Nauka – to sztuka! RODZINNY PIKNIK NAUKOWY „Potęga umysłu – radość i zabawa”

Nauki ścisłe, przerażają Was swoim rygorem? Grozą napawają Was ich uporządkowanie i sterylność logicznych wywodów, ścigających dowody? Przytłacza bezwzględny imperatyw trafnego wysnuwania wniosków, rzekomo prostszych niż boki wielokąta foremnego? Ich wyniosła królowa – matematyka – kojarzy Wam się wyłącznie z zimną logiką, rządząc wedle nienaruszalnych praw, gdzie wynik jasno określa narzucona metoda postępowania? Fizyka i chemia to dla Was synonimy zawikłania, kryjącego się w brzmiących jak depesze Enigmy wzorach, które na dodatek macie jeszcze przekształcać? Koniec z tym! Stowarzyszenie „Uwierz w siebie” i II LO w Dębicy zapraszają serdecznie wszystkich pasjonatów nauki oraz tych, którzy dopiero  pragną ją ujarzmić na RODZINNY PIKNIK NAUKOWY „Potęga umysłu – radość i zabawa”. Festiwal zdumiewających eksperymentów i niesamowitych pokazów rozpocznie się w sobotę, 20 listopada 2021 r., o godz. 9.00, w budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy przy ul. Sportowej 24.

Rodzinny Piknik Naukowy „Potęga umysłu – radość i zabawa” stanowi nie tylko kapitalną syntezę wszystkich dyscyplin poznawania świata, przywodzących na myśl sieć naczyń połączonych. Tutaj brak rozgraniczeń, a odbiorcy zręcznie poruszają się między hybrydami przeróżnych dziedzin: mechatroniką, astrofizyką czy biochemią. Sam tytuł wydarzenia nie jest jedynie pustą obietnicą, ponieważ kolejna edycja pikniku to uwspółcześniona forma postulatu „Docere et delectare” – bawiąc, uczyć. Spotkanie ma na celu odsłonić inne oblicze nauki, rozbudzić ciekawość świata i rządzących nim mechanizmów. Nie ma zbyt dociekliwych naukowców i na wszystkie pytania uczestników odpowiedzą doświadczeni naukowcy i animatorzy. II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy stanie się interdyscyplinarną areną spotkań, laboratorium i zarazem przestrzenią twórczą, na której nauki ścisłe mieszać będą się z historią i lingwistyką, a nauce akompaniować będzie szczęśliwy śmiech.

Preludium wydarzenia będzie Noc Astronomiczna, trwająca 19 listopada 2021, od 17.00-22.00. Jeżeli tylko dopisze nam aura, podczas pokazów na żywo będziemy napawać się urodą jesiennych gwiazdozbiorów. Od prowadzących dowiemy się nie tylko o sezonowych zjawiskach, ale również poznamy tajemnice Układu Słonecznego i odległych miejsc wszechświata. Niezależnie od pogody w mobilnym planetarium podziwiać będziemy mogli nadzwyczajne pokazy: koniunkcje planetarne, konstelacje, deszcze meteorytów i widowiskowe loty komet. Międzyplanetarna, niebiańska podróż wprowadzi nas w cykl ponad 20 niesamowitych pokazów. Tego dnia, o godz. 18.00 rozpocznie się prelekcja Pana Wiktora Niedzickiego, znanego pasjonata nauki, doświadczonego dziennikarza i niezrównanego popularyzatora nauki, autora docenianych audycji radiowych i niezliczonych, bo już ponad 120 programów telewizyjnych, wprowadzających odbiorców w fascynujący świat fizyki oraz promujących osiągnięcia techniki. Autor „Laboratorium”, „Kuchni” i „Cyrku fizyki” odsłoni przed słuchaczami tajniki fizyki: podróże kosmiczne, zjawiska akustyczne, optyka i atomistyka – dowiemy się, że nie mieliśmy się czego bać. A co więcej, każdego dnia jesteśmy świadkami i korzystamy z wszystkich tych procesów, choćby podczas gotowania. Pan Niedziecki w przystępny sposób i w odniesieniu do znanych nam przedmiotów wskaże, jak silna jest korelacja między dziedzinami nauk i jak odkrycia udogadniają nam codzienność, często wręcz niezauważalnie.

