Portfolio Sztukmistrza. Wyniki konkursu na portfolio Cypriana Kamila Norwida

Ogłaszając konkurs na portfolio artysty, nie poprzestającego na jednej gałęzi sztuki, wiedzieliśmy, że będzie to zadaniem trudnym. Może nawet karkołomnym. Jak bowiem zamknąć esencję postulatów etycznych i estetycznych niezrównanego literata i genialnego plastyka, dającego wyraz swej myśli poprzez każde dostępne tworzywo? Jak nakreślić wyboiste ścieżki życia niezrozumianego pielgrzyma. Jak sportretować wyklętego wielbiciela Piękna i piewcy Dobra oraz Prawdy? Takim właśnie był Cyprian Kamil Norwid, którego rok celebrujemy. A jednak – z niekłamaną dumą ogłaszamy, że młodzi dębiczanie zaimponowali nam swoją niezwykłą inwencją, głębokim zaangażowaniem oraz wrażliwością. Bezbłędna intuicja estetyczna, wysokie ambicje, pasja i ofiarowany na poszukiwania twórcze czas zaowocował przepięknymi pracami konkursowymi. Drodzy Uczniowie, dziś chcielibyśmy ogłosić wyniki estetycznej rywalizacji pt. „SZTUK-MISTRZ jakiego nie znamy… poeta, malarz, podróżnik, grafik i rzeźbiarz”. Konkurs zorganizowaliśmy dla uczczenia czwartego w plejadzie wielkich romantycznych wieszczów – Cypriana Kamila Norwida, patrona roku 2021.

Dziękujemy każdemu z Uczestników, wyrażając podziw nad wysokim poziomem umiejętności i dojrzałością koncepcji. Niewątpliwie, przygotowanie każdej z prac poprzedzone było rozważnym namysłem, skrzętnym gromadzeniem materiałów, a najżmudniejsza stała się selekcja tych najbardziej wartościowych, zaskakujących nieznanych aspektów życia i twórczości z przebogatej biografii Norwida. Należy podkreślić, że prace powstawały przy wsparciu doświadczonych pedagogów, którzy pomogli zorientować się, na jakie aspekty położyć punkt ciężkości. Nauczycielom, prowadzącym Uczestników składamy szczególne wyrazy wdzięczności.

Gwiazda Czwartego Wieszcza oświeca rok 2021, a jej światło nadal pulsuje w twórczości wielu wielbicieli, urzeczonych głębią ponadczasowego dorobku Artysty. Twórczość Norwida, opatrzono etykietą nieprzystępnej, zawieszonej w historiozofii, a więc tym trudniejszej. Pomimo tego, wnikliwi i wrażliwi Uczniowie dębickich szkół, odnaleźli się w olbrzymim dorobku literackim, imponującej korespondencji i dziełach plastycznych, znakomicie komponując portfolia artysty. Niebanalne portrety zbuntowanego spadkobiercy romantyzmu doskonale ilustrują odmienność poety jako twórcy, jego bezkompromisowość, ale i człowieczeństwo. Ujęte w formie zbiorów faktów i ciekawostek, starannie wykaligrafowane, opatrzone zostały własnoręcznie wykonanymi ilustracjami. Nie zabrakło także osobistych przemyśleń, sytuujących wyrafinowane prace w sferze mocno subiektywnej, podkreślającej dojrzałość oraz subtelność autorów prac. Urzeka harmonia nie tylko w aspekcie estetycznym, zewnętrznym, ale rozumiana jako wewnętrzna spójność prac, które ogląda się z prawdziwą przyjemnością, a z jeszcze większą – nagradza.

Kto zatem znalazł się w gronie Laureatów? Już dzielimy się z Wami tą informacją.

MiejsceRodzinaSzkoła i Opiekun
IJadwiga ZiębaZespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła w Dębicy; Ewa Reguła
IIAmelia GładkowskaSzkoła Podstawowa nr 12 im. Armii Krajowej w Dębicy; Grażyna Bil
IIMałgorzata PruchnikZespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła w Dębicy; Ewa Reguła
IIIWiktoria ChodórSzkoła Podstawowa nr 12 im. Armii Krajowej w Dębicy; Grażyna Bil

Raz jeszcze serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom oraz ich Nauczycielom za uczestnictwo w konkursie, który sam w sobie stanowił przecież wyzwanie. Rozpiera nas duma, kiedy po raz kolejny dębicka młodzież udowadnia swą niezwykłą dojrzałość. Równocześnie wierzymy, że aktywność i śmiałość twórcza wyostrzają zmysł estetyczny i moralny. To dodatkowo stanowi ubogacającą realizację postulatów Norwidowskiej triady wartości. Laureatkom gratulujemy, winszując kreatywności, fantazji, błyskotliwości oraz pracowitości.

Drodzy Czytelnicy, przypominamy, że  uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas Wieczoru Norwidowskiego, już jutro, 2 grudnia 2021, o godz. 17.00. Będzie to wieloetapowa, uszlachetniająca uczta duchowa, dedykowana koneserom Sztuki, wznoszącej się na filarach Prawdy, Dobra i Piękna. Podczas naszego spotkania będzie można nabyć najnowszy album Mateusza Kluzy pt. NORWID 2021. Kilkanaście kompozycji tu zawartych stanowi poruszającą reinterpretację utworów autora „Vade-mecum”, adresowaną szczególnie do młodego pokolenia, a przybliżającą geniusz niedoścignionego Sztukmistrza. Specjalnym udogodnieniem dla naszych Gości jest możliwość płacenia kartą.

Zapraszamy wszystkich miłośników kultury na Wieczór Norwidowski. Wspólne przeżycie duchowe, obejmujące deklamację prozy i poezji Czwartego Wieszcza, możliwość kontemplacji jego dzieł, jak również wysłuchanie odczytu, dotyczącego jego twórczości, zwieńczy koncert Norwid Muzycznie. To jednak nie koniec, ponieważ ukoronowaniem naszego spotkania stanie się msza święta w intencji Ojczyzny z okazji 200-setnej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. Nabożeństwo odbędzie się 5 grudnia 2021 r., o godz. 10.30 w Kościele pw. Św. Jadwigi w Dębicy.