Portrety znanych Polek – Dzień Kobiet w Polsce i na świecie z Filią nr 3

Kobiecość kojarzy się z delikatnością i troskliwością, subtelnością niewymuszonego piękna i czułością. Symboliczny wymiar kobiecości określa również hart ducha, odwagę oraz delikatność w okazywaniu przewagi i wyrozumiałość. Dzisiaj w 56 państwach całego świata celebrujemy Dzień Kobiet. W wielu krajach święto płci pięknej posiada nawet oficjalny charakter. Z tej okazji 7 marca 2022 r. młodzież Dębickiego

Hufca Pracy została zaproszona na lekcję biblioteczną do Filii nr 3 MiPBP w Dębicy. Uczestnicy spotkania prześledzili dynamicznie zmieniającą się historię Dnia Kobiet i rolę samej kobiety, zastanowili nad znaczeniem hołdu dla kobiecości, a także zapoznali z publikacjami książkowymi, poświęconymi znanym kobietom: nowatorkom, bohaterkom, ikonom. Nie zabrakło uroczego i słodkiego akcentu, podkreślającego męską wdzięczność i pamięć o święcie płci pięknej.

8 marca kobiety i dziewczynki mogą spodziewać się gestów kurtuazji i serdeczności ze strony mężczyzn. Tego dnia otrzymują komplementy i symboliczne podarunki. W miejscach pracy możemy liczyć na wyrozumiałość przełożonych, uczennice wychodzą ze szkół z uśmiechami i drobnymi prezentami od swoich kolegów. W Polsce pierwszy raz celebrowaliśmy Dzień Kobiet 24 marca 1924 r., a więc niebawem minie 100 lat od pierwszych obchodów. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, lecz jedno pozostało stałe: okazja wykorzystywana do okazania wdzięczności, podziwu, uczucia i szacunku wobec kobiet. Jak Dzień Kobiet wygląda w innych krajach? Czy obchody w różnych stronach świata zdumiewają egzotycznością lub ekscentrycznością? O tym wszystkim opowiedziała Kierownik Filii nr 3, Pani Jolanta Wiktor. Uczestnicy dowiedzieli się, że zgodnie z rytmem historii, Dzień Kobiet posiada o wiele głębszą historię, niż wielu z nas przypuszcza. Wywodzące się ze starorzymskich matronaliów święto początkowo obchodziły jedynie zamężne kobiety. 1 marca był dla Rzymianek okazją do spotkań i obdarowywania się. Tradycję te podtrzymuje się w  Rumunii i Portugalii, w których dzień ten kultywuje się ekskluzywne spotkania wyłącznie w kobiecym gronie. Wspólne chwile upływają paniom na wykwintnych obiadach i kolacjach, imprezach i rozmowach, rytuałach pielęgnacyjnych. W Rumunii ponadto Dzień Kobiet łączy się z macierzyństwem, a mamy i babcie otrzymują wówczas od swych pociech i wnucząt drobne prezenty. W Chinach panie pracują jedynie pół dnia i chętnie wykorzystują pozostały im czas na przyjemności.

W Wietnamie Święto Kobiet obchodzone jest dwa razy w roku: 20 października i 8 marca, a daty te również mają szczególne znaczenie, upamiętniając rozpaczliwą walkę kobiet o swoje prawa. Podobnie, jak w Gruzji, gdzie temat dyskryminacji płci pięknej wciąż pozostaje aktualny. W Brazylii, kraju wciąż zanurzonym w kulturze machismo, Panie słyszą radosne „parabens” – gratulacje. Szczególną formę przybrał Dzień Kobiet w Wielkiej Brytanii, gdzie święto kobiecości jednoczy kobiety i mężczyzn podczas licznych wystaw i wykładów, a także spotkań z wyjątkowymi kobietami. Całość koncentruje się wokół roli kobiety w życiu kulturalnym, naukowym i społecznym. Podejmowane inicjatywy stanowią zarazem pretekst do rozmów o tym, jak poprawić pozycję kobiet na świecie, jak udogodnić ich życie i jak nie dopuścić zredukowania roli kobiety do stereotypów na jej temat, umożliwiając im rozwój i zapewniając bezpieczeństwo.

Stąd uczestnicy płynnie przeszli do publikacji, podkreślających rangę dokonań Polek, zasłużonych dla różnych dziedzin. Pani Kierownik przybliżyła młodzieży sylwetki artystek, podróżniczek, postaci mających realny wpływ na kształt historii naszej ojczyzny. Opowieść rozwijała się w scenerii okolicznościowej wystawy z książek zainspirowanych losami odważnych, bezkompromisowych kobiet. Wymownym i wzruszającym domknięciem spotkania stało się ofiarowanie każdej z kobiet symbolicznego kwiatu – słonecznie żółtego tulipana – przez jednego z uczniów. Słodkim zwieńczeniem spotkania z okazji Dnia Kobiet był poczęstunek dla Uczestników.

Dziękujemy serdecznie młodzieży z Hufca Pracy w Dębicy za wspólne spotkanie i celebrowanie ważnego dnia.