Spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem

Górscy wędrowcy i poszukiwacze, zakochani w górach i książkach! Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy serdecznie zaprasza na spotkanie z Autorem, którego pielęgnowana od najmłodszych lat miłość do Karkonoszy przerodziła się w literacki hołd pod postacią górskiej serii kryminalnej. 27 czerwca 2024 r. o godz. 17.30 w budynku Biblioteki Głównej przy ul. Akademickiej 10 odbędzie się rozmowa ze Sławkiem Gortychem, podczas której obecność miłośników gór i kryminałów należy do obowiązkowych.

Debiut Sławka – „Schronisko, które przestało istnieć” – otwiera cykl, z którego każdej strony emanuje imponujący szacunek oraz bezgraniczna miłość do Gór Olbrzymich. Dziś już możemy w pełni cieszyć się karkonoską serię kryminalną, zachwycając się, trwożąc, odkrywając, pragnąc ruszyć śladami Autora i wykreowanych przez niego postaci. Dojrzałość stylu, urzekająca lekkość pióra, niesamowita, latami podsycana pasją wiedza oraz olbrzymia taktowność i precyzja w przedstawianiu dolnośląskiej historii sprawiają, że miłość Sławka do Karkonoszy od pierwszych stron udziela się odbiorcy. Przed nami spotkanie na szczycie – szczycie uwielbienia dla natury, głębokiej fascynacji jej majestatycznym pięknem, a także – pasji wiodącej ku literaturze.

Jeżeli jeszcze jakimś cudem nie rozkochały Was ani góry, ani kryminały – przyjdźcie tym bardziej!

Zapraszamy!

Jako ludzie jesteśmy ciekawscy. Lubimy wiedzieć, lubimy znać, lubimy rozkoszować się poczuciem władzy, jakie daje orientacja – w temacie i terenie naszych eksploracji. Dotyczy to także literatury. Uwiedzeni lub upojeni książką, chcemy jak najlepiej poznać jej Autora, skonfrontować swoje wyobrażenie z wizerunkiem, jaki wypracowaliśmy sobie na podstawie przeczytanych zdań. Proza Sławka Gortycha należy do tych porywających, zagarniających w głąb siebie nie tylko niesamowitą lekkością i potoczystością. Siła jej oddziaływania opiera się na zauważalnym natychmiast olbrzymim, jak same Karkonosze, uwielbieniu dla gór oraz szacunku dla historii, osłanianych i nasycających skalny masyw.

Spotkanie z Autorem wprowadzającym nas w gęstą i ciężką draperię dolnośląskiej historii niewątpliwie stanie się okazją do zadania pytań, rodzących się podczas lektury cyklu Karkonoskiej serii kryminalnej – cenionej i ocenianej wyłącznie w kategorii superlatywu. Świeżość perspektywy Sławka łączy się z niekłamanym szacunkiem oraz pokorą wobec historii i prastarej potęgi natury, narracyjna zręczność oraz błyskotliwość zdradzają tak talent, jak i objawiają wielką, tytaniczną pracę w zgłębianiu tak historii, jak i geografii regionu oraz tutejszych wierzeń. O tym, skąd i gdzie wszystko się zaczęło, jak wielkim wyzwaniem jest łączenie trudnych wszak studiów z pasjami oraz wymagającą pracą pisarza i co właściwie staje się iskrą zapalną, decydującą o obdarzeniu czytelnika tak wiarygodną i zarazem elektryzującą kryminalną intrygą trylogią – dowiecie się już 27 czerwca.