Spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy serdecznie zaprasza na spotkanie z Marcinem Kydryńskim wszystkich, którzy wciąż tęsknią za bezmiarem podróży i dla których Piękno muzyki, literatury i fotografii stanowi kwintesencję życia. Spotkanie odbędzie się 21 maja (wtorek) o godz. 17.00 w budynku Biblioteki Głównej przy ul. Akademickiej 10.

Czy każdy wędrowiec jest odkrywcą? Trzask migawki coś kończy, czy unieśmiertelnia? Prawda krzyczy, czy zachowuje dyskrecję? Cudze historie w muzycznej frazie czy lotnym zdaniu uszlachetniają nas, czy czegoś nam odejmują? Nurt pytań zasila próba przedstawienia Postaci, którą doskonale Państwo znacie, a która niebawem będzie naszym i Państwa Gościem – Marcina Kydryńskiego. Z przetasowania wspomnień, anegdot i dygresji, opowieści o wędrówkach do siebie samego i refleksji wynurzy się z wolna CUD. Tak właśnie, w tłumaczeniu na język polski, brzmi tytuł najnowszej książki autorstwa Marcina Kydryńskiego, która tym razem – a przecież nie po raz pierwszy w towarzystwie naszego znamienitego przewodnika – zabiera nas na Kubę. Spotkanie stanie się okazją do zagłębienia się w prozę migotliwą i poruszającą, nęcącą słodyczą i zaprószającą iskry smutku – „Milagro. Dziennikiem kubańskim”. Zapis zimowej podróż na Kubę dla nas przeobrazi się w bramę wiosennego urzeczenia, zadziwienia i podziwu.

Zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

Marcin Kydryński przez trzy dekady pracy w radiowej Trójce zabierał swoich słuchaczy w świat muzyki nieoczywistej dla nas, żyjących pod tą szerokością geograficzną, dla której słoneczne upojenie, zmysłowość, ale i bezsilność rozczarowania w oczekiwaniu bardzo długo jawiły się jako obce. Aż do momentu, gdy nastawialiśmy odbiorniki na „Siestę”, by rzucić się wpław niesamowitej złożoności i zarazem muzycznej jedności. Dziś na „Porę siesty” udajemy się dzięki Radiu Nowy Świat. A świat niewątpliwie nowy i wspaniały, oszałamiający różnorodnością Marcin Kydryński portretuje na swoich fotografiach. Ceniony dziennikarz muzyczny, radiowiec, znakomity i wyczulony na kruchość chwili fotograf, obdarzony wyostrzonym zmysłem obserwacji, erudyta, autor wielu książek odzwierciedlających rytm jego podróżniczych i muzycznych pasji łączy wszystkie te sfery z pisaniem piosenek oraz rolą producenta muzycznego. Owocami wędrówek stały się książki, a współpracy z Anną Marią Jopek utwory, składające się na płyty uhonorowane w większości statusem złotych i platynowych. Podobnym powadzeniem cieszą się coroczne wydania Siesty – poszukiwane przez melomanów, ceniących sobie dynamikę zespoloną z czułością i wyrafinowaniem. Gdzie jeszcze obecne są te szlachetne metale: złoto i platyna? Z pewnością – w ujęciu metaforycznym – w fotografiach i reportażach. Jedne i drugie ukazywały się na łamach National Geographic i nadal mamy przyjemność delektowania się nimi na łamach Vivy oraz „Kontynentów”.

Na szczęście dla nas Marcin Kydryński wydaje kolejne książki, w których warstwa słowna przenika się z niezwykłą potęgą oddziaływania fotografii. W 1999 r. ukazuje się „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu”, w 1996 „Chwila przed zmierzchem, a 1999 r. „Pod Słońce”. W 2003 r. wszyscy miłośnicy Pessoi zamarli, otrzymując wydawnictwo albumowe pt. „Lizbona. Muzyka Moich Ulic”. „Biel. Notatki z Afryki” należy to ulubienic naszych Czytelników. Podobnie, jak „Dal”. Dziś mamy zaszczyt zaczytywać się w „Milagro”, a już 21 maja osobiście wsłuchać w opowieści autora.