Lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w filiach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy odbyły się spotkania dla dzieci i młodzieży. Jedną z podstawowych form działalności i dostarczania informacji o księgozbiorach i pracy danej placówki są lekcje biblioteczne.

„Lista przebojów młodzieżówki” to temat czytelniczego spotkania, które odbyło się 11 maja w Filii nr 3 znajdującej się w budynku DK „MORS” przy ul. Sportowej. Młodzież z dębickiego Hufca Pracy, została zapoznana z nowym elektronicznym systemem zapisywania się w bibliotece oraz z księgozbiorem. Lekcja biblioteczna miała na celu przekonać młodego odbiorcę, że czytanie książek to, jak pisała nasza noblistka Wisława Szymborska:
„(…) najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Nawiązując do tematu spotkania uczestnicy zapoznali się z literaturą dla młodzieży, którą można znaleźć w naszych bibliotekach. W trakcie lekcji bibliotecznej  młodzież uczestniczyła w quizie wiedzy z twórczości znanych pisarzy. Uczestnicy mieli za zadanie dopasować tytuły książek do poszczególnych autorów. Na zakończenie spotkania każdy uczeń miał możliwość wypowiedzenia się na temat swojego doświadczenia związanego z książką.

W dniu 14 maja br. w Filii nr 1 przy ul. Bojanowskiego w zajęciach wzięły udział dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 7 w Dębicy. Nasi mili goście dowiedzieli się jaką drogę musi pokonać książka, zanim trafi w ręce czytelników.  Wspólna lekcja przeplatana była baśniowymi zagadkami, z którymi przedszkolaki świetnie sobie poradziły. Gościem Biblioteki była nowa pani dyrektor Monika Rojek-Kałek, która przeczytała maluchom bajkę o prawdziwej przyjaźni pt. „Bajka o dwóch ołówkach”.  Następnie przedszkolaki wyruszyły „pociągiem” w magiczną podróż w celu okrycia wszystkich tajemnic, jakie kryją biblioteczne pomieszczenia. „Małych Podróżników” bardzo zaciekawił sposób wypożyczania książek czytelnikom,  miały również możliwość obejrzenia naszych zbiorów. Wspólna lekcja została zakończona słodkim upominkiem, a dzieci otrzymały od naszej Biblioteki „Pierwsze czytanki dla…” przedszkolaka.