Port naszych marzeń – ojczyzna. Zajęcia kreatywne w Przystani Świętego Mikołaja w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy

Magia Przystani Świętego Mikołaja wykorzystuje uderzające podobieństwo do tej zaklętej na kartkach książek, pozwalając nam wyprawiać się w odległe podróże bez ruszenia się z ulubionego fotela czy łóżka. Jednak, co istotne, w takich przypadkach z reguły strach przed opuszczeniem portu łagodzi niezachwiana pewność, że mamy dokąd wracać. Dzieci z Ukrainy w większości takiej pewności zostały brutalnie pozbawione bezwzględnością wojny, dlatego tym radośniej korzystamy z przywileju budowania Przystani Świętego Mikołaja, zapewniając naszym ukraińskim Przyjaciołom przestrzeń, w której czują się bezpieczni, kochani i znów mogą z jasnym spojrzeniem patrzeć w przyszłość, wierząc w realizację swoich marzeń. A jakie jest ich największe marzenie? Czy wiecie, jaka jest odpowiedź Dzieci na pytanie o podróż ich życia i ich miejsce na Ziemi? Ukraina – odpowiadają jednym głosem, bez cienia zawahania. Podczas minionego tygodnia Dzieci tworzyły lap book, zawierający tajemnice ich największego pragnienia i tęsknoty. Wykorzystując kolorowe papiery, rysunki, symbole ich ukochanego kraju budowały, element po elemencie księgę własnego serca, uzmysławiając nam to, co rzeczywiście istotne. Prace Dzieci uderzają dojrzałością i poruszają olbrzymim ładunkiem emocjonalnym, odzwierciedlanym przez kolejne zakładki, skrywające ich kruche tajemnice.

Lap book to szczególny rodzaj książki, składającej się z wielu elementów i łączącej wiele technik – zakładki, klapki i napisy składają się na mini-kolaże, a te na maleńkie mozaiki. Jej wyjątkowość polega także na tym, że wszystko zależy od kreatywności twórcy, jego temperamentu oraz wrażliwości, a całość niejednokrotnie zapiera dech w piersi jak było to w przypadku prac naszych przyjaciół. Dzieci z Ukrainy podczas zajęć tworzyły księgi upragnionego i bliskiego sercu miejsca. Początkowo, po zajęciach wprowadzających na temat najpiękniejszych miejsc w Europie, wydawało się nam, że wyruszymy w podróż po naszym kontynencie. Jednak tęsknota za Ojczyzną okazała się silniejsza. Stąd też możemy podziwiać wzruszające szczerością oraz nostalgią lap booki, zabierające nas z jednego portu do drugiego. Dziecięce książeczki pokazują jeszcze jedno – ogromną wdzięczność dla Polski, która stała się teraz ich drugim domem, a ten nieoczekiwany wyraz podziękowania porusza wyjątkowo głęboko.

Tworzenie lap booków niezwykle spodobało się Dzieciom, a każdy kolejny, wykorzystywany przez nie element dopełniał harmonijnie całości. Uczestnicy zajęć również byli zachwyceni i wdzięczni, mogąc dać ujście emocjom, będącym ich kotwicą w opuszczonej Ukrainie.

Mamy nadzieję, że stworzone przez Dzieci książeczki staną się ich skarbem i mentalnym portem, przypominającym, że choć dom nosi się w sobie – można go czasami odnaleźć w innych, obdarowujących nas poczuciem zrozumienia, troską i dobrocią. Wierzymy, że w przyszłości będą mogły powrócić do swoich rodzinnych stron z tą czystą niewinną miłością, odporna nawet na najmocniejszy cios.

Zajęcia kreatywne w naszej Przystani odbywają się dzięki wsparciu Fundacji Świętego Mikołaja, której Założyciele nie pozwalają ucichnąć swemu wewnętrznemu dziecku, marząc i do spełnienia marzeń dążąc. Serdecznie dziękujemy za wielką szansę i szczęście z niesienia pomocy, jaką daje nam budowanie Przystani Świętego Mikołaja w naszej Bibliotece.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.