Serduszka kwitnące miłością – Dzień Mamy w Przystani Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy

Już samo słowo „Mama” ze swoim miękkim brzmieniem, wywołuje w naszych sercach przyjemne ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Mamy otaczają nas czułą opieką, wspierają nas i pomagają realizować nawet najbardziej zwariowane pomysły. Od nich uczymy się anielskiej cierpliwości, wyrozumiałości, odwagi i konsekwencji. W majowe tygodnie nasze myśli o tym, jak okazać Mamusiom miłość stają się coraz mocniejsze, jednak w Przystani Świętego Mikołaja nie musimy się martwic o to, czy wymyślone przez nas niespodzianki spodobają się Ukochanym Mamom. 24 maja, na dwa dni przed najważniejszym dla Dzieci świętem w roku spotkaliśmy się, by wspólnie przygotowywać niepowtarzalne prezenty dla ukraińskich Mam. Czeka na nie prawdziwa niespodzianka, ponieważ Dzieci, ucząc się zarazem nowej techniki zdobienia, stworzyły przecudne serduszka z magnesami, które każdego dnia przypominać będą o niezmierzonej dziecięcej miłości. W środowe przedpołudnie w naszej bibliotecznej Przystani Świętego Mikołaja odbyły się niezwykłe warsztaty decoupage’u, podczas których Dzieci z zaangażowaniem tworzyły prześliczne serduszka kwitnące miłością. Razem z naszymi Podopiecznymi czekamy z niecierpliwością na Dzień Mamy, by przekonać się, jak wielką radość i wzruszenie wywoła tak niepowtarzalny prezent, wzbogacony głęboką miłością i ufnością.

W Przystani Świętego Mikołaja nie rozróżniamy technik twórczych na trudne i łatwe, na te dla Dzieci i dorosłych. Głęboko wierzymy, że wiara w możliwości Dzieci oraz wspieranie ich od jak najwcześniejszych lat stanowi esencjonalną siłę napędową ich własnej wiary w siebie. Dlatego też tak cudownie jest wspólnie zdobywać nowe umiejętności. Tym razem postawiliśmy na technikę, której korzenie wciąż pozostają zagadkowe. Początków decoupage’u poszukuje się u rdzennych plemion syberyjskich, XII-wiecznych Chinach, dokąd rzekomo miałyby przywędrować, w XV-wiecznych Niemczech i epoce wiktoriańskiej. Niezależnie od wszystkiego, niezaprzeczalnie, technika ta ma w sobie niezwykłą lekkość, finezję i urzekające piękno. Nasze warsztaty rozpoczęliśmy od wprowadzenia. Dyrektor naszej Biblioteki, Pani Monika Rojek-Kałek opowiedziała Dzieciom, na czym polega metoda serwetkowa, jakie efekty można nią osiągnąć i jak rozpocząć swoje twórcze działania. Wprowadzenie Dzieci w tajniki nowego sposobu ozdabiania przedmiotów jest niezmiernie istotne. Bo choć decoupage jest bajecznie łatwy, należy o kilku ważnych sprawach pamiętać. Po pierwsze, uzbrajamy się w cierpliwość, ponieważ każdy etap pracy wymaga odrobiny czasu. Po drugie, pracujemy precyzyjnie – każda serweteczka dzieli się na kilka warstw, którą wyodrębniają uważnie dziecięce paluszki, a my chcemy użyć tylko pierwszej z nich, z wybranym przez nas wzorem. Musimy być bardzo, ale to bardzo delikatni, ponieważ papierowe serwetki są niebywale podatne na każdy mocniejszy i mniej ostrożny ruch. Dzieci były zachwycone słysząc, że dzięki tej metodzie można ozdobić każdy przedmiot i nadać mu nowe życie oraz niepowtarzalnego charakteru.

Znając już reguły decoupage’u, Dzieci zabrały się do pracy. Powstało mnóstwo serduszek, a każde z nich inne. Drewnianą bazę zdobiły zachwycające kwiatuszki, bukieciki, ptaszki i kokardki, pochodzące z wybranych przez Dzieci serwetek. Prezenty dla Mam, bajecznie kolorowe, zdobiły także napisy: „Kocham Cię, Mamo” oraz „Dla Mamy”. Prócz serduszek pojawiły się również drewniane ptaszki, równie urzekające. W tworzenie prezentów dla Mam Dzieci włożyły całe swe serduszka. Wiele z małych Artystów zapowiedziało, że serduszkowe magnesy z pewnością ozdobią drzwi lodówki, by każdej chwili, gdy Mama krzątać się będzie w kuchni, przypominać jej o wdzięczności za pracę oraz troskliwą opiekę. Z pewnością, na ukraińskie Mamy czeka niesamowita i niezwykle wzruszająca niespodzianka.

Dziękujemy serdecznie Fundacji Świętego Mikołaja za możliwość nieustannej nauki, przyjemnych i owocnych twórczych spotkań, wypełnionych ekscytacją i pięknem obdarowywania naszych Najbliższych. Przed nami drugie wspólne święto Mam, wobec czego tym bardziej znacząca jest szansa na to, by zarówno Dzieci, jak i Mamy pamiętały o mocy bezwarunkowej miłości.

Wszystkim Mamom życzyły spełnienia marzeń, dużo czasu dla siebie i słonecznych uśmiechów!  

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.