Poczytajmy sobie! Zawód bibliotekarz i „Poranek z Tatą” w Kinie Śnieżka

Niewiele znajdziemy czynności, które można opisać wyłącznie superlatywami. Pobudzające, inspirujące i bez reszty fascynujące, pozwalające zapomnieć o całym świecie… Brzmi, jak definicja zdrowego nałogu, prawda? Paradoks zamknięty w idealnej formie wspólnego spędzania czasu to po prostu czytanie. Odpowiedzi na pytanie po co czytać każdy z nas znajdzie natychmiast co najmniej kilkanaście. Wspólnym mianownikiem będzie pozytywny wpływ lektury. Ale po co czytać razem, rodzinnie? Naukowe aspekty i liczne korzyści wspólnego czytania to jedno. Jednak w epoce ustawicznego braku czasu i permanentnego pośpiechu, wspólna lektura dzieci i rodziców to znakomita okazja do przytulenia się, odpoczynku i budowania bliskiej relacji w wyjątkowy sposób poprzez współprzeżywanie i wzajemne poznawanie. Można powiedzieć, że rola Rodzica jest bardzo podobna do roli bibliotekarza. Na co dzień jesteśmy odpowiedzialnymi przewodnikami, wsłuchując się w potrzeby, tłumaczymy i podpowiadamy. Tajemnice nie tak znów oczywistej pracy bibliotekarza Dzieci i Rodzice poznają podczas najbliższego Poranka z Tatą. Spotkanie przełamujące stereotypy o cichej codzienności pośród książek odbędzie w najbliższą niedzielę, 21 listopada o godz. 9.30 w Kinie Śnieżka. 

Każdej opowieści potrzeba głosu, który ją odczyta i nada kształt. Czytając naszym Dzieciom, wcielamy się w rolę narratorów i jednocześnie nauczycieli. Dzięki odpowiedniej modulacji głosu i zmiennej intonacji, nawet pozornie doskonale znana bajeczka czy opowiastka nabiera zupełnie innego znaczenia i staje się soczewką, skupiającą treść fabuły oraz nasze emocje. Czytając, nadajemy poszczególnym opowieściom sens i pozwalamy zrozumieć morał ukryty w wybranej książeczce. Co więcej, rytuał wspólnego czytania może przerodzić się w niekończące wyobrażanie. Nie bójmy się wychodzić poza ramy stronic – opowiadajmy dziecku nie tylko, o czym traktuje wybrana lektura. Pytajmy również, co przedstawiają ilustracje, zachęcajmy do samodzielnych wypowiedzi. Niech książki w całości służą nam jako trampolina dla wyobraźni, a czytanie jako trening umysłu i wrażliwości. Z pewnością niejednokrotnie zachwyciła Was rezolutność i pomysłowość Waszych Pociech, wskazujących na to, co dotychczas pozostawało niezauważonym. Rodzinne aktywne czytanie, polegające na wspólnym przeżywaniu, zadawaniu pytań i szukaniu odpowiedzi to najwspanialsza okazja do poznawania nie świata oraz siebie nawzajem. Czytając Dziecku i uważnie obserwując na jego reakcje możemy poznać naszą Pociechę od zupełnie innej strony. Być może w łagodnej i nieśmiałej istotce kryje się prawdziwy urwis, a niesforny łobuziak zaskakuje nas złotym serduszkiem i potulnością? Na dziecięcej buzi natychmiast wyraziście malują się emocje, sprawiając, że wspólna lektura to ekscytująca przygoda i impuls do twórczych dyskusji.

Już zaledwie kwadrans spędzony z Rodzicami czy Dziadkami przy książce, pozwala się wyciszyć po dniu obfitującym we wrażenia. Niech to będzie dla nas odpoczynek i utrwalony rytuał, wobec którego wszystko inne schodzi na dalszy plan. Namawiając do wspólnej lektury, sięga się po argumentację naukową – rozbudzanie wyobraźni, poszerzanie słownictwa, budowanie osobowości i uczenie samodzielności oraz koncentracji. Najcenniejsze jednak są momenty nieporównywalnej z niczym celebrowanej bliskości, niezapomnianej i rozwijającej niezwykłą wrażliwość estetyczną i moralną oraz zacieśniania więzi z Dzieckiem.

Aktywna rola Rodzica polega również na umiejętnym wyborze właściwej lektury dla naszej Pociechy. Bardzo często odwiedzacie nasze biblioteki, ale czy wiecie, na czym tak właściwie polega praca bibliotekarza?  Mamy przyjemność być gośćmi podczas kolejnego Poranka z Tatą w Kinie Śnieżka. Serdecznie zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie, podczas którego odsłonimy przed Dziećmi kulisy pracy w bibliotece. Czy rzeczywiście spędzamy całe dnie na czytaniu? Czy znamy każdą książkę? Czy mamy czas na nudę? Jesteście ciekawi? Już w niedzielę opowiemy Wam, jak bardzo bibliotekarz podobny jest do Rodzica, przybliżymy znaczenie i sens lekcji bibliotecznych.

Do zobaczenia! Zobacz zapowiedź! – TUTAJ