Nasza wspólna podróż – Spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy
Przygotowując się do podróży zazwyczaj opracowujemy plan strategiczny: bardzo długo kreślimy trasę, wybieramy najjaśniejsze w przewodnikach punkty do zobaczenia, wielokrotnie przepakowujemy walizki. Niestety, często na miejscu mierzymy się z rozczarowaniem wobec konfrontacji naszych wyobrażeń z rzeczywistością. Czekając na syndrom Stendhala, wracamy z walizkami pełnymi zawodu, zrodzonymi ze stereotypów. Co zatem jest najważniejsze podczas przygotowania się do wyprawy? Może warto zastanowić się wspólnie z podróżnikiem, łączącym swą niezmierzoną pasję z budowanym przez lata doświadczeniem? Z pewnością odpowiedzi na te pytania zna doskonale dziennikarz, prezenter fotoreporter, autor wielu programów radiowych i telewizyjnych, zapraszających publiczność do wyprawy w świat – Pan Jarosław Kret. Już w poniedziałek, 8 maja 2023 r. o godz. 17.00 w budynku Biblioteki Głównej na ul. Akademickiej 10 odbędzie się spotkanie z doskonale znanym podróżnikiem, który swoimi wrażeniami i refleksjami – na nasze szczęście – dzieli się również w formie książek. Nasz Gość jest przede wszystkim pełnym szacunku i ciekawości dla świata podróżnikiem, wyruszającym w trasę z wiedzą na temat czekającego nań miejsca, wiedzionym pragnieniem wiarygodności i opisania świata. Dzięki „Wędrówkom z dębicką biblioteką” otwieramy Tydzień Bibliotek wspaniałą wspólną podróżą – spotkaniem z Panem Jarosławem. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników, głodnych świata, gotowych na poznanie innych kultur i ciekawych zakątków, które wcale nie muszą być tak odległe, jak nam się zdaje…
„Mój Madagaskar”, „Moje Indie”, „Mój Egipt” to publikacje, które już samym tytułem wskazują na pokorę Autora, nie roszczącego sobie praw do stworzenia monograficznych opracowań dotyczących miejsc, w których był i które przyjęły go do siebie na czas podróży. Sięgając po te wydawnictwa, wyruszamy na wyprawy, w których wkraczamy w przestrzenie znane nam może dzięki skojarzeniom, wędrującym kliszom, skrawkom ogólnej wiedzy, a jednak – wciąż pozostające obcymi. Pan Jarosław Kret, jako pisarz i dziennikarz łączy w swych opowieściach reporterski etos pragnienia opisania widzianej rzeczywistości, bez butnego ingerowania w nią lub prób podporządkowania sobie jej w kategoriach zdobywcy czy odkrywcy. Poznajemy w nich zarówno oszałamiające niezwykłością miejsca, jak i samego Przewodnika. Wymienione tytuły to zaledwie wycinek bogatej twórczości cenionego reportażysty. Prócz książek pełnych wiedzy i kuriozalnych, zdumiewających i przez to właśnie zapadających w pamięć informacji, przesyconych zapachami i urzekających barwami, powstały również publikacje, w których poznamy zarówno nasz kraj, jak i planetę od najcudowniejszych stron. Pozycje: „Planeta według Kreta” oraz „Polska według Kreta” stanowią źródło informacji oraz inspiracji, zachęcających nas do ujrzenia miejsc, które wydawałyby się oczywiste – raz jeszcze, inaczej, dogłębniej. Bowiem także i celem ich Autora jest obalenie generalizacji, rozkruszenie stereotypów, a także pomoc w dookreśleniu intencji i celu, z jakimi wyruszamy podróż.
W wyruszaniu w podróż najistotniejsza jest zawsze otwartość na nowe wrażenia, spotkanie z innym, nowym. Ważne, by nie pozostawać pod kloszem stereotypowych przekonań. Jak mówi sam Pan Jarosław – w jego wyjazdach jedno pozostaje niezmienne – niezależnie od spakowanego sprzętu, prócz ciekawości badacza jadą z nim… okulary przeciwsłoneczne! Drodzy Czytelnicy, załóżmy więc różowe okulary i wybierzmy się na wspólną wyprawę u boku Pana Jarosława Kreta.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Program Partnerstwo dla książki