Słodkie pożegnanie – zakończenie „Zwierzolubnych ferii z dębicką Biblioteką”

Nadziewane marmoladą różaną lub budyniem, pieczone i smażone, oprószone cukrem pudrem lub czekoladą – pączki! Tłusty Czwartek, tradycyjnie otwierający ostatni tydzień karnawału, stał się jednocześnie dniem uroczystego finału cyklu zimowych zajęć w MiPBP w Dębicy. Słodkie i lukrowane śmiechem serdecznej radości było również ostatnie nasze spotkanie w ramach „Zwierzolubnych ferii z dębicką Biblioteką”. Nie traciliśmy więc ani sekundy na wspólne zabawy z książką i zwierzakami w roli głównej, skrzętnie wykorzystując każdą chwilę, do ostatniego wręcz okruszka. Odbyliśmy także wycieczkę po świecie fauny, w której rolę przewodnika przejął wyjątkowy gość, Podleśniczy Leśnictwa Wolica, Pan Marek Brożyna. Pożegnalny dzień przyniósł mnóstwo wrażeń, wiele atrakcji i z pewnością kolejne przeżycia do kolekcji fantastycznych, ubogacających wspomnień.

Dzisiejszy poranek rozpoczęliśmy od powrotu do wczorajszej lektury. Dzieci, zaskoczone tym, jak wiele błędnych przekonań o zwierzętach wciąż pozostaje w obiegu, postanowiły kontynuować śledztwo i odkrywać prawdę o mieszkańcach lasów, mórz i przestworzy. Pochylając się nad publikacją pt. „Stop plotkom! Cała prawda o zwierzętach”, Dzieci snuły rozważania na temat roli przypisanej każdej z żywej istot i hierarchii, panującej w naturze.

Swoistą kontynuację tej cennej refleksji stanowił wykład Pana Marka Brożyny, Podleśniczego Leśnictwa Wolica w Nadleśnictwie Dębica. Mali Słuchacze z uważnością i pilnością uczyli się, kiedy dokarmianie zwierząt jest potrzebne, a kiedy staje się już naruszeniem praw natury, przeradzając się w nieświadome krzywdzenie żywych istot. Pan Marek, opierając się na swoim doświadczeniu i gruntownej wiedzy, przybliżył Dzieciom mechanizmy adaptacyjne i defensywne różnych stworzeń, umiejętnie, zadając skłaniające do namysłu pytania i zręcznie prowadząc swoje audytorium po zawiłych ścieżkach codzienności zwierząt dziko żyjących. Dzieci dowiedziały się o migracji owadożernych ptaszków do ciepłych krajów, o hibernacji zmiennocieplnych gatunków, pozwalającej im wprowadzić się w stan na pograniczu śmierci, a także o mamie-niedźwiedzicy, która podczas snu zimowego, pogrążona w letargu… Adoptowała pieska! Dzieci opowiadały, jak pomagają ptakom podczas surowej zimy i dzieliły się swoimi doświadczeniami ze zwierzętami, opowiadając mnóstwo zabawnych anegdot. Pan Marek z kolei podzielił się z Dziećmi profesjonalnymi wskazówkami, jak dbać o dbać o dzikie zwierzęta, dbając o ich bezpieczeństwo, ale by nie pozbawiać ich instynktu samozachowawczego, Wskazywał, iż niekiedy ingerencja człowieka jest niemal zbrodnicza. Trwała dyskusja ożywiona i burzliwa, pełna zwrotów tematycznych i jednocześnie, objawiająca wzrastającą odpowiedzialność Dzieci wobec otaczającego je świata.

Jakby rekompensatą za koniec ferii stała się prześliczna, słoneczna aura, zachęcająca wręcz do zabaw na zewnątrz. Dzieci z ochotą bawiły się na placu przed gmachem biblioteki, korzystając z rozkosznej pogody. Szarość placu zniknęła, ozdobiona barwnymi rysunkami. Pośród urzekających portretów zwierząt i delikatnych kwiatów, nie zabrakło podziękowań za wspólnie spędzony czas, co napawa nas ogromną dumą. Podobnie, jak głęboko wzruszała nas każda z własnoręcznie wykonanych przez utalentowane Dzieci laurek, będących wyrazem szczerej wdzięczności.

Nadszedł czas na oficjalne zakończenie „Zwierzolubnych ferii z dębicką Biblioteką”. Dyrektor MiPBP w Dębicy, Pani Monika Rojek-Kałek podziękowała pogodnie Dzieciom za czas spędzony twórczo, radośnie, w atmosferze przyjaźni i życzliwości. Każdy dzień zabarwiały nowe wrażenia, każdy obfitował w niezliczone przeżycia, które z pewnością pozostaną z nami na bardzo długi czas i wspominać będziemy je z sentymentem. Może nawet wspólne ferie staną się inspiracją, która przerodzi się w życiową pasję Uczestników projektu? Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki, słodkie niespodzianki oraz akcesoria, praktyczne i niewątpliwie cieszące każdego miłośnika zwierząt.

Pani Dyrektor podziękowała również Panu Piotrowi Chęćkowi, Staroście Powiatu Dębickiego, Panu Mariuszowi Szewczykowi Burmistrzowi Miasta Dębicy, Panu Stanisławowi Leskiemu , Prezesowi Zarządu Gas-Trading Podkarpacie, Pani Katarzynie Rostowskiej – Machnik za wsparcie udzielone naszemu projektowi „Zwierzolubne Ferie z dębicką Biblioteką”.

Pożegnalne spotkanie uświetnili swoją obecnością: Starosta Powiatu Dębickiego, Pan Piotr Chęciek oraz Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, Pani Aneta Sękowska. Pan Starosta podziękował uroczyście Dzieciom za czynny udział w kulturalnym życiu miasta i zaangażowanie. Wyrazy uznania otrzymała również Pani Dyrektor Biblioteki za liczne nowatorskie inicjatywy, owocujące tak aktywizującymi lokalną społeczność projektami, jak „Zwierzolubne ferie z dębicką Biblioteką”.

Na osłodę smutku rozstania, Dzieci zajadały przepyszne puszyste pączki, których aromat wypełnił całą bibliotekę, przypominając dodatkowo dzisiejszą okazję. Jeszcze raz dziękujemy serdecznie Dzieciom, ich Rodzicom i Opiekunom, a także każdemu z Partnerów, których wiedza, doświadczenie oraz otwartość na współpracę znacznie wzbogaciła cykl feryjnych zajęć. Jesteśmy wdzięczni także naszym Patronom, bez których przychylności nie moglibyśmy liczyć na tak zróżnicowane atrakcje podczas „Zwierzolubnych ferii z dębicką Biblioteką”.

Mamy nadzieję, że w przyszłości spotkamy się podczas równie ekscytujących i wartościowych inicjatyw. Dzięki nim nasza biblioteka i nasze miasto tętnią życiem – dziękujemy radośnie i do zobaczenia!