Pierwsze kroki w krainie książek razem z Miejskim Przedszkolem nr 10

Kiedy jest najwłaściwszy czas na pierwszą wizytę w bibliotece? Jak wybrać odpowiednią chwilę, by zaznajomić się z księgozbiorem? Dokładnie w momencie, gdy tylko taka myśl pojawi się w Waszych głowach. Drzwi Bibliolandii. Strefy Dzieci zawsze pozostają szeroko otwarte dla naszych Gości. Tutaj najmłodsi Czytelnicy śmiało mogą stawiać pierwsze kroki w świecie literatury pod opiekuńczym wzrokiem Pań Bibliotekarek oraz Rodziców. Dziś w kolorowej i przytulnej Bibliolandii mieliśmy przyjemność spędzić radosny czas z Wychowankami Miejskiego Przedszkola nr 10. Podczas nieszablonowej lekcji bibliotecznej Dzieci poznały podstawowe zasady kodeksu Małego Czytelnika, zachwyciły się bogactwem książeczek, czekających na nich na półkach, a także miały okazję wziąć udział w dyskusji na temat troski o środowisko.

Pierwsza odwiedziny biblioteki są dla Dziecka momentem często przełomowym. W pamięci na długo pozostają wrażenia z wizyty: wielobarwne okładki książek, zapach papieru i farby drukarskiej, przytulanki, przyjacielsko spoglądające z parapetów oraz półek… Każdy element stanowi o niepowtarzalności atmosfery, zachęcającej Dziecko do powrotów i sięgania po książki na przestrzeni następnych lat. Przedszkolaki z „Dziesiątki” raczej specjalnych perswazji nie potrzebują. Dzieci same z rozbrajającą szczerością oświadczyły, że wrócą, by zapisać się do naszej biblioteki, i wypożyczać książeczki, które kuszą, by zabrać je ze sobą. Na początku naszego spotkania, Przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić, by oficjalnie stać się Czytelnikiem i otrzymać kartę biblioteczną oraz jak obsługiwać swoje internetowe konto. Z doświadczenia wiemy, jak znaczące dla najmłodszego Czytelnika jest posiadanie własnej karty, którą może okazać podczas wypożyczania i oddawania książek. Mali Bywalcy Bibliolandii sami przyznają, że czują się wówczas znacznie doroślejsi, a to poczucie uczy ich odpowiedzialności oraz wykształca postawę sumienności oraz punktualności, a także troski o powierzone im książki. Wiadomo, że o wypożyczone publikacje należy dbać i oddać je na czas.

Dzieci przepadają za wesołymi historyjkami i wpadającymi w ucho rymowankami, zwłaszcza gdy w ślad za tekstem podąża prześliczna oprawa graficzna. Do uwielbianych przez Dzieci opowieści należą przede wszystkim te, w których mogą odnaleźć tematy obecne w życiu codziennym. Wychowawcy z PM nr 10 dbają o wielokierunkowy rozwój swoich Podopiecznych i w tym roku motywem przewodnim zajęć stała się ekologia. Dlatego też naszą lekturę dobraliśmy pod kątem edukacji ekologicznej i rozbudzania ekoempatii. Panie Bibliotekarki zabrały Dzieci w literacką podróż razem z niesfornym, lecz oczytanym i niezwykle ambitnym wyżłem – Fredem. Fred to niezwykły pies, którego największym marzeniem, do którego zrealizowania konsekwentnie dąży jest… Stworzyć ekopatrol, ocalający świat przed klęskami. Bohater książki Barbary Kosmowskiej pt. „Fred psi ekopatrol”, kierując się szlachetnymi pobudkami, nie raz i nie dwa nabałagani, przysparzając swoim właścicielom mnóstwa pracy, lecz nie sposób odmówić mu uroku. Zresztą, Dzieci same przyznały, że Fred, walcząc z hałdami śmieci i dążąc do segregacji odpadów ma całkowitą słuszność. Przedszkolaki po wysłuchaniu fragmentów o przezabawnych perypetiach Freda, podjęły dyskusję na temat własnych możliwości na gruncie dbania o środowisko. Iskrząca humorem i opatrzona rozważnym, zapadającym w pamięć i wrażliwe serduszka przesłaniem, książka pozwoliła nam szukać rozwiązań palących problemów, do jakich należą dzikie wysypiska czy nagromadzenie odpadów, nie podlegających recyklingowi.

Po lekturze Dzieci z entuzjazmem i ekscytacją wzięły udział w zabawach na interaktywnym dywanie. Druga, po książkach, atrakcja Bibliolandii całkowicie zaabsorbowała naszych Gości, a żywiołowość i słoneczne uśmiechy rozjaśniające dziecięce buzie stanowiły dla nas dowód, że pierwsza wizyta w Bibliolandii była z pewnością udana i na długo pozostanie w pamięci Dzieci.

Serdecznie dziękujemy Przedszkolakom oraz Wychowawcom z PM nr 10 za cudownie spożytkowany czas. Głęboko wierzymy, że lekcje biblioteczne, odbywające się w przyjaznej, kameralnej atmosferze zaszczepią w Dzieciach miłość do książek, a każda z nich przerodzi się w cenną lekcję. Mamy nadzieję, że wyzwolone w bibliotecznej scenerii pozytywne emocje oraz empatia i etyczna dalekowzroczność przyczynią się do wypracowania umiejętności radzenia sobie w codziennym życiu – jak choćby w sytuacjach takich, o których dyskutowaliśmy dzisiaj.