Miś – przyjaciel i bohater. Wykład i warsztaty z Panem Maciejem Rędziniakiem

Z pewnością nasi Młodzi Czytelnicy doskonale znają kaprala Wojtka, niedźwiadka-ikonę, który zjednał serca żołnierzy 22. kompanii zaopatrywania artylerii w 2. Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Miś Wojtek nie był jedynie maskotką, ale również walecznym żołnierzem o złotym sercu. W poniedziałek, 16 maja, Pan Maciej Rędziniak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Oddziału w Rzeszowie przybliżył postać niedźwiadka Przedszkolakom z Weldon KIDS podczas wykładu „Miś Wojtek. Żołnierz 2. Korpusu”. Natomiast Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy wzięli udział w warsztatach na temat historycznych gier planszowych, również przeprowadzonych przez Edukatora z IPN. Co miś Wojtek ma wspólnego z grami planszowymi? Otóż bardzo dużo, ponieważ jest bohaterem jednej z nich, co pokazuje, że naukę można efektownie przemycać do świetnej zabawy.

Przedszkolaki zasłuchały się w fascynujący życiorys misia-sierotki, adoptowanego przez polskich żołnierzy. Najpierw Słuchacze zagłębili się w opowieść o Polakach, wysiedlanych z terenów okupowanych przez ZSRR, a następnie ich długą wędrówkę z surowej Rosji, przez Iran, Palestynę, Egipt, Włochy do Szkocji. Ten szlak opisuje zarazem wędrówkę życia Kaprala Wojtka, bohaterskiego niedźwiedzia, który podzielił los swoich towarzyszy. Pan Maciej opowiedział Dzieciom o zmiennych losach niedźwiedzia, który z brunatnego maleństwa, karmionego smoczkiem, wyrósł na mężnego atletycznego żołnierza, formalnie włączonego do armii wstopniu szeregowego 22 sierpnia 1942 roku. Dzieci z zachwytem słuchały o tym, że Wojtek uwielbiał słodycze, przepadał za miodem, marmoladą i słodkimi syropami, a za specjalne zasługi nagradzano zwierzaka… piwem.

Wykładowca podkreślał, jak cenna i podnosząca na duchu była obecność niedźwiedzia dla współtowarzyszy broni, którym pomagał, posłusznie nosząc skrzynki z amunicją i ciągnąc wózek z zaopatrzeniem. Niedźwiedzi bohater, dzięki udziałowi w walkach o Monte Cassino, trwale wpisał się w pamięć i serca żołnierzy, a po zdobyciu wzgórza żołnierze 22. kompanii wybrali jego postać jako swój symbol. Niestety, koniec wojny stał się równoznaczny z odesłaniem misia z frontu do edynburskiego ogrodu zoologicznego, gdzie tęsknił za przyjaciółmi. Nawykły do ludzkiego towarzystwa, cierpiał, wyczekując wizyt, szczególnie wyczulony na polską mowę. Domknięciem wykładu stała się projekcja filmu animowanego, którego narratorem był główny bohater dzisiejszego wykładu. Jednak to nie koniec przygody z mężnym niedźwiedziem. Dzieci mogą wrócić do niego, grając w planszówkę pt. „Miś Wojtek”, doświadczając tego, o czym opowiadał Edukator. Co ciekawe, grę historyczną, wydaną przez IPN opracowały wrocławskie uczennice. Gra „Miś Wojtek”, dzięki uprzejmości IPN znajduje się w MiPBP w Dębicy, dostępna dla zainteresowanych.

W ramach spotkania Klubu Miłośników Gier Planszowych odbyły się warsztaty, podczas których Uczestnicy poznawali walory edukacyjne planszówek, głównie historycznych, kształtujących patriotyzm. Pan Maciej zaprezentował, jak dzięki grom możemy przednio się bawić, a przy tym uczyć historii naszej Ojczyzny. Znakomitą, formującą świadomość patriotyczną młodego odbiorcy alternatywą spędzania wolnego czasu są gry historyczne. Publikacje przygotowane przez IPN łączą w sobie walor edukacyjny z rekreacyjnym. Szeroki przekrój propozycji umożliwia wybór gry, w której możemy m.in. wcielić się w rolę dowódcy RAF-u lub Luftwaffe („303. Bitwa o Anglię”), podążyć szlakiem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego („Miś Wojtek”), zgłębić tematykę II wojny światowej za pośrednictwem fotografii („Pamięć ‘39”). Pan Maciej zachęcił Uczniów do sięgania po planszówki, które dzięki swej dynamice, wyróżniają się ogromną siłą zaangażowania, budują wyjątkowy klimat, a jednocześnie – uczą, jakby mimochodem, wiec najprzyjemniej.

Dziękujemy serdecznie Panu Maciejowi oraz IPN za wartościowe spotkanie. Jesteśmy wdzięczni za otrzymane gry historyczne, które z pewnością staną się głównymi atrakcjami wielu spotkań, uzmysławiającymi, że pasję gracza można połączyć z pasją historyka i nie jest to karkołomne zadanie. Mamy nadzieję, że wiedza, wyniesiona z dzisiejszego spotkania zostanie z Dziećmi oraz Młodzieżą na długo, a miłośnicy historii i planszówek będą mogli oddawać się swojej podwójnej pasji przy rozgrywkach.

Tydzień Bibliotek realizowany jest w ramach zadania „Bibliotek@rz Bliżej NAS”
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”