Mali lecz śmiali… Warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie

Skoro Dzieci cierpliwie i ufnie czekają na swoje święto przez cały rok, dlaczego nie przedłużyć ich radości o jeden dzień? Zwłaszcza, że Międzynarodowy Dzień Dziecka służyć ma upowszechnianiu wartości najcenniejszych, kruchych i pozwalających nam, dorosłym, zachować w sobie wrażliwość i żywiołowość dziecka. Braterstwo, zrozumienie oraz akceptacja to zarazem idee stojące u podwalin powstania Unii Europejskiej, do której Polska należy już od niemal dwóch dekad. 2 czerwca 2023 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy odbyły się niezwykle interesujące warsztaty geograficzne, podczas których Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy poznawały państwa Wspólnoty oraz okoliczności wstąpienia do niej Polski. W tę wyjątkową podróż wybrały się dzięki Regionalnemu Ośrodkowi Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, troszczącemu się o edukację najmłodszych Europejczyków oraz poszerzanie ich wiedzy na temat świata w szerokim ujęciu: geograficznym, historycznym, socjologicznym – dziedziny można mnożyć. Czy tak rozległa perspektywa i połączenie wielu sfer podczas jednych zajęć jest możliwa? Pan Krzysztof Warych, konsultant RODM w Rzeszowie udowodnił, że tak. Uczniowie „Piątki” spędzili znakomity czas, podczas którego chłonęli wiedzę o mozaice kultur, jaką jest Unia Europejska.

W piątek, 2 czerwca 2023 r., w sali Czytelni odbyły się nieszablonowe warsztaty, podczas których Uczniowie „Piątki” mogli odbyć wspaniałą podróż po krajach Unii Europejskiej. Starsze pokolenia doskonale pamiętają, jak wielki przełom dla naszej Ojczyzny stanowiło wkroczenie Polski na arenę państw Wspólnoty. Wydarzeniu towarzyszyły skrajne emocje, burzliwe dyskusje, rozmaite prognozy i moc oczekiwań. Dla Dzieci nasza przynależność do Unii Europejskiej wydaje się być czymś oczywistym – wszak urodziły się w państwie europejskim. Stąd też wartość inicjatyw podejmowanych przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie. Pan Krzysztof Warych zaprosił Dzieci do udziału w wyprawie poprzez fascynujące kraje UE, w przystępnej formie podając wiedzę na temat tego, dlaczego członkostwo Polski jest tak istotne i co właściwie zawdzięczamy wstąpieniu do grona państw Wspólnoty. Wydawałoby się, że dla maluchów wiedza ta jest zbyt hermetyczną, jednak wszystko zależy od formy podania. Konsultant RODM w Rzeszowie zaproponował formę pierwszorzędną, niebywale angażującą, ponieważ warsztaty geograficzne łączyły w sobie walory gry z pełnią jej przygodowej, uwielbianej przez dzieciaki dramaturgii oraz elementów plastycznych, a wszystko ubogacone ciekawostkami, łamigłówkami, wyzwaniami, dostosowanymi do wieku Dzieci.

Przed Uczestnikami stawiano zadania takie, jak: odnalezienie jak najkrótszej trasy z państwa do państwa, odgadnięcie nazwy danego raju na podstawie wyłącznie kształtu, a także narysowanie flagi. Nie da się ukryć – to zadania, które mogłyby zawstydzić niejednego dorosłego. Jednak Uczniowie „Piątki”, wspierani przez Pana Krzysztofa, sprostali każdemu z zadań. W pełni pochłonięci przez wszystkie z przygotowanych aktywności, kolorowali, dociekali właściwych rozwiązań i jednocześnie – chłonęli jakże pasjonującą i inspirującą zarazem wiedzę o Europie. Nasi Goście wspólnie z Panem Krzysztofem, śmiało odkrywali kolejne informacje o Unii Europejskiej, roli Polski, a także jej randze na arenie międzynarodowej, otrzymywali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Warsztaty geograficzne ośmielają Dzieci do własnych odkryć, rozbudzają ich zainteresowanie światem, a także pokazują, że wiedzę mamy na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo, mali Europejczycy kształtują poczucie tożsamości i potrafią usytuować Polskę w szerszym kontekście.   

Dziękujemy serdecznie Regionalnemu Ośrodkowi Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie za tak miły i zarazem cenny podarunek z okazji Dnia Dziecka. Jesteśmy przekonani, że Uczestnicy dzisiejszych warsztatów czują się dumnymi obywatelami Europy, zainspirowanymi do dalszego pogłębiania swej wiedzy, a kto wie – może i rozbudziła się ich ambicja dyplomatyczna? Jesteśmy również wdzięczni Uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 5 oraz ich Opiekunom za przyjęcie zaproszenia w niezapomnianą podróż po Unii Europejskiej.