Kostka czy karty? Inauguracja działalności Klubu Miłośników  Gier Planszowych w MiPBP w Dębicy

Gry planszowe cieszą się niesłabnącą popularnością od lat i zainteresowania tego nie osłabiła nawet technologiczna galopada. Szczęśliwie, ponieważ planszówki uczą cierpliwości i perspektywicznego myślenia, doskonalą umiejętności komunikacyjne i skłaniają do wykraczania poza rygory schematów. Nauka logicznego myślenia, wyostrzanie wyobraźni i umiejętność współpracy to zaledwie ułamek korzyści, oferowanych przez gry planszowe. Czy to nie przyjemnie i kuszące „efekty uboczne” wspólnej zabawy? Uniwersalność gier planszowych sprawia, że przepadamy za nimi niezależnie od wieku i zainteresowań. 10 maja w MiPBP w Dębicy, podczas spotkania z Mistrzem Gier Planszowych, Panem Maciejem Łaczkiem, siódmoklasiści z dębickich szkól mieli okazję do poznania wachlarza zalet tej wciągającej rozrywki oraz zasmakowaniu we wspólnych rozgrywkach. Równocześnie gorąco zapraszamy naszych Czytelników w wieku od 14 lat wzwyż do dołączenia do Klubu Miłośników Gier Planszowych.

Jeżeli masz skończone 14 lat, uwielbiasz gry planszowe i pasjonują Ciebie planszówki lub karcianki, jeżeli nie wyobrażasz sobie popołudnia bez partyjki ulubionej gry albo po prostu chciałbyś się nauczyć się lub spróbować swoich sił w czymś nowym – to miejsce dla Ciebie! W Klubie Miłośników Gier Planszowych, nauczysz się, ze nuda to legendarne zwierzę, które bardzo łatwo obłaskawić. Na Wasze zapisy czekamy bez limitu czasowego pod numerem telefonu: 14 683 35 04 wew. 17 (Bibliolandia. Strefa Dzieci).

Dzisiejsze spotkanie poprowadził Pan Maciej Łaczek, specjalista w dziedzinie „gier bez prądu”, pasjonat, a na co dzień – programista. Goszczący u nas ekspert doskonale zrównoważył solidną dawkę wiedzy z praktyką, przybliżając Uczestnikom spotkania nie tylko zasady gier, ale przede wszystkim motywację graczy. Pan Maciej pytał Uczniów o znajomość gier – tych najpopularniejszych oraz tych nieco zapomnianych. Młodzież chętnie dzieliła się swoimi doświadczeniami oraz aspiracjami. Prowadzący zwracał uwagę na niezwykłe bogactwo rynku wydawniczego gier oraz zapewniał, że taka obfitość gwarantuje znalezienie ulubionej gry każdemu, niezależnie od tego, czy przepada za gimnastyką umysłu, czy raczej lepiej odnajduje się w budowaniu własnej fabuły. Wskazywał, że pośród przemijalności i kapryśności mód na określone modele gier, znajdziemy mnóstwo ponadczasowych, wciąż fascynujących planszówek, które sprawdzają się zawsze i nigdy nie tracą na aktualności. Podpowiadał, którą grę wybrać na początek absorbującej przygody, wskazywał propozycje o prostej i wciągającej mechanice rozgrywki, których nieprzewidywalność nie pozwala na znużenie. Wskazywał Uczniom również gry mogące porwać całą rodzinę, nawet, jeżeli mamy małego braciszka lub siostrzyczkę, którzy siłą rzeczy nie są jeszcze przygotowani do skomplikowanych rozgrywek.

Pan Maciej, dzieląc się własnym przebogatym doświadczeniem, opowiadał o grach, które pomagają nam kształtować zmysł taktyczny i wpajać trudną sztukę samodyscypliny. Prezentując wydawnictwa z podziałem na gatunki: towarzyskie, strategiczne, edukacyjne i ekonomiczne, słowne czy zręcznościowe, ukazał niezwykłą mnogość możliwości do wyboru, przy czym wszystkie łączy spełniona obietnica przedniej zabawy. Niezależnie od wszystkiego, gry to swoiste wyzwalacze całej gamy emocji. Rozgrywka w gronie przyjaciół niewątpliwe stanowi niezapomnianą i zbliżającą przygodę. Wspólne eksplorowanie rzeczywistości nie tylko sprzyja budowaniu więzi, ale skutecznie łączy aspekt relaksacyjny ze stymulacją wyobraźni i nauką, wpływając nawet na… poprawę samooceny. Uniwersalność gier planszowych sprawia, że mogą one stanowić niwę łączącą pokolenia, niezależnie od wieku i upodobań. 

Serdecznie dziękujemy Panu Maciejowi i Uczniom za udane spotkanie przy rozgrywkach. Mamy nadzieję, że Klub Miłośników Gier Planszowych szybko zyska wielu nowych, zafascynowanych tą formą rozrywki i nauki Członków. Czekamy na Was!

Tydzień Bibliotek realizowany jest w ramach zadania „Bibliotek@rz Bliżej NAS”
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”