Kropka i… Początek! Ogólnopolski dzień Głośnego Czytania z Miejskim Przedszkolem nr 8 w Dębicy

Zastanawialiście się czasem, czym tak naprawdę jest bliskość i jak właściwie budujemy mosty między sobą? Jaka strategię przyjąć, by most przetrwał wstrząsy tej zewnętrznej i naszej wewnętrznej tektoniki emocji i przeżyć? Współczesność z różnych względów nie jest łaskawym sprzymierzeńcem dla nas, jako budowniczych relacji interpersonalnych, nawet na gruncie rodziny. Galopująca komputeryzacja, ucieczka do wirtualnych oaz, mamiących surogatem doświadczeń, powierzchowność współprzeżywania, pospiech – brak tu miejsca na emocje, a co dopiero rzec o zadawnionych rytuałach, jak wspólne czytanie… Wszystko to wiedzie ku gorzkiemu dostrzeżeniu, iż podwaliną najważniejszych z uczuć – miłości i nieodzownej jej przyjaźni – jest pełna uważność w poświęcaniu czasu. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, świętowany dzięki Polskiej Izbie Książki corocznie od 2001 r. 29 września stanowi wspaniałą inicjatywę, inspirującą do kategorycznego odcięcia się od surowej, sterylnej wirtualnej rzeczywistości i zamianie jej na pogłębianie więzi z dziećmi, wspólne przeżywanie i doświadczanie świata. Jaka idea przyświeca tej niezwykłej okazji i jak nasza biblioteka i jak wyglądało nasze spotkanie z  Wychowankami Miejskiego Przedszkola nr 8 w Dębicy? Już opowiadamy.

Beneficjentami Dnia Głośnego Czytania są nasze pociechy, które poprzez współprzeżywanie wdrażamy do życia: wspólna lektura pozwala okiełznać czyhające dokoła strachy,  definiować emocje, kształtować postawy moralne, pobudzać w niezrównanej bujności wyobraźnię i przede wszystkim: zbudować niezrywalną więź, nadbudowywaną i zacieśnianą, z każdą strofką, rozdziałem, domykanymi książkami. Co jednak istotne, my – dorośli – w roli przewodników także czerpiemy nieoszacowanej wartości korzyści – poznajemy niezmierzone możliwości swych dzieci, uczymy się wraz z nimi – świata, ich i ich samych, doświadczamy o wiele więcej i intensywniej. Ile razy nasz kilkulatek wprowadził nas w piorunujące osłupienie nadzwyczajnym popisem elokwencji czy nieoczekiwanie idealną składnią zdania? Ile razy zastygliśmy w niekłamanym podziwie nad ominiętą pułapką ortografii? Lub jak zaskoczyło nasz kochany kapryśnik, okazując wielką wrażliwość, gest altruizmu, pomagając rówieśnikowi? Oto kapitał, jaki pozyskujemy z inwestycji w naszych Najbliższych wspólną głośną lekturą.

Wczorajszego dnia w Miejskim Przedszkolu nr 8 odbyła się pomysłowa sesja czytelnicza poprowadzona przez Panią Joannę Jezuit, na co dzień pracownicę Bibliolandii, Strefy Dzieci w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy. Tematem przewodnim stało się inne święto, mianowicie obchodzony 15 września Międzynarodowy Dzień Kropki, stworzony ku ośmieleniu, twórczemu ożywieniu, zniesieniu sceptycyzmu wobec drzemiącego w nas potencjału. Dzieci ze starszych grup poznały bohaterkę urokliwej, wzruszającej i skłaniającej do refleksji oraz działania książeczki Petera H. Reynoldsa pt. „Kropka”. Mała Vashti dzięki subtelnej pomocy nauczycielki przezwycięża hamujący ją brak wiary w siebie, a rozbudzona pasja i kreatywność dziewczynki będą, niczym iskierka, tląca się najpierw skrycie, a później, zapalająca się w gwiazdę, rozpraszającą mgłę niewiary i kompleksów. Z kolei najmłodsze dzieci wzięły udział w pełnej śmiechu interaktywnej lekturze arcyzabawnej i ciepłej „Guzikowej książki”. Przedszkolaki tryskały pomysłami i zaskakiwały rozkoszną dziecięcą inwencją podczas wspólnych gier, w których kostka – w zależności od wyrzuconych przez dzieci oczek – dyktowała kolejne zadania: zagadki i pytania powiązane z… kropką.

Niepozorna, niedoceniana i trywializowana kropka urasta zatem do poważnego symbolu pierwszego kroku, znaku przełomu, wyswobodzenia się z ograniczeń i szerokiego rozpostarcia skrzydeł. Maleńki znaczek staje się pierwszym stopniem na naszej drodze, najistotniejszym, bowiem inicjującym wędrówkę, krokiem. Mając zatem na uwadze kwintesencję pierwszego gestu, postawmy łagodną kropkę, która zapoczątkuje nowy rytuał. Uczyńmy sobie wspólne święto głośnego czytania każdego dnia.  Nasze wspólne sesje czytelnicze w domowym zaciszu modą być inspirowane lekturami naszych dziecięcych książeczek – choćby i patronki Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, Janiny Porazińskiej. Mianowana jedną z czterech „dam literatury dla dzieci” pisarka właśnie 29 września obchodziłaby urodziny, więc nie wahajmy się, zapoznajmy nasze pociechy z bohaterami jej melodyjnych, rytmicznych, wierszyków, zaprowadźmy dzieci do czarodziejskiej, mieniącej się wszelkimi odcieniami folkloru krainy polskich baśni i legend, rozkoszując się przyjemnym i pożytecznym powrotem do własnego dzieciństwa. Czy to nie przywilej, przeżywać najwcześniejsze lata po raz drugi?