20 listopada zapamiętacie jako dzień pełen wrażeń. Zapalonych wielbicieli awiacji czeka symulacja lotu, adepci elektroniki nauczą się podstaw lutowania oraz dowiedzą się, jak skonstruować klucz telegraficzny do nauki alfabetu Morse’a. Ekspansja robotyki i świat androidów w końcu przestaną być abstrakcją wprost z powieści Lema, dzięki pokazom wprowadzającym w świat robotów Jimu, ukazującym niezwykłe możliwości inżynierii mechanicznej i informatyki. Przy stoisku chorzowskiego Centrum Rozwoju przekonamy się, że sztuka kulinarna idzie w parze z osiągnięciami nauki, rozpieszczając podniebienia smakoszy prześlicznymi w formie daniami kuchni molekularnej. Wiedzę o potencjale ciekłego azotu będziemy mogli zgłębić podczas pokazów prowadzonych przez Uniwersytet Rzeszowski. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pokażą nam, jak działa USG i nauczą, co to helisa, pokazując nam nici DNA. Poszukiwacze mocnych wrażeń będą mogli wziąć udział w przygodzie czekającej w escape roomie, z którego wyjście wskaże jedynie poprawne rozwiązanie zagadek logicznych. Nie zabraknie również zajęć językowych dla małych poliglotów oraz wystaw dla badaczy historii.

A to i tak zaledwie maleńki wycinek porywających atrakcji, czekających wszystkich tych, którzy odważą się wyjść nauce naprzeciw. Przewidziano moc emocjonujących, niezapomnianych i zapierających dech w piersiach widowiskowych prezentacji, doświadczeń oraz zabaw interaktywnych, podczas różnorodnych zajęć laboratoryjnych – z biologii, chemii, fizyki… Każde inne i zarazem stanowiące furtkę, przez którą możemy bezpiecznie wślizgnąć się do pasjonującego świata nauk ścisłych, pozostających jak na ten moment raczej ściśle tajnymi. Już niedługo!

„Na pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, medyczne, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów, doświadczeń i eksperymentów. Naszym celem jest propagowanie, zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, wiedzy z szerokiego zakresu dziedzin powiązanych z nauką i technologią. Od trzech lat  instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia i odsłaniają kulisy codziennej pracy. Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie.” – mówi Marta Czekaj, dyrektor II LO w Dębicy, prezes Stowarzyszenia „Uwierz w siebie”.

Z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną spotkacie się podczas pokazów zatytułowanych „Wiedza i nauka zaklęta w książkach”. Nie od dziś bowiem wiadomo, że to właśnie pośród stronic skrywają się arkana wiedzy i zakapturzonych alchemików, i wielkich odkrywców. My jednak nie będziemy zazdrośnie strzec tej wiedzy i chętnie się nią z Wami podzielimy, wspólnie przeprowadzając doświadczenia, a także wskazując, gdzie szukać odpowiedzi na nurtujące Was pytania, kiedy nie możecie empirycznie czegoś sprawdzić. Nie każdy ma na tyle odwagi czy szaleństwa, by zaaranżować w domowe laboratorium, w którym na domiar wszystkiego należałoby sprzątać po nieudanych eksperymentach. Chociaż może piknik naukowy Was zainspiruje?

Czy wiecie, co to jest elektroforeza DNA albo smokolizer? I że można malować światłem? My też nie. Jeszcze. Ale dowiemy się już niedługo razem z Wami. Czy trzeba Was jeszcze namawiać do wykorzystania jedynego w swoim rodzaju biletu do świata nauki? Gorąco zachęcamy do udziału w Rodzinnym Pikniku Naukowym. Na wszystkie pokazy WSTĘP WOLNY!

Cały program możecie zobaczyć TUTAJ

Rodzinny Piknik Naukowy jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Patronat honorowy objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty, Starosta Powiatu Dębickiego, Burmistrz Miasta Dębicy.

Partnerami Pikniku są: Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach, Planetarium ASTRODOM w Krośnie, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza w Rzeszowie, Podkarpackie Centrum Innowacji, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rozwoju, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dębicy, Szkoła Brytania Języki Świata w Dębicy i Wodociągi Dębickie Sp. z o.o.

Patronat medialny objęli: „Obserwator Lokalny”, Dębica TV,  Polska Telewizja Regionalna, TVP 3 Rzeszów.