Magia teatru – wyobraźnia na scenę!

Co to jest teatr? Co się dzieje w teatrze? Po co ludzie chodzą do teatru? Czy aktorzy na scenie dobrze się bawią?

Na te i inne pytania usiłowaliśmy znaleźć odpowiedź wraz z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 4. Przedszkolaki miały okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z wizyt w teatrze oraz opowiedzieć, co najbardziej im się podobało podczas oglądania przedstawień. Wspólnie ustaliliśmy, że teatr to miejsce, w którym odbywają się przedstawienia, a aktorzy grają różne role, prezentując historie, które możemy oglądać na żywo.

Ale teatr to nie tylko aktorzy na scenie, lecz również różne elementy, które pomagają stworzyć przedstawienie: scenografia, rekwizyty, kostiumy oraz lalki. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie lalki mogą pojawić się w teatrze i czym się różnią poszczególne rodzaje. Dzieci poznały różne rodzaje lalek teatralnych. Zaprezentowane zostały marionetki, kukiełki i pacynki, z wytłumaczeniem, jak każda z nich jest używana w teatrze. Dzieci miały okazję zobaczyć każdą z lalek z bliska i spróbować je „ożywić” poprzez zabawę.

Czy zawód aktora jest trudny? W odpowiedzi na to pytanie pomocną okazała się zabawa „Galeria portretów”. W ramie obrazu pojawia się twarz chętnego dziecka, które miało za zadanie przedstawić wybraną postać za pomocą mimiki. Pojawili się zatem: dzielny żołnierz, Śpiąca Królewna, zły pirat, przerażona dziewczynka, zawstydzona dama.

Następnie dzieci miały okazję spróbować przedstawienia postaci za pomocą rekwizytów. Każde dziecko otrzymało różne rekwizyty, które musiały posłużyć do wykreowania unikalnej postaci. Dzieci z radością wcielały się w role, przymierzając peleryny, kapelusze i korony, przekonując się, że zawód aktora może być świetną zabawą.

Na zakończenie zajęć dzieci miały okazję obejrzeć krótkie przedstawienie kukiełkowe pt. „Legenda o smoku ze smoczej jamy”. Bibliotekarze z Filii nr 4 przygotowali kukiełkową wersję legendy, opowiadając historię smoka, który mieszkał w smoczej jamie, a dzielny dratewka postanowił go pokonać. Kukiełki przedstawiały smoka, rycerzy, króla i inne postacie, a dzieci z zainteresowaniem śledziły przebieg przedstawienia. A wszystko to zabawnym tekstem Wandy Chotomskiej, na którym oparty był scenariusz przedstawienia. Gromkie brawa były piękną nagrodą za spektakl.

Zajęcia z okazji Dnia Teatru były dla przedszkolaków nie tylko świetną zabawą, ale również cenną lekcją o świecie teatru i jego elementach. Dzieci miały okazję nie tylko poznać różne rodzaje lalek teatralnych, ale także same spróbować swoich sił w kreowaniu postaci i przedstawień.