Ocalmy od zapomnienia VII – zaproszenie

Już w nadchodzącą niedzielę wspominać będziemy jedną z konsekwencji „czwartego rozbioru Polski”, jak zwykło się nazywać Pakt Ribbentrop-Mołotow. Na mocy sojuszu dwóch totalitarnych mocarstw, 17 września 1939 r. naszą Ojczyznę atakuje strona sowiecka. Pamięć wszystkich wydarzeń przechowują opowieści o latach panicznego strachu, zaciętej walki, niedoścignionego męstwa i patriotyzmu. Parafia Najświętszego Serca Jezusa Latoszyn-Dębica wraz z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Dębicy serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu „Ocalmy od zapomnienia”, poświęcone Kapitanowi Tadeuszowi Lutakowi ps. „Pancerz”. VII edycja spotkania odbędzie się w niedzielę, 17 września 2023 r. o godz. 15.40 w Domu Parafialnym przy Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie przy ul. Orlej 47. Potęga żywego słowa, unieśmiertelnianego przez słuchaczy, przyjmujących powierzane im historie porównywalna może być jedynie do iskry, rodzącej niezagaszony płomień. Podczas tegorocznej edycji cyklu „Ocalmy od zapomnienia” uczestnicy będą mieć zaszczyt spotkać współtwórcę naszej wolności – Kapitana Tadeusza Lutaka. Urodzony podczas I wojny Światowej, nie miał przywileju radości ze swych młodzieńczych lat. Jako 19-latek, w imię miłości do Polski, zaciągnął się do wojska, by walczyć o niezawisłość Ojczyzny. Stawiał czoła wrogowi podczas walk kampanii wrześniowej, w kolejnych latach mężnie i chwalebnie służył Armii Krajowej, aż do dziś angażuje się w edukację historyczno-patriotyczną kolejnych pokoleń. Choć zazwyczaj słowo „legenda” w odniesieniu do kogoś może brzmieć emfatycznie, w przypadku Kapitana „Pancerza” należałoby znaleźć słowo większe, adekwatne do nieprzeciętnej odwagi, patriotyzmu, wierności i szlachetności. Serdecznie zapraszamy na spotkanie!

Rzadko się zdarza możliwość spotkania z osobą, której dokonania przyćmiewają z reguły stateczne i statyczne życia przeciętnych ludzi. Tryby historii, wciągające nas w wydarzenia niestety – nieuniknione – bywają bezlitosne. Bohater naszego kolejnego ze spotkań w ramach cyklu „Ocalmy od zapomnienia”, Kapitan Tadeusz Lutak, na przestrzeni życia był świadkiem i uczestnikiem wielu zdarzeń, dla innych będących kolejnymi zmierzchami – utratę suwerenności Ojczyzny, rozgrabianie jej przez najeźdźców, śmierci ukochanych, pożegnania towarzyszy broni… Niedościgniony hart ducha, godna podziwu waleczność oraz siła i czystość moralna sprawiły, iż nadano mu pseudonim „Pancerz”. 106-letni bohater, żołnierz Armii Krajowej i najstarszy czołgista Wojska Polskiego przez kolejne dekady nie pozwalał popaść w niepamięć żadnemu z wydarzeń, dzięki którym my – dłużnicy jego oraz współtowarzyszy broni „Pancerza” – cieszymy się życiem w wolnej, dumnej swą chwalebną historią Ojczyźnie.

Uczestnicy „Ocalmy od zapomnienia VII” wysłuchają wykładu Pana Doktora Piotra Szopy, portretującego dokonania Kapitana Tadeusza Lutaka, a także będą mieli zaszczyt spotkać się z bohaterem naszej Małej i Dużej Ojczyzny, któremu tak wiele zawdzięczamy. Spotkanie zwyczajowo połączy w sobie charakter naukowy z głębokimi znamionami emocjonalnymi.

Zachęcamy do przybycia!