List od Mikołaja – kontynuacja projektu Przystań Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy

Każdego roku Święty Mikołaj otrzymuje całe naręcza listów. Jak to jest otrzymać wiadomość od Patrona wszystkich dzieci? Bibliotekarze z MiPBP w Dębicy już wiedzą. Kwiecień tego roku przyniósł nam wspaniałą wiadomość, roztaczając zarazem szerokie perspektywy dla nas, idealistów nie bojących się marzyć i Dzieci z Ukrainy. Początek wiosny okazał się czasem narodzin Przystani Świętego Mikołaja w naszej bibliotece, radośnie i z zaangażowaniem budowanej aż do końca sierpnia – cegiełka po cegiełce, marzenie po marzeniu. Nie zastanawialiśmy się nad tym, czy szczęście, bezpieczeństwo, przyjaźń i serdeczność mogą się wyczerpać. I słusznie, ponieważ Fundacja Świętego Mikołaja wręczyła nam kolejny bezcenny prezent kontynuując program, polegający na pomocy najmłodszym ofiarom wojny. Z radością i dumą informujemy, że MiPBP w Dębicy znalazła się w gronie 32 partnerów Fundacji Świętego Mikołaja, otrzymując wsparcie w wysokości 30 000 zł na kontynuowanie programu, który zaowocował stworzeniem wspaniałej społeczności polsko-ukraińskiej.

Przystań Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy na przestrzeni wiosenno-letnich miesięcy stała się swoistą szklarnią, w której pielęgnowaliśmy wartości takie, jak godność, równość i tolerancja, a także otwartość i empatia. To tutaj troszczyliśmy się o odbudowanie dziecięcej ufności i poczucie bezpieczeństwa. Na przestrzeni niespełna półrocza przywracaliśmy wydarty przemocą spokój i nadzieję, a także utraconą wiarę w przyszłość. Wraz z gronem dobrych duchów naszej Przystani, osób obdarzonych wielkimi sercami, hojnie dzielącymi się umiejętnościami, dbaliśmy o to, by Dzieci oraz Rodzice z Polski i Ukrainy mogli wzajemnie poznawać siebie, przy jednoczesnym poznawaniu dziedzictwa kulturowego. Okazało się, że łączy nas o wiele więcej niż tylko wspólna granica – podobne marzenia, cele, upodobania.

Nasza biblioteczna Przystań stanowiła port wyjściowy dla wielu wspaniałych i niezapomnianych wypraw. To tutaj odbywały się warsztaty plastyczne i sensoryczne, podczas których powstawały przepiękne prace, a dzieci uchodźcze odnajdowały spokój, ukierunkowując swoja twórczą energię i wyładowując emocje. Wykorzystywaliśmy walory arteterapii, korzystaliśmy ze wsparcia psychologa, odwiedziliśmy wiele atrakcyjnych i znaczących miejsc na mapie naszego regiony, pokazując Dzieciom to, co w naszej Małej Ojczyźnie fascynujące i ważne. Doskonale bawiliśmy się podczas pikników integracyjnych. Nie zamierzamy na tym poprzestawać. Przed nami kolejne miesiące, na przestrzeni których będziemy dopisywać kolejne rozdziały naszej wspólnej polsko-ukraińskiej historii. Zamierzamy wciąż otaczać troską Dzieci i Młodzież, umożliwiając im samorealizację poprzez twórczość, odkrywanie pasji i podsycanie ich. W przytulnej i sprzyjającej wyobraźni atmosferze będziemy budować i zacieśniać więzi między Polakami i Ukraińcami – wspólnie bawiąc się i ucząc.

Przystań Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy nadal będzie tętnić życiem, otulając poczuciem bezpieczeństwa, podtrzymując płomień nadziei i wiary w siebie. Dzięki temu jesień i zima będą dla nas miesiącami wyjątkowo ciepłymi – ogrzewanymi wzajemnym szacunkiem, wdzięcznością i uśmiechem radości. Nauka języka polskiego, zajęcia sportowe, zajęcia z robotyki oraz lego i wyjścia do kina to tylko maleńki wycinek czekających nas niespodzianek, jednak nie zdradzamy jeszcze wszystkich tajemnic.

Dziękujemy serdecznie Fundacji Świętego Mikołaja za możliwość kontynowania szlachetnego projektu, dzięki któremu odnalazły azyl Dzieci i Młodzież z Ukrainy. Wierzymy, że nasza Mikołajowa populacja stale będzie się rozrastać, obejmując swymi kręgami kolejne sfery i jak magnes przyciągając tych, którzy nigdy nie porzucili swoich marzeń o świecie, w którym króluje pokój, zaufanie i wiara.