MiPBP w Dębicy na mapie Bibliotek Przyjaznych Dzieciom

Takiego wspaniałego uczucia doświadczamy po raz pierwszy… Codzienne spotkania z Wami wyposażają nas w mnóstwo pozytywnej energii i poczucie sensu. Jednak, co innego codzienna, ożywiana pasją praca, a co innego dowód Waszego ponadprzeciętnego zaangażowania. Jest dla nas ogromnym zaszczytem i przyjemnością podzielić się z Wami wiadomością, że MiPBP w Dębicy otrzymała wyróżnienie w akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom, stając się kolorowym i lśniącym punktem na mapie polskich bibliotek. Zobaczyć współtworzoną z Wami przestrzeń na mapie wraz ze 171 innymi bibliotekami zachwyca i motywuje! Idea Bibliotek Przyjaznych Dzieciom zrodziła się z inicjatywy autorów bloga Przystanek Rodzinka. Twórcy tego inspirującego miejsca zaskoczyli nas bezcennym prezentem, informując o otrzymanej nagrodzie. Tak, jak Wy głęboko wierzymy, że najpiękniejszą formą spędzania czasu RAZEM  z dzieckiem jest wspólna lektura i przemierzanie literackich szlaków ramię w ramię. Dla wielu dębickich rodzin wyprawy do Bibliolandii i naszych filii stanowią rytuał, bez którego nie wyobrażają obie życia. My także i za to serdecznie Wam dziękujemy!

Mapę i listę bibliotek przyjaznych dzieciom opracowali niezwykli kartografowie – PaństwoMaria i Marcin Rybakowiewe współpracy z Czytelnikami oraz instytucjami kultury i polskimi artystami. Na mapie oznaczono biblioteki, w których najmłodsze pokolenie Czytelników może wybierać spośród szerokiego repertuaru książek, stale rozrastającego się i dopasowywanego do potrzeb i pragnień odbiorcy. Jednak księgozbiór to nie wszystko. Biblioteka Przyjazna Dzieciom to przestrzeń aktywnie i dynamicznie rozwijająca się, współtworzona przez bibliotekarzy oraz Czytelników, miejsce spotkań, nauki poprzez zabawę i pełnoprawne uczestnictwo w kulturze. Trafiając do grona 171 bibliotek, MiPBP w Dębicy zyskała coś znacznie więcej, niż tylko prestiżowy tytuł. Została dostrzeżona i doceniona, jako miejsce tworzone z pasją i zaangażowaniem, w którym stale dzielimy się z Wami urodą każdej chwili, starając się wybierać rozwiązania nowatorskie i ośmielające Dzieci do rozwijania swoich pasji, wydobywać na jaw te utajone i po prostu świetnie się bawić. Autorzy bloga Przystanek RodzinkaPaństwo Maria i Marcin – pielęgnują i rozwijają zamiłowanie do literatury zarówno u swoich Pociech, jak i poprzez budowanie świadomej społeczności, kontakty z Rodzicami, dla których czytanie należy do najlepszych i najbardziej owocnych sposobów na spędzanie czasu z Dzieckiem – nie obok, nie statycznie, lecz razem. Równocześnie, wspólne czytanie, dzielenie się wrażeniami z przeczytanych książek i podsuwanie nowych, niekończące się rozmowy na temat bohaterów i ich perypetii, wskazują na konieczność istnienia miejsc-iskierek takich, jak nasza biblioteka.

Każdego dnia dbamy o to, by MiPBP w Dębicy stanowiła przestrzeń przyjazną Najmłodszym Czytelnikom, królestwem fantazji, do którego chętnie się wraca i które opuszcza się z nadbagażem… baśniowych wspomnień. Ferie, wakacje, warsztaty i najróżniejsze zajęcia przynoszą nam moc szczęścia oraz budującego poczucia, że wciąż pozostaje wiele do odkrycia. To właśnie ono sprawia, że nie zależnie od wieku możemy czuć się dziećmi. Wspólnie uczymy się z Wami, poznajemy własne możliwości i przekraczamy tkwiące w nas granice. Jeżeli do tej pory byliście przekonani, że potrafimy wszystko i wierzycie w mit wszechwiedzącego bibliotekarza, to właśnie go obalamy. Najpiękniejsze w naszej pracy jest to, że dzięki Wam i dla Was nie przestajemy się rozwijać, nie spoczywamy na laurach i nie czekamy, aż coś zrobi się samo. Bo się nie zrobi. Codzienne spotkania z Wami sprawiają, że rozpoczynamy i kończymy dzień z uśmiechem. Dlatego tak cenną jest dla nas wiedza, że nasza biblioteka stała się ważnym punktem na mapach Dzieci oraz ich Rodziców, miejscem, do którego wracają z miła chęcią i niesłabnąca ekscytacją.

Serdecznie dziękujemy Autorom Bloga Przystanek Rodzinka oraz Wam, naszym Czytelnikom, za przełamywanie stereotypu bibliotek, jako miejsc pogrążonych w ciszy i bezruchu. Bycie w gronie Bibliotek Przyjaznych Dzieciom zobowiązuje, więc nie przestaniemy pomnażać kapitału, jakim jest współdzielenie się pięknem książki i promowanie idei wspólnego czytania.