Krok w nieznane – spotkanie autorskie z Przemkiem Kossakowskim w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy

Podczas podróży to, co i jak zobaczymy, leży w rękach naszego przewodnika. Na nim spoczywa ciężar i zarazem przywilej odsłaniania nowej rzeczywistości, ukazania zupełnie innej perspektywy i dopuszczenia do tajemnicy na mocy swoistego paktu. Do najważniejszych i cenionych cech dobrego przewodnika należą: wrażliwość, szczerość i bezkompromisowość, dzięki którym możemy doświadczać intensywniej i zobaczyć coś, czego się nie spodziewaliśmy. Zadziwianie na granicy osłupienia, druzgotanie stereotypów i do jakiegoś stopnia burzenie poczucia bezpieczeństwa przy zachowaniu familiarnego tonu i olbrzymiego szacunku stanowią znak rozpoznawczy naszego wyjątkowego Gościa – Pana Przemka Kossakowskiego. Czy wszystkie marzenia trzeba ziszczać i czy zawsze to, co wymarzone jest tym, czego pragniemy? Czy ładunek strachu może uwalniać się w momentach zupełnie nieadekwatnych i jak wykorzystać tę anomalię? Czy łamanie granic polega na paradoksie bezgranicznego zaufania? Odpowiedzi na te pytania zna rozpoznawalny i ceniony podróżnik, dziennikarz i dokumentalista. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy serdecznie zaprasza wszystkich miłośników podróży – tych rzeczywistych i wyobrażonych, sentymentalnych i wykraczających poza sferę komfortu na spotkanie z Panem Przemkiem Kossakowskim, które odbędzie się 24 kwietnia 2023 r. o godz. 17.00 w budynku Biblioteki Głównej na ul. Akademickiej 10. Zapraszamy!

Pana Przemka Kossakowskiego raczej nie potrzeba nikomu przedstawiać. Znakomity reportażysta, potrafiący w kilku celnych i prostych, lapidarnych zdaniach opisać doświadczenia wymykające się dookreśleniu, twórca cyklu cieszących się wielkim zainteresowaniem programów: „Kossakowski. Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Wtajemniczenie” czy „Down The Road” równie znakomicie, co słowem, operuje pędzlem. Miłośnik flamandzkiego malarstwa kojarzony jest wręcz odruchowo z balansowaniem na pograniczu szaleńczej brawury i niebywałej ciekawości świata oraz zaświatów, wiodących go znacznie dalej, niż sięga warstwa surowego racjonalizmu. Widzowie mieli okazję wielokrotnie towarzyszyć mu w niezliczonych podróżach, współuczestnicząc w najrozmaitszych inicjacjach. Czytelnicy znają Pana Przemka jako twórcę doskonałych reportaży, autora książek pt. „Na granicy zmysłów” i „Drobna nieuważność i inne historie”. Niezależnie od medium, w którym mieliśmy okazję spotkać się po raz pierwszy, by wyruszyć w nieznaną podróż, Autor umożliwia nam współdoświadczanie w swoistych przeobrażeniach, dopuszcza nas do uczestnictwa w rytuałach, obrzędach, wrażeniach, przeprowadzając przez coraz wyższe stopnie wtajemniczenia, przede wszystkim w aspekcie symbolicznym.

Choć podróże często cechują nieprzewidziane zwroty akcji, jedno jest pewne – przed nami wyprawa niewiarygodnie fascynująca i z pewnością z gatunku tych niezapomnianych. Odliczamy zatem dni do pierwszego z serii spotkań w ramach „Wędrówek po świecie z dębicką biblioteką”. Do zobaczenia! 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Program Partnerstwo dla książki