Narodowe Święto Niepodległości – komunikat

Wielu dębiczan już rozpoczęło lub dopiero przygotowuje się do celebracji Narodowego Święta Niepodległości. Centralnym obchodom zorganizowanym dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 103 lat towarzyszy wiele równoległych, równie podniosłych wydarzeń, podczas których wspólnie zjednoczymy się dla uczczenia pamięci ojców naszej wolności oraz bohaterów, którym zawdzięczamy wyswobodzenie naszej Ojczyzny. Drodzy Czytelnicy, chcielibyśmy uprzejmie poinformować, że w związku z uroczystościami z okazji Narodowego Święta Niepodległości Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy wraz z filami, Czytelnią i Działem Zbiorów Regionalnych 12 listopada 2021 r. będą w dniu czynne wyjątkowo tylko do godziny 16.00. Z kolei w najbliższą sobotę, 13 listopada 2021 r. nasza placówka wraz z oddziałami będą nieczynne.

Aura odświętności jest już wyczuwalna. Z dumą przywołujemy wydarzenia z 11 listopada 1918 r., kiedy Rada Regencyjna złożyła na dłonie marszałka Józefa Piłsudskiego władzę wojskową, a postanowienia rozejmu  Compiègne przywróciły Polskę światu jako niezależny byt państwowy. 103 lata temu rozpoczął się nowy rozdział w historii naszej Ojczyzny, pisany ofiarnością i mężnością: narodziła się II Rzeczpospolita. Mamy nadzieję, Drodzy Czytelnicy, że w odświętna aura nadchodzących dni sprzyjać będzie nie tylko patriotycznemu zamyśleniu, lecz również radości i wdzięczności oraz dumie przynależności do narodu o tak bogatej i chlubnej historii.

Dla wszystkich zainteresowanych, dużych i małych Czytelników, którzy chcieliby poznać głębiej wyboiste ścieżki ku wolności i zjednoczeniu w naszej bibliotece czeka moc książek: powieści, publikacji popularnonaukowych, opracowań, monografii i biografii:

  1. Odzyskanie niepodległości przez Polskę
  2. Ruchy niepodległościowe
  3. Powstania narodowe
  4. Józef Piłsudski  
  5. Legiony Polskie
  6. Wincenty Witos
  7. Ignacy Jan Paderewski
  8. Roman Dmowski
  9. Wojciech Korfanty
  10. Ignacy Daszyński