Niepozorne świadectwo – wielka broń. Wyniki konkursu plastycznego na znaczek pocztowy pt. „Bohaterowie naszej wolności”

Niepozorny i na co dzień niemal niezauważalny, przeważnie maleńki prostokącik o ząbkowanych brzegach, opatrzony stemplem – znaczek pocztowy. Współcześnie niewiele o nim myślmy, jeżeli nie należymy do zapalonych miłośników filatelistyki. Mało nas obchodzi ten, zdałoby się, noszący ślady pieczęci, zwykły kawałeczek papieru, przyklejany do kopert i opatrzany zagadkowym nominałem. Nie uświadamiamy sobie zatem, jak wielką potęgę mieścił w sobie ten szczególny symbol polskości i niesłusznie trywializowana forma oporu wobec władz zaborców. Oglądając znaczki, pochodzące z różnych okresów historycznych, odnajdziemy w nich wyraziste świadectwo zachodzących w łonie naszej Ojczyzny przemian. Z przyjemnością i dumą stwierdzamy, że uczniowie szkół z terenów powiatu dębickiego doskonale wiedzą, jak ważną rolę pełni znaczek, jak wiele może on powiedzieć i jak zachwycający lub poruszający może być. Drodzy Uczniowie, dziś chcielibyśmy podzielić się z Wami wynikami konkursu na znaczek pocztowy pt. „Bohaterowie naszej wolności”, zorganizowany przez MiPBP w Dębicy dla uczczenia 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Dziękując każdemu Uczestnikowi – twórcy znaczka, z przyjemnością oznajmiamy, iż entuzjastyczny odzew na nasz konkurs prześcignął wszelkie wyobrażenia. Jesteśmy więc posiadaczami jednej z największej, a dla nas bezcennej kolekcji znaczków o tematyce patriotycznej, które wzruszają harmonijnym połączeniem warstwy symbolicznej, ujętej w formie trudnej, ponieważ mającej łączyć wiedzę historyczną, szacunek do Ojczyzny oraz umiejętności twórcze. Otrzymaliśmy aż 107 prac wykonanych najróżniejszymi technikami – od kolażu, poprzez rysunki węglem, kredkami i pastelami, wyklejanki, a nawet… w naszych przebogatych zbiorach znalazł się znaczek haftowany czy ozdobiony atłasową wstążką. Na podziw zasługują wrażliwość oraz głęboki patriotyzm i duma z bycia Polakiem, cechujące młodych mieszkańców ziem dębickich. Każda z prac emanuje energią, jaka włożona została w znaczki niebywale oryginalne, a posługujące się kodem symbolicznym, który barwy narodowe spaja z elementami godła i operujące ikonicznymi dla nas postaciami – Bohaterami naszej wolności.

Stanęliśmy w obliczu niebywale trudnego zadania, którym stało się wyłonienie laureatów i przyznamy, iż obrady jury przerodziły się w żarliwą dyskusję. Nagrodzeni autorzy najbardziej zaskakujących i przemawiających wprost do polskiej duszy znaczków to:

MiejsceRodzina
IZuzanna Gawałkiewicz
IIWeronika Szypułka
IIKarolina Daniel
IIIDominika Serwatka
IIIBartosz Pyrchla
WyróżnienieJulia Pocica
WyróżnienieAnna Szpak
WyróżnienieJulia Majkowska
WyróżnienieOliwia Ozimek
WyróżnienieJulia Lipińska
WyróżnienieGabriela Warzecha
WyróżnienieNatalia Mazur

Jeszcze raz stokrotnie dziękujemy wszystkim Uczniom oraz ich Nauczycielom za głębokie zaangażowanie, uczestnictwo w konkursie oraz czas poświęcony na działania twórcze. Jesteśmy dumni widząc wzrastające pokolenie prawdziwych patriotów, obdarzonych niezwykłą czułością na świat i świadomych swych korzeni. Wrażliwość i otwarcie naszych młodych dębiczan przynosi imponująco śmiałe rozwiązania, spajające sztukę z historią. Laureatom gratulujemy i pełni uznania oraz wdzięczności, winszujemy wysokich ambicji, kreatywności, wyobraźni, odwagi twórczej oraz pasji.

Przypominamy, że  uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas spotkania z Panem Maciejem Rędziniakiem w najbliższy wtorek, 9 listopada 2021, o godz. 10.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości!