Kropla drąży skałę – Światowy Dzień Wody z Przedszkolem Miejskim nr 8

Najcenniejszym, skrytym głęboko pod ziemią skarbem ludzkości, nie są wcale szlachetne kruszce i kamienie ani też paliwa kopalne. To woda. Uderzające, iż niemal wszystkie zasoby słodkiej wody znajdują się w sferze skrytej, niewidocznej. Jednocześnie, tajemniczość ta wydaje się pozostawać w zgodzie z wyobrażeniem Matki Natury, jako potęgi roztropnej i umiejętnie dbającej o odwieczną równowagę. Trzy dni temu świętowaliśmy Światowy Dzień Wody. 24 marca 2022 r. MiPBP w Dębicy obchodziła ten wyjątkowy dzień wspólnie z Dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 8. Ideą Światowego Dnia Wody jest inspirowanie i ciągłe przypominanie o wartości życiodajnej substancji. Konkluzją naszego spotkania stała się postawa odpowiedzialności i pomocy naszej planecie, której my, powinniśmy pomagać. Dbałość o dobrostan błękitnej planety jest równoznaczna z troską o nas samych, a z wiedzą jest dokładnie tak,  jak z wodą – kropla drąży skałę. Dlatego warto od najmłodszych lat wykształcać w sobie postawę dalekowzroczności i troski.

Trudno uwierzyć, że już od trzech dekad świętujemy Światowy Dzień Wody, świadomie dbając o zrównoważone gospodarowanie, wciąż kurczącymi się zasobami wodnymi. Tak wiele lat upłynęło od pamiętnego Szczytu Ziemi w 1992 r. w Rio de Janeiro i ustanowieniu 22 marca oficjalnym świętem żywiołu. Hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Wody brzmi: „Wody podziemne – uczynienie niewidzialnego widocznym”. Główną bohaterką zajęć z Przedszkolakami była… symboliczna kropelka wody. Atrybut, wyobrażający siłę, zaklętą w jednej kropli stanowił równocześnie przypomnienie, że wciąż dla wielu mieszkańców Ziemi woda stanowi dobro deficytowe. Naszą powinnością wobec tego jest troskliwe i rozważne dbanie o każdą, nawet najmniejszą jej ilość. Błękitny balonik, napełniony przez jedno z Dzieci niewielką ilością piasku, przechodził z rączek do rączek, niczym szafirowy klejnot. Przedszkolaki przekazywały sobie bezcenną kropelkę podczas zabawy, powtarzając jak zaklęcie wierszyk: „Kropelkę wody puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk”. Pozornie błahy gest nabrał szczególnego znaczenia, zwracając uwagę na cyrkulację wody oraz łącząc ten cykl z rozsądkiem w gospodarowaniu nią.

Wychowankowie PM nr 8 doskonale wiedzą, jak dbać o powierzone nam dobro. Znają również przynależną im rolę oraz ogromną wartość małych gestów. Nawet mały człowieczek może wykazać się odpowiedzialnością za swoje najbliższe otoczenie, a każda decyzja rzutuje na dalsze środowisko oraz przyszłość kolejnych pokoleń. Przedszkolaki akcentowały rolę takich rozwiązań, jak: ostrożność i czujność w używaniu wody na co dzień, zakręcanie kranu podczas porannej i wieczornej toalety.. Wybór zmywarki zamiast tradycyjnego mycia naczyń czy kąpiel pod prysznicem stanowią zarazem oszczędność czasu i możliwość wykorzystania go na zabawy, a woda deszczowa może pomóc ogrodnikom w podlewaniu roślinek. Ponadto, te rozwiązania są EKO – ekologiczne i ekonomiczne, ponieważ oszczędzając wodę, oszczędzamy również na rachunkach.

Zajęciom ze starszymi grupami towarzyszył rezolutny lisek Fenek, bohater pouczających książeczek, które w klarowny sposób odpowiadają na pytania, nasuwające się na myśl Dzieciom, poznającym świat. „Woda to skarb” należy do jednej z serii ekoempatycznych przygód Fenka, pt. „Dbamy o środowisko”. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy wszystkie dzieci na świecie mają taki komfort, jak my i mogą pluskać się beztrosko w wodzie? Czy każdy dom wyposażony jest w kran z bieżącą wodą? Jak radzić sobie z brakiem wody? Te wszystkie pytania rozbudzają z jednej strony empatię małych Czytelników, z drugiej zaś, zwracają uwagę na kwestię warunków sanitarnych w innych stronach świata, pokazują, że brak wody jest dotkliwy dla rówieśników na innych kontynentach i że woda nie jest czymś raz na zawsze danym. Wręcz przeciwnie – jak każdy skarb wymaga pieczołowitej troski. 

Serdecznie dziękujemy Dzieciom oraz ich Wychowawcom za wspólne spotkanie. Mamy nadzieję, że wiedza na temat naszej roli w dbaniu o nasz wspólny dom, jakim jest Ziemia pozostanie z Przedszkolakami na zawsze. Podobne lekcje służą nie tylko wpajaniu zdrowych, kształtujących przyszłe oblicze błękitnej planety nawyków, ale mają również charakter społeczny. Zapraszamy gorąco wszystkich miłośników natury po książeczki o wodzie i środowisku, znakomicie wpisujące się w nurt ekologiczny.