Radosne przygotowania! Wielkanocna wystawa w Przystani Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy

Urocze stroiki, pisanki, rozkoszne króliczki i niezliczona ilość kwiatów – to wszystko możecie podziwiać na wystawie rękodzieła, czekającej na gości w Sali Czytelni. Serdecznie zapraszamy Was na ekspozycję, wierząc, że jeżeli jeszcze nie rozpoczęliście wielkanocnych przygotować, tutaj znajdziecie jedyną w swoim rodzaju inspirację dla dekoracji Waszych domów, koszyczków i stołów, przy których zasiądziecie do uroczystego śniadania. Wystawy rękodzieła stanowią bezcenne doświadczenie w aspekcie etnograficznym i antropologicznym, umożliwiające nam głębsze poznanie innych kultur. Przed nami już druga wspólna Wielkanoc i choć nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy, podążając za kalendarzem juliańskim, będą celebrować Święta Zmartwychwstania tydzień później, niż my, nie wyklucza to radości ze wspólnych przygotowań. Nasza wielkanocna krzątanina w Przystani Świętego Mikołaja trwa już od pierwszych wiosennych dni, jeszcze zanim wielu z nas przebudziło się z zimowego letargu. Podczas naszych wspólnych spotkań przygotowywaliśmy prześliczne ozdoby, cieszące oczy feerią barw oraz nie pozostawiające najmniejszych wątpliwości: nadeszła Wielkanoc, a wraz z nią potęguje się ufność w przyszłość nieskalaną, jak błękitne wiosenne czyste niebo. To właśnie bezchmurny nieboskłon pojawia się najczęściej w ukraińskich wielkanocnych życzeniach i tego pragnęlibyśmy dla nas i dla naszych przyjaciół z Ukrainy.

Przystań Świętego Mikołaja to przestrzeń sprzyjająca nie tylko radosnej twórczości oraz beztroskiemu spędzaniu czasu. Staramy się, by każde z naszych polsko-ukraińskich spotkań sprzyjało zacieśnianiu się więzi, a także umożliwiało wzajemne, coraz głębsze poznawanie się i osmotyczne przenikanie kultur. Wspólne przygotowania do Wielkiej Nocy – czy jak nazywa się Święto Zmartwychwstania na Ukrainie – Wielkiego Dnia – pokazało nam po raz kolejny, że dzieli nas naprawdę niewiele. Poza różnicami wytyczanymi przez kalendarze, nomenklatura poszczególnych ozdób i wielkanocnych atrybutów, często pozostające w tej samej sferze symbolicznej. W Polsce święci się palmy, w Ukrainie – bazie, w Polsce idziemy oddać hołd przed grobem Chrystusa, w Ukrainie – przed plaszczanicą. Takich podobieństw i analogii można wymienić jeszcze bardzo wiele, a każde z nich wywołuje pogodny spokój, jaki cechuje świadomość naszej kulturowej bliskości.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy i być może refleksji ponad czekającym nas czasem radości przemieszanej z zadumą. Zachęcając do odwiedzenia Czytelni i zachwytu nad wielkanocnymi ozdobami, pragniemy życzyć wszystkim niezachwianej nadziei na przyszłość oraz pokoju.

Dziękujemy promiennie naszym dobrym duchom z Fundacji Świętego Mikołaja, za możliwość tak częstych i tak ubogacających spotkań, wprowadzających w wielkanocny nastrój i owocujących tak urokliwymi ozdobami.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.