Słone radości. Warsztaty artystyczne „U Beni”

Trudno o bardziej wdzięczne i łatwiej dostępne tworzywo niż masa solna. Nie wymaga dużego nakładu sił oraz środków. Jej składniki mamy zawsze pod ręką i nic trudnego w ich zmieszaniu razem. Przyjemna konsystencja bez przeszkód daje się formować dziecięcym paluszkom, a jej najwspanialsza zaletą jest to, że można z niej zrobić… Wszystko!!! Sekretną recepturę na najlepszą masę solną pod słońcem zna Pani Bernadetta Mardeusz, właścicielka Pracowni Kreatywności „U Beni” i – szczęśliwie dla nas – nie trzyma swojej tajemnicy w ukryciu. Po dzisiejszych zajęciach magiczną formułę znają także Dzieci i Młodzież z Ukrainy w ramach realizacji zadania „Coolturalna przygoda z Funduszami Europejskimi” w MiPBP w Dębicy. Zabawy manualne skutecznie zwiększają poziom endorfin i dodatkowo pozwalają małym artystom na twórczą ekspresję, owocującą przeuroczymi pracami, które nawet po bardzo długim czasie przywołują wspomnienia cudownych chwil. Tych w naszej bibliotece nie brakuje, dzięki dofinansowaniu  z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach instrumentu REACT-EU, za które serdecznie dziękujemy.

W przedpołudnie 18 sierpnia z naszej biblioteki wyruszyliśmy w podróż do miejsca, gdzie – jak i u nas – nie ma rzeczy niemożliwych. W czarodziejskim wnętrzu pracowni „U Beni” przywitała nas uśmiechem sympatyczna i miła Pani Bernadetta, chętnie dzieląca się energią swojego optymizmu i kreatywności. Najpierw rozdała Uczestnikom zajęć rękawiczki, a następnie każdy otrzymał miseczkę, w której formował własnoręcznie ciasto. Idealne proporcje składników – soli, wody oraz mąki – mieszaliśmy z marzycielską wiarą w cuda. Neutralną kremową barwę ciasta ożywił dodatek barwnika spożywczego, wedle życzenia twórców. Dzieci miały do dyspozycji wszystkie kolory tęczy i takie też były powstające prace – mieniące się intensywnym lazurem, żywa czerwienia, ciepłą żółcią i soczystą zielenią.

Gdy ciasto było już gotowe, Dzieci sięgnęły po kuchenne utensylia – wałeczek i foremki. Dzięki tym narzędziom możliwe stało się przeobrażenie bezkształtnych skrawków ciasta w najprzeróżniejsze kształty. Spod dziecięcych rączek wynurzały się zatem kwiatuszki i zwierzątka – skaczące zajączki, ujmujące kotki, płochliwe ptaszki i zwinne rybki. Pojawiły się również domki oraz korony i bez liku innych płaskorzeźb. Ich wielobarwność i różnorodność zachwycała, zachęcając Dzieci do coraz to kolejnych eksperymentów z kolorami oraz formą.

Jednak, jeżeli myślicie, że nasze twórcze poszukiwania ograniczały się jedynie do prac rzeźbiarskich, to natychmiast zaprzeczamy. Nie, Dzieci i Młodzież podążały dalej twórczym szlakiem wykonując stale cieszące się popularnością gniotki – zabaweczki wykonane z baloników oraz ziemniaczanej skrobi. Miękkie, dające się łatwo formować, mogą przynosić realną ulgę w rożnych sytuacjach i może właśnie na tym polega ich fenomen. Zarówno masa solna, jak i popularne gniotki stanowią idealny przykład na wszechstronność i efektywność najprostszych rozwiązań. Pani Bernadetta osłodziła Dzieciom zajęcia czekoladą oraz ptasim mleczkiem, a na pożegnanie rozdała im baloniki, które kojarzą się z ulotnością marzeń, jednak nie musimy ich tracić, lecz możemy spełniać – z cierpliwością, delikatnością, odwagą i konsekwencją.

Nie musimy szukać daleko, by móc zatracić się w zabawie, która, rozwijając naszą wyobraźnię, cechuje się zarazem nieocenionymi walorami sensorycznymi. Zajęcia artystyczne jako element arteterapii pozwalają rozładować nagromadzone napięcie, ukierunkować inwencję Dzieci oraz zbudować i umocnić poczucie bezpieczeństwa, czego szczególnie potrzebują Dzieci uchodźcze.

Serdecznie dziękujemy Pani Bernadetcie za zaproszenie do niesamowitej krainy wyobraźni, pozwalającej rozwijać skrzydła najmłodszym twórcom. Zabawy z niepozorną i niedocenianą zazwyczaj masą solną stanowi doskonałą trampolinę dla wyobraźni i możliwość zatracenia się w wykorzystywaniu możliwości, jakie przed nami roztacza. Mamy nadzieję, że Dzieci spoglądając na wykonane przez siebie rzeźby, uśmiechać się będą słonecznie, wspominając pogodny czas, spędzony w Pracowni Kreatywnej „U Beni”. Nie ma dwóch takich samych dni w naszej bibliotece, a każdy z nich iskrzy nowymi wrażeniami, umiejętnościami i radością.

„Coolturalna przygoda z Funduszami Europejskimi” finansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach instrumentu REACT-EU, czyli reakcji Unii Europejskiej na kryzys.

funduszeeuropejskie #funduszeUE #EUinmyregion #funduszeeuropejskiedlapodkarpacia #EuropejskiRokMłodzieży