Najpiękniejsze chwile razem – Dzień Dziecka w Przystani Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy

Mamy kojarzą nam się z delikatnością i siłą jednocześnie, ponadprzeciętną odwagą i troskliwością. Macierzyństwo jednoczy w sobie mnóstwo ról: czułej opiekunki, towarzyszki, cierpliwej nauczycielki i przewodniczki, oddanej przyjaciółki i dyskretnej powierniczki. Oczy Matek, spoglądających na swoje Dzieci lśnią nieprzeciętnym blaskiem, jakim emanować może jedynie niezgłębiona miłość. Kierując się tą myślą, w naszej bibliotecznej Przystani Świętego Mikołaja postanowiliśmy nieco przyspieszyć Dzień Mamy i połączyć go z Dniem Dziecka, by dwie niepowtarzalne okazje stały się jednością, zabierając Rodziców wraz z Pociechami do krainy beztroskiej zabawy, w której można absolutnie zapomnieć o trapiących nas troskach i spędzać czas odmierzany wesołym śmiechem, radosnym śpiewem, tańcem do utraty tchu i zabawami, odciągającymi nasze myśli od ponurych spraw. 25 maja 2023 r. świętowaliśmy hucznie Dzień Mamy i Dziecka w Przystani Świętego Mikołaja. Na tę specjalną okoliczność wybraliśmy się do Parku Jordanowskiego, by pod gołym niebem radować się każda chwilą spędzoną razem. Na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji, animacji i gier, a Rodzice towarzyszyli swoim Pociechom, przy czym ich radość zwielokrotniała euforia Dzieciaków, wesoło brykających po parku.  

W Przystani Świętego Mikołaja uwielbiamy potęgować pozytywne uczucia – szczęście, poczucie bycia kochanym i otoczonym troskliwą opieką, wiara we własne siły i uskrzydlająca bliskość Najdroższych jest tym, czego szczególnie brakuje ukraińskim Pociechom. Dzieci uchodźcze są narażone na wiele emocjonalnych pułapek – w tym poczucie odmienności od rówieśników i wrażenie osamotnienia, wymuszone rozłąką z członkami rodziny albo tęsknota za Tatą, walczącym na froncie. Okazje takie, jak Dzień Dziecka zacieśniają więzi, zarówno między Rodzicami i Dziećmi, jak i rówieśnikami, dzięki czemu dzieciaki znów mogą poczuć się rzeczywiście jak dzieci – zrzucając brzemię smutku i dojmującej samotności. Dzień Dziecka jak optymistyczny magnes przyciągnął do parku całe rodziny, angażujące się w animacje i zabawy, prowadzone przez niezastąpionych: Kinder Sida wraz z Animatorką Madzią. Razem z roześmianym duetem, jak za dotknięciem magicznej różdżki znikają wszelkie frasunki i niechciane zmartwienia.

Uwielbiamy śmiać się do rozpuku, bawić, nie zważając na upływ czasu, tańczyć, śpiewać i rywalizować w przeróżnych grach. Podczas naszego spotkania nie zabrakło żadnego z tych elementów. Dzieci tańczyły i śpiewały do akompaniamentu wesołych, wpadających w ucho piosenek. Pośród atrakcji nie zabrakło szaleństwa na dmuchańcach, ławic mydlanych baniek oraz obłoków piany. Park Jordanowski wydawał się być zaczarowanym miejscem, w którym królują: optymizm, entuzjazm, zachwyt i ekscytacja, a także wiara w lepsze jutro.

Dzisiejszego dnia wszyscy mieliśmy uśmiechy na twarzach, a na świat spoglądaliśmy przez różowe okulary. Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy z taką radością i ufnością przyjmują nasze zaproszenia do bibliotecznej Przystani Świętego Mikołaja. Ze wszystkich sił staramy się, aby Dzieci ani na sekundę nie traciły poczucia bezpieczeństwa i wewnętrznego ciepła, jakie daje miłość. Mówiąc „Dzieci” mamy na myśli zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych, ponieważ troska o wewnętrzne dziecko w każdym z nas należy do naszych priorytetów. Tego wciąż uczymy się od naszych dobrych duchów z Fundacji Świętego Mikołaja, bez których tak uroczyste świętowanie Dnia Dziecka nie byłoby możliwe. Dziękujemy!

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.