Małe Akty Wielkiej Radości. Grupa teatralna w Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy

W teatr można się bawić, a można go… tworzyć! W dębickiej Przystani Świętego Mikołaja z mglistych marzeń powoli wyłania się i konkretyzuje wizja autorskiego teatru dziecięcego. Jego nazwa – Teatr Małe Akty Wielkiej Radości mówi sama za siebie. Zaprosiliśmy naszych Podopiecznych do udziału w nadzwyczajnym, czarodziejskim projekcie, którego energią są: wyobraźnia i talenty sceniczne oraz pozasceniczne… wszak za kulisami teatru krzątają się niewidzialni, a pracowici pomocnicy. W czwartek, 22 lutego 2024 r. odbyło się pierwsze spotkanie koła teatralnego, podczas którego Dzieci rozpoznawały swoje możliwości, określały potrzeby oraz oczekiwania, ucząc się o podstawowym filarze naszego śmiałego i uskrzydlającego projektu – współdziałaniu. Nasi Podopieczni uwielbiają obdarowywać, a teraz przed nami szansa na stworzenie prezentu nietuzinkowego. Na podarunek złoży się kilka aktów i antraktów – poruszający efekt naszego harmonijnego współdziałania w przygotowaniu przedstawienia według ich pomysłu. Magia teatru emanuje nieodpartym urokiem, swym magnetyzmem przyciągając osoby obdarzone nieprzeciętną wrażliwością. Połączenie dźwięku i ruchu, słowa i gestu splata się z kształtowaniem postaw etycznych, oddziałuje na emocje, a angażując wszystkie zmysły równocześnie umożliwia wszechstronny rozwój osobowości. Teatr Małe Akty Wielkiej Radości w dębickiej Przystani Świętego Mikołaja już teraz stanowi źródło entuzjazmu, elektryzuje pomysłami i zachęca do scenicznych wystąpień, będąc urozmaiceniem oraz odskocznią od codziennych dziecięcych spraw.

Pierwsze spotkanie w ramach Teatru Małe Akty Wielkiej Radości miało na celu poznawanie siebie – zarówno wzajemne, jeszcze lepsze poznanie się grupy, jak i wejrzenie w głąb własnych serc. Zgodnie postanowiliśmy otworzyć się na jak najwięcej nowych wrażeń, nawet, jeżeli w tym momencie jeszcze naszej ekscytacji towarzyszy strach. Raz w tygodniu będziemy spotykać się, by rozwijać nasze umiejętności recytatorskie i interpretatorskie, by pogłębiać swą wrażliwość na Piękno w każdym z jego przejawów, a także – krok po kroku – zadebiutować w autorskim przedstawieniu. Wierzymy, że każde z Dzieci skrywa w sobie predyspozycje do działań przełomowych, spektakularnych osiągnięć i sukcesów, komplementujących naszą wspólną drogę. Nie dzielimy się ze względu na charakter, śmiałość czy doświadczenie, w przekonaniu, że w teatrze znajdzie się miejsce i rola dla każdego. Dla nieśmiałych członków grupy, osób bardziej introwertycznych i stroniących od występów na forum także nie zabraknie cennych, rozwijających zadań. Przygotowanie warstwy wizualnej przedstawienia skłoni nas do poszukiwań wizjonerskich scenografów, potrzebujemy rekwizytów i kostiumów…To wszak nie lada wyzwanie, a jakże cudowne!   

Dzieci z dębickiej Przystani Świętego Mikołaja niejednokrotnie wprawiły nas w niemy podziw nad swą dojrzałością, pomysłowością i odwagą. Darzymy siebie wzajem ogromnym zaufaniem, wiedząc, że do powierzonych im zadań podchodzą z zaangażowaniem oraz odpowiedzialnością, dlatego postanowiliśmy w naszych działaniach pójść o krok dalej i stworzyć im przestrzeń na własną inicjatywę. Niewiele zajęć dorównuje edukacji teatralnej w kwestii rozbudzania zmysłu twórczego, stymulacji estetycznej i usprawniania komunikacji. Mali empirycy – załoga teatralna – z pewnością podejmują się zadania wymagającego. Wspólnie stworzymy scenografię, zaprojektujemy kostiumy, popracujemy nad ekspresją sceniczną, by w finale naszych działań wystąpić przed publicznością, złożoną z rówieśników naszych Podopiecznych. Prapremierę planujemy na Dzień Dziecka i do tego czasu nie zdradzamy więcej szczegółów.

Dziękujemy niskim ukłonem oraz słonecznym uśmiechem Fundacji Świętego Mikołaja, która reżyseruje z wielką czułością i troskliwością każdy nasz sukces! Bywa, że pierwszy krok na scenie stanowi pierwszy krok w świadome, szczęśliwe życie – być może należy do nich Teatr Małe Akty Wielkiej Radości…

   Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja
w ramach programu Przystań św. Mikołaja.