Piękno bezinteresowności. Podziękowania dla Darczyńców

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się biorą książki na półkach bibliotek? Doświadczeni i wnikliwi Czytelnicy znają długą drogę woluminu na półkę. Wiedzą także, jak wiele uważniej i cierpliwiej pracy Bibliotekarzy wymaga ten niewidzialny wysiłek. Książki pochodzą z zakupów, projektów oraz… samych Czytelników! To właśnie Wy spełniacie skryte marzenia nas – Bibliotekarzy – oraz Czytelników. Chcielibyśmy dziś uhonorować wszystkich Darczyńców MiPBP w Dębicy i z głębi serca podziękować za szczodrość oraz bezinteresowne dzielenie się miłością do książek. Dzięki Wam na półki Biblioteki Głównej, Bibliolandii, naszych filii oraz do zasobów Czytelni i Działu Zbiorów Regionalnych trafia mnóstwo wartościowych pozycji. Zdarzają się pośród nich prawdziwe białe kruki. Tylko w zeszłym roku otrzymaliśmy tą drogą 892 woluminy, a wiosna tego roku również obfituje w wiele publikacji pochodzących od Was, naszych Czytelników. Dziękujemy!

Hojności naszych Darczyńców – oddanych Czytelników i pasjonatów literatury – zawdzięczamy bogactwo i zróżnicowanie bibliotecznych zbiorów. Za każdym razem, kiedy ktoś z Was pyta nas o możliwość przyjęcia książek z prywatnych biblioteczek, przepełnia nas wielka wdzięczność i zarazem wzruszenie. Pragniecie bowiem przekazać książki do miejsc, w których ich potencjał nie zgaśnie. Każda otrzymuje szanse na przeczytanie i to wielokrotne. Jednocześnie, darowizny stanowią dla nas ogromne wsparcie, służąc kolejnym Czytelnikom. Bywa, iż otrzymujemy od Was propozycje, których nie zdążyliśmy zakupić przed wyczerpaniem nakładu albo publikacje z innych względów znajdujące się poza naszym zasięgiem. Powiedzmy sobie szczerze: rynek wydawniczy obfituje w nowości, a którymi nie sposób nadążyć. Dzięki Wam mamy szansę uatrakcyjnić nasze zbiory o wyjątkowe i poszukiwane przez Czytelników propozycje, często figurujące na liście dezyderatów, a poszerzające nasz bibliofilski horyzont.

Zapewniamy Was, książki, pochodzące z darów cieszą się ogromnym zainteresowaniem i natychmiast wyławiane są przez spragnionych nowości Czytelników. Przynależące do różnych gatunków, zasilają regały, znajdujące się w różnych działach. Nie brakuje powieści obyczajowych i tych z dreszczykiem, fantastyki i wspaniale wydanej klasyki oraz fascynujących pozycji popularnonaukowych. Dobry stan przekazywanych książek wskazuje na Waszą dbałość o prywatne księgozbiory, a wysokie walory edytorskie objawiają Waszą wrażliwość estetyczną. Otrzymujemy od Was zachwycające komplety wydań kolekcjonerskich, o zaletach nie tylko dekoracyjnych. Trafiają do nas pozycje specjalistyczne, służące przygotowaniu dysertacji oraz celom samokształceniowym bywalców Czytelni. Altruistycznie wręczacie nam bestsellery dla dzieci oraz dorosłych, których zawsze poszukuje się na półkach. Prezentujecie nam również niespotykane okazy, pogłębiające wiedzę o regionie. Zdarza się, że pojawiacie się u nas z jakąś niszową perełką, wywołującą zaskoczenie oraz entuzjazm.

Naturalnie, rozstanie z czule pielęgnowaną i pieczołowicie kompletowaną przez lata biblioteczką bezsprzecznie nie należy do najłatwiejszych. Wiele z tworzących ją książek ma dla Was nieoszacowaną wartość sentymentalną, liczne z pewnością przywołują jakiś określony, przełomowy moment w Waszych życiach. Mamy nadzieję, że gorycz rozłąki osłodzi Wam świadomość, iż książki trafiają w najlepsze dla nich miejsce. Tutaj oczekują na bibliotecznych pólkach na kolejnego zaintrygowanego Czytelnika, który doceni ich treść, nieświadomy długiej biografii wybranego egzemplarza.

Drodzy Czytelnicy, najserdeczniej dziękujemy każdemu z Darczyńców. Zawdzięczamy Wam stałe rozbudowywanie księgozbioru pozycjami ogromnej wartości, zwiększonej nieprzeciętną hojnością i gotowością do dzielenia się. Szczerze doceniamy Wasz altruizm i troskę o książki oraz innych.