Nie ma lepszych sąsiadów! Europejski piknik po sąsiedzku, 20 lat – wysoki lot! Dębica z Funduszami Europejskimi

Na czas Europejskiego pikniku po sąsiedzku, 6 lipca 2024 r., Stadion Miejski przy ul. Akademickiej stał się otwartym salonem, z którego roztacza się panoramiczny pejzaż na Europę. Wystarczyło, że przyszliście Wy – nasi sąsiedzi: bliscy i dalecy – a popołudnie przeistoczyło się w radosny, pełen ekscytujących niespodzianek i atrakcji piknik. No dobrze, byliśmy świetnie przygotowani – w końcu nieczęsto podejmuje się swoich sąsiadów, by świętować w gronie zjednoczonym poczuciem przynależności do mikro- i makrospołeczności. Na Uczestników czekały niezliczone turnieje i konkursy wiedzy na temat państw Wspólnoty i żaden z gości Miasteczka Europejskiego nie opuszczał go z pustymi rękami, a z pewnością – jeszcze bogatszy w wiedzę i miłe wspomnienia. Trampoliny, dmuchańce i ścianka wspinaczkowa zachęcały miłośników pięcia się ku czystemu niebu. Roześmiane i wymalowane buźki dzieciaków raz po raz znikały w tłumach roztańczonych i rozśpiewanych tłumów, oczarowanych i zafascynowanych światem, do którego wprowadziła ich zawsze pogodna i szykowna Lady Fama. Zmęczeni gonitwą za atrakcjami, szukali wytchnienia w twórczości, chętnie podejmując artystyczne wyzwania. Na Europejskim pikniku po sąsiedzku nie było miejsca ani na nudę, ani na głód – głód wrażeń zaspokajaliśmy na wszelkie możliwe sposoby, a apetyt pobudzony intensywnością wrażeń łagodziły smaki lata – grillowe smakołyki oraz rzeźwiąca słodycz lodów. Rodziny i przyjaciele, mieszkańcy niewielkiego miasta wpisanego w szerokie horyzonty Europy – świętowaliśmy, ciesząc się każdą chwilą.

Rodziny i przyjaciele, mieszkańcy współtworzący jedno miasto i przynależący do wspólnoty Europejczyków spotkali się w pierwszą sobotę lipca na Stadionie Miejskim, by w serdecznej i familiarnej atmosferze jeszcze lepiej się poznać. Letnie spotkania mają to do siebie, że całkowicie zatracają oficjalny aspekt i wszelkie konwenanse ustępują radosnemu byciu w tu i teraz. Europejski piknik po sąsiedzku miał być właśnie kwintesencją wakacyjnych sąsiedzkich przyjęć – lecz w skali większej niż tylko osiedle czy ulica. Obejmując całe nasze miasto uzmysławiał fenomen jednoczesnego bycia dębiczaninem i Europejczykiem.

Typowo piknikowe atrakcje przetasowaliśmy z propozycjami, podkreślającymi nasz europejski rodowód oraz walor przynależności do państw Wspólnoty. W strukturach Unii Europejskiej mamy przywilej być już dwie dekady i trudno wymienić jednym tchem choć część z zawdzięczanych jej benefitów. Włączenie elementów edukacyjnych w program pikniku jak nic innego utrwala i pogłębia wiedzę, którą już dysponujemy. Wiedzę, której nigdy dosyć Uczestnicy zdobywali na stoiskach informacyjnych, gdzie czekały wiadomości na temat Funduszy Europejskich oraz samej Unii. Z kolei tę, której zasoby już posiadają mogli testować podczas turniejów, konkursów i quizów, z których tryumfujący śmiałkowie wychodzili z uśmiechem oraz nagrodami. Zasoby informacji znacznie poszerzyła również czarująca Lady Fama, zapraszając Gości do olśniewającego wnętrza baśniowego namiotu. Tutaj Dzieci oraz Rodzice chłonęli wartościowy przekaz, bawiąc się przy tym doskonale. Rozśpiewani, roztańczeni, ośmielani przez Gwiazdę do podejmowania kolejnych wyzwań, jaśnieli uśmiechami. Świadomi siebie Europejczycy nie poprzestają jedynie na zaciekawieniu, a niedosytowi wiedzy towarzyszył dobrze znany głód wrażeń. Nieposkromiony zew przygód, a także przeżyć natury ekstremalnej ujarzmiały trampoliny, ścianka wspinaczkowa oraz dmuchańce, niezmiennie prowokujące do szaleństw. Wymalowane buzie przyjaciele uwieczniali w fotobudce 360°, odpoczywając chwilę, by dalej mknąć w wielobarwnym korowodzie zabaw, gier oraz radosnych letnich przyjemności, w którym towarzyszyli im nawet Myszka Miki oraz słodki Minionek.

Europejski piknik po sąsiedzku dobiegł końca, lecz dla nas wakacje wśród przyjaciół dopiero się zaczęły!

Dziękujemy, że jesteście!

Z naszymi cudownymi sąsiadami spotkaliśmy się dzięki dofinansowaniu w Konkursie „Fundusze Europejskie wokół nas. Podkarpackie 20 lat w UE”.  Nasze zadanie zatytułowane „20 lat – wysoki lot! Dębica z Funduszami Europejskimi!” przeistacza idee w wydarzenia tak wspaniałe i ekscytujące właśnie dzięki wsparciu Funduszy Europejskich.

dofe #dniotwartefunduszyeuropejskich #EUinmyregion, #Europawmoimregionie