Olśniewająca parada! „Świet(l)ny korowód” ulicą Ignacego Łukasiewicza w Dębicy

Coraz krótsze zimowe dni sprawiają, że stajemy się coraz bardziej markotni, a długie wieczory potęgują naszą tęsknotę za światłem dnia. Nie zastanawiamy się nad tym, jak ponury musiał wydawać się zmierzch naszym przodkom jeszcze w pierwszej połowie XIX w. Gdy w 1853 r. przeprowadzono pierwszą nocną operację przy świetle lampy naftowej nastąpiła rewolucja. Zawdzięczamy ją niestrudzonym poszukiwaniom najlepszego z technologicznych rozwiązań Ignacego Łukasiewicza. 15 grudnia ulica Ignacego Łukasiewicza w Dębicy zajaśniała feerią kolorów i niezliczonymi światłami, ozdabiającymi stroje pomysłowych Uczestników – Dzieci z dębickich szkół. Cóż za radosny i rozpraszający grudniową monochromatyczność widok stanowił „Świet(l)ny korowód”, którego blask wywodził się bezpośrednio z nieskrępowanej konwencjami dziecięcej kreatywności, twórczej odwagi i zarazem wrażliwości na wiedzę, zdobytą dzięki poznawaniu dzieła życia „szejka z Galicji”! Nasz wielobarwny marsz zakończył się w Szkole Podstawowej nr 10 w Dębicy, gdzie czekało na nas ujmująco ciepłe przyjęcie. Tutaj także poznaliśmy laureatów w konkursie na najlepsze przebranie. Podczas gdy od Skandynawii aż po Syrakuzy celebruje się Dzień Światła, w Dębicy honorujemy pamięć naszego wybitnego rodaka, opierając się na niezwykle nośnej metaforze światła – postępu, ale także troski i bezpieczeństwa.

W czwartek, 15 grudnia jedna jedyna ulica w naszym mieście na krótki, lecz jakże znaczący czas zalśniła feerią barw i niezliczonymi światełkami. Uczniowie dębickich szkół przyjęli zaproszenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Dębicy do udziału w „Świet(l)nym korowodzie”, któremu przyświecała idea przyjrzenia się imponującej spuściźnie Ignacego Łukasiewicza z zupełnie innej perspektywy. Pochód bowiem stanowił niejako prapremierę niesamowitych, zdumiewających inwencją oraz wyobraźnią kostiumów. Jak Uczniowie poradzili sobie z postawionym przed nimi zadaniem konkursowym? Doskonale! Stroje zaprezentowane przez Dzieci stanowiły szeroki przekrój inspiracji zaczerpniętych z epoki, w której żył protagonista naszej inicjatywy. Świetnie wykorzystały wymowne atrybuty takie, jak: lampa naftowa w niezliczonych wariacjach, iluminacje z drobniutkich i nieco większych światełek, pojawiła się nawet prasa patriotyczna oraz śmiałe wykroczenie w przyszłość poprzez odniesienie do rozwoju farmacji, do którego przyczynił się Łukasiewicz. Nieodzownym elementem każdego stroju było światło. Ulica patrona nabrała barw dzięki entuzjazmowi oraz zaangażowaniu, którym zawdzięczaliśmy możliwość podziwiania strojów nietuzinkowych, a jednocześnie zawierających czytelne odniesienia do biografii głównej postaci.

Radosny pochód zakończyliśmy w Szkole Podstawowej nr 10, gdzie na Uczestników czekało niezwykle serdeczne powitanie. Goście mogli rozgrzać się ciepłymi napojami oraz zaspokoić wyostrzony zimnem głód bułeczkami z gorącymi kiełbaskami oraz goframi, hojnie zwieńczonych okazałymi rozetami z bitej śmietany. Bardziej życzliwego przyjęcia nie mogliśmy sobie wymarzyć.

Mieliśmy przyjemność poznać liczne wcielenia Ignacego jako wynalazcy oddanego całym sercem swej pracy, żarliwego patrioty, aptekarza. Jednak na tym inwencja Uczniów nie wyczerpała się. Poznaliśmy eleganckie damy w powłóczystych i eleganckich, spowitych w blask lampek sukniach, a nawet… lampę naftową oraz inspirację Ignacego Łukasiewicza. Zaprezentowały się również całe szkolne zespoły, przedstawiając nam urzekające harmonią przebrania. Wobec twórczego impetu Dzieci komisja stanęła przed nie lada wyzwaniem, a ostateczną decyzję przedstawiamy poniżej:

Komisja przyznała następujące nagrody:

I Kategoria grupowa

MiejsceImię i nazwisko
ISzkoła Podstawowa nr 12 w Dębicy
IISzkoła Podstawowa nr 6 w Dębicy
IIISzkoła Podstawowa nr 10 w Dębicy

II Kategoria indywidualna

MiejsceImię i nazwisko
IJulia Struzik, Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy
IPatryk Nawracaj, Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy
IIINoelia Ceron, Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy
WyróżnienieJanusz Włodek, Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy

Wszystkim Uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, poświęcony na przygotowanie kostiumu czas oraz wspólne uczczenie w tej nieszablonowej formie pamięci Ignacego Łukasiewicza. Jesteśmy pewni, że on sam każdemu osobiście wylewnie powinszowałby pomysłowości i nowatorstwa. Gratulujemy laureatom za zdumiewające oryginalnością przeobrażenie idei w niebanalne kostiumy. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10, Pani Magdaleny Kusibab za serdeczne przyjęcie oraz roztoczenie życzliwej opieki nad Uczestnikami pochodu.

Dziękujemy gorąco za udział w olśniewającym i wzruszającym „Świet(l)nym korowodzie”  Jesteśmy wdzięczni wszystkim, których zainteresowania, wkład oraz wsparcie na każdym etapie przygotowań i urzeczywistniania przedsięwzięcia nadawało mu głębi harmonijnej współpracy.

„Świetlny korowód” przemaszerował ulicą Ignacego Łukasiewicza w Dębicy dzięki wsparciu działań w ramach projektu „Oleum petroleum – Świet(l)na przyszłość za sprawą Ignacego Łukasiewicza” z Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza w ramach PROGRAMU GRANTOWEGO „ROZGRZEWAMY POLSKIE SERCA”, za które gorąco dziękujemy.

Audycja w RADIU RZESZÓW
https://radio.rzeszow.pl/wiadomosci/swietlny-korowod-ignacego-lukasiewicza