Spotkanie autorskie z prof. Janem Majchrowskim
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy zaprasza 13 grudnia 2024 r., o godzinie 17.00 na spotkanie autorskie z prof. Janem Majchrowskim połączone będzie z promocją książki „Polidruki potrawa z książek i ludzi”.
Profesor Jan Majchrowski jest najmłodszym synem pisarza Stefana Majchrowskiego, rotmistrza kawalerii II RP. Jest prawnikiem i politologiem, profesorem UW, członkiem Trybunału Stanu. Był m.in. współautorem solidarnościowego projektu Konstytucji RP, doradcą Prezesa TK i Marszałka Sejmu, podsekretarzem stanu w MSWiA, delegatem Rządu ds. reformy ustrojowej, pierwszym wojewodą lubuskim, członkiem Kolegium NIK oraz sędzią SN, z której to funkcji zrezygnował, protestując przeciwko uniemożliwieniu mu sądzenia sędziów w Izbie Dyscyplinarnej SN. Autor książek naukowych. W 2023 roku miał miejsce jego literacki debiut „Przeciw uzbrojonym analfabetom”. Przemawiał na manifestacjach w obronie praworządności: pod Sejmem 11 stycznia 2024 r. i pod Ministerstwem Sprawiedliwości 14 września 2024 r.
W swojej nowej publikacji autor daje nam tym razem opowieść o… książkach, zwłaszcza (choć nie wyłącznie) zanurzonych w politycznym sosie swojej epoki. Stąd jej intrygujący tytuł. Jednocześnie jest to opowieść o ludziach: tych nieznanych i tych bardzo znanych, z którymi autor zetknął się jako wojewoda, jako profesor na Wydziale Prawa UW, jako sędzia Sądu Najwyższego, albo znacznie wcześniej. Jego bohaterowie, jak u dobrego malarza, są uchwyceni za pomocą kilku kresek, które pozwalają im ożyć na kartach „Polidruków” z ich istotnymi – aczkolwiek przeważnie komicznymi – cechami. Jan Majchrowski nie oszczędza przy tym i swojej osoby, choć z ofiarami swych dygresji obchodzi się raczej dobrodusznie. Mimo że „Polidruki” mogą rozśmieszyć do łez, to jednak barwny i lekki język autora, którym bawi siebie i czytelnika, służy dotknięciu spraw arcyważnych i poważnych. Nie tylko politycznej historii Polski i jej dnia dzisiejszego, kondycji polskiej inteligencji i sądownictwa, ale także losu Europy, zagadnień rasizmu, odpowiedzialności za czyny i słowa, a nawet stosunku do prawdy i spraw dotykających metafizyki. Nie ukrywa przy tym własnego zdania i własnych ocen.
Zapraszamy ! Wstęp wolny!