stanowią znakomite świadectwo przeszłości, podparte głębokimi badaniami, poszukiwaniami oraz skupieniem na życiu ówczesnych ludzi, stanie się również asumptem do samodzielnego zgłębiania historii.

Raz jeszcze, z wielką przyjemnością i pogodną niecierpliwością, na spotkanie z dr Damianem Karolem Markowskim, zaprasza Burmistrz Miasta Dębicy oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy.