Spotkanie autorskie z Marią Pakulnis

Spotkanie z Marią Pakulnis w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy było wyjątkowym przeżyciem, które odsłoniło piękno jej spojrzenia na życie, ludzi i codzienność. Aktorka, z niezwykłą wrażliwością, mówiła o wszystkich tych, którzy „rzucili do niej swoje nitki” – ludzi, którzy na różnych etapach życia wyciągali do niej rękę, dzielili się dobrem, wsparciem i troską. Każde z tych spotkań pozostawiło w niej trwały ślad. Pani Maria przypomniała o tym, jak ważne jest szanować siebie i innych, nawet jeśli nasze drogi bywają trudne i pełne wyzwań. Opowiedziała o siermiężnych momentach, które przeplatały się z kolorami życia, oraz o codziennych stresach i lękach, z którymi zmaga się każdy z nas. Dla niej kluczowe jest, aby zawsze rzucać „nitkę” do drugiego człowieka, oferując wsparcie i życzliwość, niezależnie od tego, skąd on pochodzi i jakie bagaże nosi. W tym tkwi według niej głęboka wartość – nigdy nie oceniać, ponieważ nigdy nie znamy pełnej historii drugiej osoby. Aktorka z otwartością przyznała się do swojej wrażliwości, a nawet naiwności, ale podkreśliła, że nie zamierza tego zmieniać. Taka właśnie chce być – pełna empatii, nieobojętna, gotowa widzieć w innych to, co najlepsze. Jej słowa były pięknym przypomnieniem, by dostrzegać wartość w każdym człowieku, praktykować dobroć i czerpać siłę z wdzięczności za każdy, nawet trudny moment.

Wzruszająco wspominała również swoje początki i czas spędzony w szkole pielęgniarskiej, gdzie na jej drodze pojawiła się nauczycielka, pani Krysia, która miała duży wpływ na jej dalszy rozwój i wybory. Nie zabrakło również anegdot z planu filmowego i opowieści o nietypowych spotkaniach z fanami jej aktorskiego talentu. Maria Pakulnis stworzyła niezapomniane kreacje kobiece w kultowych filmach takich jak: „Obywatel Piszczyk”, „Psie serce”, „Pożegnanie jesieni”, czy „Konsul”. Nawiązując do kultowych tytułów aktorka mówiła, o tym jak zmieniało się kino na przestrzeni lat i jaką rolę pełniło wobec rozgrywających się przemian społecznych i politycznych. Wspomniała również o wspaniałych artystycznych, aktorskich indywidualnościach, które spotkała na swojej drodze i które ją uformowały. Z entuzjazmem wspominała wybitego aktoraGustawa Holoubka, z którym zagrała w znanym filmie Janusza Zaorskiego „Jezioro Bodeńskie”. Była też Arielem u jego boku, gdy grał w szekspirowskiej „Burzy” Prospera w Teatrze Ateneum.  Bardzo wpłynęli na aktorkę  pedagodzy z warszawskiej szkoły teatralnej: Jan Świderski, Andrzej Łapicki, Tadeusz Łomnicki, a spoza szkoły cudowny Henryk Borowski, którego uwielbiała i który był jednym z moim pierwszych mentorów w zawodzie. Nie zapomni również emocji, jakich doznawała będąc w jednym z przedstawień, na scenie, między nim, a Haliną Mikołajską.

Maria Pakulnis również odniosła się do  filmu „Johnny”, za rolę w tym właśnie filmie otrzymała Polską Nagrodę Filmową. To oparta na prawdziwej historii opowieść o księdzu Janie Kaczkowskim, ale – co również ważne – to nie jest film kościelny. To film o życiu. „Johnny” idzie pod prąd jak ksiądz Kaczkowski. Jak podkreślała w rozmowie takich filmów wciąż nam brakuje, ale i autorytetów, bo dzisiaj wielu ludzie nie chce mieć żadnych autorytetów. Bo ten film nie jest też o umieraniu, jest o życiu, nadziei, o tym, że w każdym wieku można przejść zmianę, nauczyć się czegoś i pomóc sobie w sprawach, które zostały zaniechane. Nigdy na nic nie jest za późno i to jest wielka nauka na dzisiejsze czasy.

Rozmowę z aktorką poprowadził Andrzej Kurdziel – dziennikarz, menadżer współpracujący z wieloma artystami, twórca cyklu Śladami Mistrzów.

Maria Pakulnis – urodzona w Giżycku, polska aktorka filmowa, teatralna i radiowa.

Ukończyła Liceum Pielęgniarskie w Giżycku, a następnie Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Debiutowała jeszcze w czasie studiów, rolą w filmie „Dolina Issy” w reżyserii Tadeusza Konwickiego.

Laureatka Złotego Orła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Johnny” w reżyserii Daniela Jaroszka. Była aktorką: Teatru Dramatycznego w Słupsku, następnie grała w warszawskich teatrach: Współczesnym, Dramatycznym, Ateneum. Obecnie gra m.in. w warszawskim teatrze Kamienica. W 2023 roku ukazała się książka pt. „Moja nitka” – to niezwykła rozmowa, którą z aktorką przeprowadziła Dorota Wodecka.