Litery widziane inaczej – alternatywna forma czytania dla osób z dysfunkcją wzroku

Książki służą nam za skuteczne lekarstwo na chandrę i osamotnienie. Szukamy w nich odpowiedzi na nurtujące nas pytania; służą do nauki, pobudzenia emocji i wyobraźni. Rekreacyjny, relaksacyjny i edukacyjny walor literatury nie ulega wątpliwości. Nieczęsto jednak zastanawiamy się nad aspektem jej terapeutycznym. Prócz wymienionych zalet odwołuje się on zarazem do atrybutów aktywizacji, przywracania wiary we własne siły i załagodzenia demotywującego poczucia izolacji. Biblioterapia ma szczególne znaczenie w życiu osób z dysfunkcją wzroku. Od Fundacji Szansa dla Niewidomych otrzymaliśmy niezwykły zestaw, dedykowany niewidomym i niedowidzącym. Serdecznie dziękujemy za multisensoryczne opracowanie, które niebawem ubogaci nasz księgozbiór. „Podkarpackie zamki na wyciągnięcie ręki” autorstwa Jakuba Nowaka trafił do nas w formie książki brajlowskiej oraz wersji audio. Na czym polega prekursorstwo takiego rozwiązania? Czym wyróżnia się podarowana publikacja i co nam uzmysławia?

Zanim odpowiemy na powyższe pytania, pora na prezentację Fundacji Szansa dla Niewidomych. Założona w 1992 r. już prawie od trzech dekad sięga po innowacyjne, oparte na najnowszych osiągnięciach technologicznych metody służące tyflorehabilitacji. Jednym z filarów prężnej działalności Fundacji jest aktywna promocja czytelnictwa i otwieranie świata literatury dla tych osób, których brak percepcji wzrokowej wyklucza z określonych dziedzin kultury. Szczęśliwie, Fundacja udowadnia, że pełne uczestnictwo we wszystkich dziedzinach życia, pomimo wielu ograniczeń, jest możliwe.  Biblioterapia stanowi jedną z form rehabilitacji, nie nakierunkowaną jedynie na cele ściśle terapeutyczne, lecz intencjonalnie mającą służyć aktywizacji i integracji. Działania Fundacji Szansa dla Niewidomych obejmują liczne projekty i znaczące inicjatywy, m.in. ogólnopolską akcję „Widzę dotykiem i słuchem”, a także „Dotknij świata książek”.

Postępowość otrzymanego wydawnictwa udowadnia, że marzenie członków Fundacji bynajmniej nie jest utopią. Dzięki podwójnemu wydaniu: w alfabecie Braille’a oraz jako audiobook, każdy może zanurzyć się w świecie literatury, odbywając niezwykłą podróż, nie wychodząc z domu. „Podkarpackie zamki na wyciągnięcie ręki” to gruntownie przemyślany przewodnik, stanowiący finezyjne zaproszenie do przygody i wyruszenie na poszukiwanie… duchów w zamkach umiejscowionych w naszym województwie. Obudowanym legendami oraz anegdotami opisom zamków towarzyszą również treści graficzne. Te zazwyczaj nie są dostępne Czytelnikom z niepełnosprawnością wzroku. Nie tym razem. Autorzy publikacji zadbali, by docelowa grupa mogła „przyjrzeć się” za pośrednictwem czułych opuszków palców budowlom, poznać szczegóły architektoniczne – rozmieszczenie okien, boniowania, pilastry, krużganki czy wieże… Zastosowanie tyflografik z pewnością pogłębiają wiedzę, dodając zarazem kolejnego wymiaru poznawania świata za pośrednictwem dotyku. Niewidomi i niedowidzący mogą więc doświadczać świata intensywniej, precyzyjniej. Perforowane ilustracje potwierdzają również, że empatia i śmiałość inwencji pozwalają przezwyciężać granice, zazwyczaj krępujące i umniejszające szanse osób z dysfunkcją wzroku. Przewodnik Jakuba Nowaka może zaskoczyć Czytelników, którzy nigdy nie mieli do czynienia z książką brajlowską, nie tylko większą od tradycyjnie drukowanych książek objętością, ale właśnie poprzez zaskakujące i skuteczne rozwiązania. Dla tych, którzy preferują poznanie za pośrednictwem słuchu przeznaczona jest wersja audio przywoływanej książki. Jak widać, wykorzystano kompleksowe rozwiązanie, będące ukłonem w stronę tych, którzy lubią „czytać” słuchem i dotykiem. Całość została zrealizowana przy wsparciu PFRON-u.

Dziękujemy Pani … za niezwykły podarunek. Wierzymy, że wyostrzy on naszą czułość na potrzeby osób, których codzienność utrudniają dysfunkcje wzroku. Niepełnosprawność nie powinna być tym, co oddala nas od kultury i estetyki, kształtujących przecież nasze postawy moralne. „Podkarpackie zamki na wyciągnięcie ręki” jest bezprecedensową publikacją w naszej bibliotece.

Link do odsłuchania Audiobooka „Podkarpackie zamki na wyciągnięcie ręki”.

Chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na książkę również „Louis Braille: dotyk geniuszu”, nie tylko dlatego, że jej pierwsza strona została wydrukowana Braille’m. Zagłębiając się weń, poznamy nie tylko biografię obdarzonego niebywałą wrażliwością, charyzmatycznego i konsekwentnego autora uniwersalnego alfabetu ułatwiającemu niewidomym czytanie. Dowiemy się, czym jest sześciopunkt, poznamy ewolucję pisma dla niewidomych, a także będziemy mieli okazję zanurzyć się w źródłach z epoki: listach, rycinach, fotografiach.

Dla tych, których słabnący wzrok często zniechęca do czytania, mamy powieści z serii Duże Litery. Wydane w przystępnej formie, wykorzystującej dużą czcionkę i stosunkowo duże światło stron, POWIEŚCI będą doskonałym wyborem dla tych z Was, których oczy męczy drobny maczek i brak marginesów oraz interlinii wielu wydawnictw. Z przyjemnością obserwujemy, że wielu z Was bardzo chętnie korzysta z naszych KSIĄŻEK MÓWIONYCH. Szczególnie najmłodsi upodobali sobie tę formę, choć w naszych zbiorach nie brakuje audiobooków, obejmujących najróżnorodniejsze gatunki – jak powieści obyczajowe, powieści grozy, reportaże.

Biblioteka to coś o wiele więcej, aniżeli księgozbiór. To przestrzeń naszych wspólnych spotkań, sfera budowania i zacieśniania więzi społecznych oraz miejsce, gdzie uczymy się tolerancji, empatii i zrozumienia oraz pomocy. Wspólnie z pewnością znajdziemy książkę w formie optymalnej dla Waszych potrzeb.  

Zdjęcie: https://www.facebook.com/Szansa