Konkursom w sukurs! – Konkursy z okazji Narodowego Czytania

Kapelusze dla wielkomiejskiej damy gotowe na uroczyste wyjście? Memowe scenki drżą w makiawelicznym oczekiwaniu, aż niczego nieświadomi odbiorcy parskną niepohamowanym śmiechem? