„Miś, jaki jest, każdy widzi” – finisaż wystawy prac Gabrieli Cichowskiej

„Miś, jaki jest, każdy widzi” – leciutko przekorny tytuł wystawy prac Gabrieli Cichowskiej sam w sobie stanowi najlepsze zaproszenie do odwiedzin niezwykłego świata Artystki. Na kolażach, grafikach, obrazach, monotypiach i rysunkach zobaczymy niedźwiadki polarne i brunatne, samotniki i dusze towarzystwa… Jednak jaką opowieść nam podarują? Z pociesznymi, lekko niezdarnymi niedźwiadkami dorastaliśmy i wciąż nie możemy się z nimi rozstać, ale jakie są? Mamy przyjemność zaprosić wszystkich miłośników baśni w każdym wieku na finisaż wystawy prac Gabrieli Cichowskiej. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na uroczyste zamknięcie wystawy, które odbędzie się 26 maja o godz. 17.00 w budynku Biblioteki Głównej na ul. Akademickiej 10.

Pani Gabriela należy do twórczyń, których prace zdają się być swoistym przedłużeniem świata wewnętrznego, skąpanego w słonecznym blasku umiłowania urody życia. Dla urodzonej w 1984 r. rzeszowianki, ilustratorstwo jest pasją pielęgnowaną od czasów licealnych, a jej pracowitość i konsekwencja zostały dostrzeżone i uhonorowane licznymi nagrodami oraz wyróżnieniami tak w kraju, jak i za granicą. Artystka, poszukując jak najadekwatniejszej formy dla ilustrowanych wydawnictw, sięga po różnorodne media, z których szczególnie intrygujące jawi się połączenie monotypii i kolażu. Dzięki sprawnemu poruszaniu się na pograniczu technik, uwydatnia magię opowieści, silnie oddziałując na wyobraźnię swoich odbiorców. Co znamienne, Twórczyni z szacunkiem traktuje swojego dziecięcego odbiorcę – głównego adresata – nie odmawiając mu inteligencji estetycznej i emocjonalnej, zabierając go w wyjątkową podróż do królestwa wyobraźni. Dojrzałym odbiorcom, wychowanym na publikacjach ubarwionych pracami twórców polskiej szkoły ilustracji książkowej, prace Pani Gabrieli otworzą drogę powrotną ku dzieciństwu. Zwłaszcza płynność oraz pewność prowadzonej linii oraz zestroje barw nasuną skojarzenia z  estetyką Józefa Wilkonia.

Ciepły blask wrażliwości Artystki spowija bohaterów, których historie subtelnie snuje. Niekiedy światło gęstnieje, nieco przymglone subtelną melancholią, podkreślając delikatność jej postaci: zwierząt o wyczekujących pyszczkach czy dzieci o wszechwiedzących oczach. Natychmiast zauważa się sympatię oraz czułość wobec kreowanych rzeczywistości. Obrazy Pani Gabrieli cechuje wyjątkowy magnetyzm, czarowny liryzm oraz aura tajemniczości, sprawiające, że wcale nie chcemy odchodzić od podziwianych prac. Symptomatyczne zawieszenie w czasoprzestrzeni, pozwala nam powrócić raz jeszcze, choć na moment do odległej i wytęsknionej krainy dzieciństwa. Eteryczne odrealnienie, oniryzm i nostalgia ucieleśniają baśniowe korowody, krągłe sylwetki misiów oraz swoista cyrkowa odświętność przemieszana ze scenami, wywiedzionymi z codzienności.

W MiPBP w Dębicy kontemplować możecie prace pochodzące z różnych cykli, wykonane różną techniką. Wśród nich znajdą się także ilustracje z książki pt. „Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i Króliku”, powstałej w duecie z Przemysławem Wechterowiczem. Zaskoczy Was precyzja i pomysłowość, zespolone z umiejętnością w przesycaniu prac emocjami.  

Panią Gabrielę mieliśmy już okazję gościć przy okazji warsztatów artystycznych dla Dzieci. Gorąco zapraszamy na finisaż wystawy! Jesteśmy przekonani, że spotkanie z twórczością Pani Gabrieli dorosłym umożliwi powrót do krainy dzieciństwa, splatającego słodko-gorzkie tęsknoty, a dzieci wprowadzi do królestwa, w którym marzenie przenika rzeczywistość.   

Tydzień Bibliotek realizowany jest w ramach zadania „Bibliotek@rz Bliżej NAS”
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”