Lato przyjaźni polsko-ukraińskiej – pełne słońca powitanie lata z Przystanią Świętego Mikołaja w Dębicy

Tego, co najpiękniejsze, zazwyczaj nie sposób wyjaśnić. Wówczas najlepiej przystanąć i podziwiać, zapatrzyć się i cieszyć nadzwyczajnym widokiem. Bo jak wyjaśnić przyjaźń? A czy trzeba? Niekoniecznie. 21 czerwca 2024 r. o godz. 17.00 w Parku Miejskim im. Skarbek-Borowskiego spotkaliśmy się, by w polsko-ukraińskim gronie powitać lato i uczcić kolejny kwartał razem. Po dziesięciu miesiącach sumiennego wypełniania uczniowskich obowiązków, Dzieci z obydwu Ojczyzn zasłużyły na wypoczynek, a my wiemy doskonale, że lato to pora tyleż wytęskniona, co tęsknotę budząca. Dla wielu z Dzieci oznacza rozłąkę z kolegami i koleżankami. Dlatego też Powitanie lata z Przystanią Świętego Mikołaja w Dębicy miało być tak wspaniałe i radosne, jak to tylko możliwe. W sobotnie popołudnie rozgościliśmy się w samym sercu parku, by czekać na pojawienie się lata. I nadeszło – do wtóru tańca, śpiewu, depcząc nam po piętach na dmuchańcach, inspirując do jaskrawych malunków na buziach, nadając fotografiom aury wakacyjnego szaleństwa. Świętując nadejście lata, zapomnieliśmy najzupełniej o upływie czasu, uśmiechnięci, zmęczeni zabawami i biegiem od atrakcji do atrakcji. Niespodzianek dla naszych milusińskich nie brakowało. Topniały serca – bynajmniej nie z powodu pogody, lecz ze wzruszenia tym, co jest kwintesencją przyjaźni: możliwością bycia sobą w pełni, a na to Fundacja Świętego Mikołaja pozwala nam od samego początku naszej przyjaźni – już ponad dwa lata. 

Choć w naszej Przystani Świętego Mikołaja wierzymy w wiele nadprzyrodzonych zjawisk, nasza wiara staje dęba, kiedy ktoś nam mówi, że nie potrzebuje innych i ich przyjaźni. Niemożliwe, by był ktoś, kto nie tęskni na kimś przyjmującym go bez względu na wszystko, lojalnym powiernikiem, uczciwym doradcą, wspierającym towarzyszem. Na przestrzeni ponad dwóch lat w naszej Przystani widzieliśmy narodziny wielu niezwykłych przyjaźni, których węzeł zawiązał się niezależnie od narodowości, wieku, zainteresowań. 21 czerwca 2024 r. oficjalnie powitaliśmy lato. Owszem, akurat ta pora roku nie wymaga specjalnych ceremoniałów – woli przepyszną i beztroską zabawę pod gołym niebem, żywiołowe tańce, głośny śpiew i śmiechy do wtóru energetyzującej muzyki. Powyższe warunki wypełniliśmy, zapraszając do parku miejskiego podopiecznych naszej Przystani, ich Przyjaciół oraz Rodziny. Nad tym, by nie zakradła się do nas nuda czuwali charyzmatyczni i przesympatyczni Kinder Sid oraz Animatorka Madzia, którzy jak zawsze zaserwowali Uczestnikom pikniku nadzwyczajne niespodzianki pod postacią gier, zabaw, konkurencji pobudzających pomysłowość, testujących zręczność, refleks i dodatkowo – jeszcze mocniej zaciskające węzły przyjaźni.

Piknikowicze mknęli w tanecznym korowodzie, zachwyceni całymi konstelacjami baniek mydlanych i rozbawieni tym, co zawsze wzbudza wesołość – zaspy z piany na przekór czerwcowemu słońcu. Baśniowy paradoks był jednak zaledwie jedną z wielu niespodzianek, jakimi uraczyliśmy naszych polsko-ukraińskich Przyjaciół. Pomalowane fantazyjnie buzie można było uwiecznić w fotobudce 360°, a marzenia po wskoczeniu na obłoki realizować podejmując szaleńcze akrobacje na dmuchańcach. Oczywiście, w repertuarze atrakcji nie mogło zabraknąć warsztatów manualnych i artystycznych, w których prace twórcze rozwijały się równolegle z innymi przyjemnościami – także i tymi słodziutkimi, tak lubianymi przez Dzieci i dorosłych.

Polsko-ukraińskie lato przyjaźni już trwa! Dziękujemy Fundacji Świętego Mikołaja za nadanie naszym marzeniom o przyjaźni znoszącej wszelkie podziały realnego i tak wdzięcznego kształtu, dopełnianego szczęściem harmonijnego życia. Życzymy Wam i sobie, by to lato podarowało nam najcenniejsze wspomnienia chwil wyjątkowych – dzięki naszym Przyjaciołom!

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja
w ramach programu Przystań św. Mikołaja.