Noc pełna magii – Bajkowa Noc Bibliotek w MiPBP w Dębicy

Naszym Stałym Bywalcom MiPBP w Dębicy z pewnością dawno już przestała kojarzyć się z królestwem książek i ciszy. Jednak wciąż zależy nam, by biblioteka była dla Was wyjątkowym miejscem, w którym pogłębianie Waszych zainteresowań (nie tylko czytelniczych) to tylko jedna z wielu możliwości. Bycie naszym Czytelnikiem równa się pełnoprawnemu uczestnictwu w mnóstwie różnorodnych przedsięwzięć z pogranicza dziedzin, gdzie wzajemnie przenikają się literatura, muzyka, teatr i sztuk plastyczne. Chcemy być jeszcze bliżej naszych Czytelników i dlatego tegorocznemu Tygodniowi Bibliotek towarzyszy hasło „Bibliotek@rz Bliżej NAS”, które w jednej z interpretacji odzwierciedla łamanie schematów na temat bibliotekarzy. 8 maja to Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, tradycyjnie od 19 lat inaugurujący Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Kulminacją tygodnia pełnego wrażeń będzie „Bajkowa Noc Bibliotek”, 13 maja 2022 r. Na „Bajkową Noc Bibliotek” serdecznie zapraszamy Dzieci w wieku 6-12 lat. Obiecujemy, że długo nie zapomnicie naszej baśniowej przygody!

„Bajkową Noc Bibliotek” rozpoczynamy w piątek 13 maja z wybiciem godz. 17.00, a wspólne zabawy trwać będą do 21.00.Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (grupa 60-osobowa), obowiązują wcześniejsze zapisy. O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń uczestników. Na Wasze zapisy czekamy do 10 maja (wtorek) 2022 r. do godz. 17.00, pod numerem telefonu: 14 683 35 04 wew. 17 (Bibliolandia. Strefa Dzieci).

Podczas „Bajkowej Nocy Bibliotek” nauczymy się, że magia jest potężną, lecz groźną bronią. Noc w bibliotece otworzy interaktywny spektakl Studia Teatralnego KRAK-ART. pt. „Pan Twardowski”. Widzowie dowiedzą się, jak wysokie ambicje i marzenie wybitnego uczonego doprowadziły niemal do jego zguby. Nowatorska adaptacja znanej legendy pokaże Dzieciom także realia czasów szlacheckich dzięki znakomitym kostiumom oraz stylizacji językowej na staropolszczyznę. Dodatkowo każdy mały Widz ma szansę wziąć udział w przedstawieniu, przeobrażając się w aktora dzięki białej magii teatru.

Później na Dzieci czeka test spostrzegawczości, sprytu oraz logicznego myślenia dzięki poszukiwaniu klucza do wyjścia z escape roomu pt. „Magiczny kuferek”, a dla miłośników gier planszowych mamy specjalną niespodziankę – MEGA grę planszową! Wiadomo, że jeżeli szukać i znajdować fantastyczne zwierzęta, to tylko w MiPBP w Dębicy. Te wyczarujemy podczas zajęć artystycznych „Balonowy zawrót głowy”. Na młodych adeptów nauki czekać będzie laboratorium, odsłaniające arkana fizyki i chemii w przystępny i łatwy do zapamiętania (oraz powtórzenia w domu) sposób. To jednak nie dość atrakcji, ponieważ gry i zabawy drużynowe pt. „Czy słońce czy deszcz w bibliotece fajnie jest” po raz kolejny udowodnią, że dla obdarzonych wyobraźnią molików książkowych, biblioteka to czarodziejskie miejsce, w którym niezależnie od aury można świetnie się bawić. Najważniejsze, by zachować pogodę ducha i odwagę do marzeń.

„Bajkowa Noc Bibliotek” zyska wspaniałą oprawę dzięki liryzmowi i lekko przymglonej melancholii prac Pani Gabrieli Cichowskiej. Wystawa utalentowanej i pracowitej Artystki zatytułowana „Miś, jaki jest, każdy widzi” obejmuje kilka cykli prac wykonanych różnymi technikami, których protagonistami w większości są ukochane przez Twórczynię niedźwiadki. Lecz nie tylko… Więcej nie zdradzimy, ale za to gorąco zapraszamy Was do obejrzenia wystawy, którą już podziwiać możecie w MiPBP w Dębicy.

Drodzy Czytelnicy, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przygotowaliśmy dla Was niezliczone atrakcje, zarówno dla małych, jak i dużych. Startujemy 9 maja i mamy nadzieję, ze podczas nadchodzącego tygodnia spotkamy się wielokrotnie! Serdecznie zapraszamy!

Zadanie „Bibliotek@rz Bliżej NAS”

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”