„Ocalmy od zapomnienia VI” 

Coroczne spotkania w ramach cyklu „Ocalmy od zapomnienia” przywracają szerszej pamięci imiona walecznych i nieustraszonych bohaterów i bohaterek naszej Małej Ojczyzny. My, przynależący do późniejszych pokoleń, jesteśmy ich dłużnikami, zawdzięczając im piękno, godność i wygodę życia w wyzwolonej Polsce. VI odsłona spotkania odbędzie się 23 października 2022 r. o godz. 15.45 w Domu Parafialnym Dębica-Latoszyn przy ul. Orlej 47. Pierwszoplanowymi postaciami tegorocznej edycji są dwie niedościgłe i pełne odwagi i wewnętrznej siły kobiety – księżna Helena Jabłonowska oraz hrabina Helena Płocka. Ich sylwetki poznamy dzięki wykładowi Pana Mariana Matkowskiego, przybliżającego nam biografie oraz zdumiewające osobowości arystokratek, których czyny zasługują na najwyższy podziw. Swoją obecnością uczestników spotkania zaszczyci wyjątkowy gość, wnuczka księżnej Heleny Jabłonowskiej, Pani Zofia Jabłonowska-Ratajksa. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Spotkania z cyklu „Ocalmy od zapomnienia” odbywają się od 2017 r., przy czym inaugurująca odsłona miała miejsce w 78. rocznicę agresji ZSSR na Polskę. Każde ze wspólnych spotkań łączy w sobie charakter naukowy z głębokimi znamionami emocjonalnymi, jakie niesie stopniowe poznawanie chlubnej schedy naszego regionu. Siła oddziaływania każdego ze spotkań zasadza się na połączeniu walorów naukowych z niezatartym wzruszeniem i dumą ponad bezcennymi darami, jakie otrzymaliśmy od przodków. Tym razem poznamy dwie nieprzeciętnie odważne, śmiałe i bezkompromisowe kobiety, które historia skazała na bycie świadkami wielkich tragedii – osobistych i narodowych. Żadna z nich jednak nie ugięła się najeźdźcy, ani w czasie wojny, ani po jej zakończeniu, kiedy sztafetę bestialstw przejął sowiecki aparat opresyjny.

Uczestnicy „Ocalmy od zapomnienia VI”, śledząc zawiłe losy księżnej oraz hrabiny, podziwiać będą akty odwagi dwóch szlachetnych, obdarzonych urodą i delikatnością kobiet, wyróżniających się olbrzymim hartem ducha i imponującą niezłomnością.

W tym dniu wydarzeniu będzie towarzyszyła okolicznościowa wystawa dopełniająca portrety księżnej Heleny Jabłonowskiej i hrabiny Heleny Płockiej przygotowana przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy.

Serdecznie zapraszamy.