Ogólnopolski Tydzień Bibliotek z Miejską i Powiatową Biblioteką w Dębicy

Ten tydzień nie jest i nie będzie podobny do żadnego innego. W naszych kalendarzach terminy ważnych spotkań i zadań do wykonania na wczoraj rozdzielają święta doniosłe oraz te nietypowe. Gdzie sytuować Dzień Bibliotekarza i Bibliotek? Wydaje się, że gdzieś pośrodku. Biblioteka to miejsce, w którym dzielimy się tym, co cenne, budowane przez epoki i umożliwiane nam przez magię literatury. Wyjątkowo trafnie ponadczasowość i potęgę jej oddziaływania oddaje tegoroczne hasło XIX Ogólnopolskiego Tygodnia  Bibliotek, brzmiące: „Świat w jednym miejscu”. Wspólnie rozpoczynamy tydzień pełen niezliczonych niespodzianek. Atrakcje z książkami w tle czekają na Was zarówno stacjonarnie w Bibliotece Głównej oraz naszych filiach, jak i on-line. Nie zabraknie spotkań, zabaw, konkursów oraz zagadek. Pamiętajcie, że najwspanialszym prezentem jest dla bibliotekarzy Wasza obecność, Drodzy Czytelnicy. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Już dziś, w Bibliolandii miało miejsce niezwykłe spotkanie „Spotkanie z Księgą Słowa” prowadzone przez Siostrę Katarzynę Szulc ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP w Dębicy. Dzieci z MP nr 8 poznawały kanoniczne dzieło, ucząc się nie tylko podziału Pisma Świętego, ale i zawartych w nim prawd. Jednak nie była to nauka oparta jedynie na biernym przysłuchiwaniu się definicji. Zajęcia rozpoczęły się od wysłuchania piosenki z esencjonalnym przesłaniem: istocie słuchania, które, w opozycji do bezmyślnego trwonienia słów, stanowi otwarcie się na drugiego człowieka. Biblia, którą przyniosła ze sobą Siostra Katarzyna zachwycała formą, spajającą w sobie elementy kolażu, siłę oddziaływania wyrazistego koloru, pieczołowitość wykonania i energię w niej zaklętą. Olbrzymia wielobarwna Księga pozwala na odkrywanie drzemiących w niej sensów dzięki niezliczonym kieszoneczkom, zagadkom, kalamburom, zadaniom, uwalniając swój potencjał i porywających małego odbiorcę do zanurzenia się w czymś, co zdawać mogłoby się nieprzystępnym, trudnym, a przez to – zniechęcającym. Siostra Katarzyna przybliżyła Dzieciom wiele wartościowych, pouczających historii i wetkanych w biblijną narrację niuansów, o których wciąż nie wie nawet wielu dorosłych. Nieodparty czar tak nietuzinkowej i angażującej Biblii efektywnie kształtuje zmysł etyczny z estetycznym, prowokując dziecko do ciągłego stawiania sobie pytań oraz wyzwań.

Nasz wspólny Tydzień Bibliotek obejmie szeroki wachlarz niezapomnianych i zróżnicowanych przedsięwzięć, z których wiele będzie dla nas… debiutanckich i przełomowych. Co mamy na myśli? Spotkania, podczas  których, sięgając do Waszych wspomnień i zagłębiając w Wasze historie, poznamy się bliżej, a tym samym zajrzymy w głąb samych siebie. Temu służą zajęcia biblioterapeutyczne dla seniorów pt. „Inspirujmy się nawzajem – terapeutyczna funkcja książki” (trwające 9-10 maja). Jednak tożsame przesłanie mają także zabawy i quizy, również w formie interaktywnej, których luźna konwencja na pierwszy rzut oka nie wydaje się tak skuteczną, prawda? Każda książka jest pretekstem do rozmowy, a przecież tego brakuje nam najbardziej – możliwości podzielenia się doświadczeniami, wrażeniami, przeżyciami. Stąd tak wiele inicjatyw, w których staramy się urzeczywistniać ideę, przyświecającą naszym wspólnym działaniom: „Bibliotek@RZ –  Bliżej NAS!”. Na przestrzeni całego tygodnia jesteśmy dla Was w bibliotekach, ale i wychodzimy do Was – by być bliżej i pokazywać, że całe światy, które nosimy w sobie i książkach nam towarzyszących zyskują, kiedy się nimi dzielimy.

Bezprecedensowym wydarzeniem będzie Inauguracja działalności Klubu Miłośników Gier Planszowych, prowadzone przez Mistrza Gier Planszowych, Pana Macieja Łaczka, które odbędzie się 10 maja. 11 maja celebrować będziemy radośnie XV-lecie DKK działającego przy Wypożyczalni dla Dzieci i Dorosłych, wznosząc toasty za kolejne owocne dyskusje, skłaniające do refleksji i sięgania po kolejne i kolejne książki. Te okazję ubogaci spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel.

Dziękujemy serdecznie Siostrze Katarzynie za inaugurujące Tydzień Bibliotek spotkanie oraz Dzieciom z „Ósemki” i ich Wychowawcom.

Cieszymy się na każdy kolejny z nadchodzących dni. Do zobaczenia!

Zadanie „Bibliotek@rz Bliżej NAS”

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”