Między kontynentami. „Wędrówki po świecie z dębicką biblioteką” razem z OWD „Senior+”

Każdy dzień jest dobry, by wyruszyć w spontaniczną podróż. Czasami lepiej pójść na żywioł i cieszyć chwilą, niż namyślać i w efekcie zaprzepaścić szansę wspaniałej zabawy. Panie Bibliotekarki z MiPBP w Dębicy wiedzą o tym doskonale, dlatego 11 maja 2023 r. z okazji Tygodnia Bibliotek zaprosiły na wspólną wyprawę Uczestników Ośrodka Wsparcia Dziennego Senior+ działającego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dębicy. Zdumiewająca trasa tej części „Wędrówek po świecie z dębicką biblioteką” wiodła poprzez dziesięć państw. Z fascynacją przemierzaliśmy kolejne kontynenty, by odkrywać to, co urzekające, imponujące i nęcące egzotyką. Zachwycaliśmy się nadprzyrodzonym pięknem Wielkiej Rafy Koralowej, podziwialiśmy pełnych dystansu joginów, zwiedziliśmy świątynie prekolumbijskich bogów i barokowe katedry, sączyliśmy ze smakiem angielską herbatę oraz aromatyczną kawę z brazylijskich plantacji. Za nami pełna wrażeń podróż po dziesięciu krajach, uświadamiająca niesamowitą różnorodność krajobrazów i kultur. Spotkanie z Uczestnikami OWD Senior+ odmierzała nam radość z cieszenia się uroda świata w pełni jego zróżnicowania. Na naszych towarzyszy podróży czekały zagadki, puzzle, wspólne czytanie i dzielenie się wspomnieniami, których fenomen polega na tym, że zupełnie nie zajmują miejsca w bagażu.

Spotkanie w OWD Senior+ rozpoczęliśmy od przeczytania wierszyka o podróżach. Utwór stał się doskonałym pretekstem do dyskusji na temat wyjazdów, podsycając ciekawość i głód wrażeń. W taki oto sposób wyruszyliśmy w podróż dookoła świata. Przenosząc się od Antypodów do obu Ameryk, poznając sekrety carskiej Rosji, grobowców faraonów i cesarskiego dworu, pełni podziwu dla przepychu brytyjskiego dworu i amerykańskiego snu, rozmawialiśmy o tym, co w danym miejscu szczególnie zajmujące, czego pragnęlibyśmy się nauczyć, a co wprawia nas w oniemienie swą innością. Szlak naszej wyobrażonej wędrówki wytyczała prezentacja multimedialna, obejmująca moc ciekawych, często nieznanych informacji o krajach, do których pragnęlibyśmy wyjechać.

W kolejnej części spotkania, Uczestnicy otrzymali obrazki z ikonicznymi wyobrażeniami każdego z krajów. Do ilustracji należało dopasować nazwy państw, co okazało się być zadaniem bardzo łatwym, a zarazem – wyjątkowo cieszącym i wyczarowującym promienne uśmiechy. Chwilę później zajęliśmy się układaniem puzzli, a nagrodą za cierpliwość oraz spostrzegawczość były kolejne zagadki. Bezdyskusyjnie, te ostatnie uwielbiamy, choć walory rozrywkowe zagadek nie zawsze są doceniane. Szkoda, ponieważ wspólne poszukiwanie rozwiązania zbliża, stymuluje wyobraźnię, a do tego stanowi źródło niekończących się opowieści. Tak i podczas naszej podróży, każda zagadka prowadziła do serii wzruszających wspomnień i zabawnych anegdot.

Kiedy układanki prezentowały naszym oczom symbole kulturowe danych krajów, nadszedł czas na wspólną lekturę. Wyruszyliśmy w imaginacyjną podróż dzięki fragmentom reportaży, dzienników i książek podróżniczych, poznając sekrety produkcji syropu klonowego,  czy burzliwych losów pustynnej arystokracji – Tuaregów albo zagłębiając się w gąszcze amazońskiej puszczy. 

Po tak emocjonującej podróży trudno się rozstać, dlatego, by Uczestnicy OWD Senior+ mogli zachować najbliższe sercu wspomnienia, otrzymali na koniec spotkania maleńkie upominki. Ramki na zdjęcia, wykonane z patyczków kosmetycznych, ozdobione kolorowymi guziczkami, pozwolą zatrzymać najcenniejsze chwile i często je przywoływać.

Dziękujemy serdecznie Uczestnikom Ośrodka Wsparcia Dziennego Senior+ działającego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dębicy za wspólne „Wędrówki po świecie z dębicką biblioteką”. Mamy nadzieję, że w Waszych sercach ten czas pozostawił tak drogocenne wspomnienia, jak w naszych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Program Partnerstwo dla książki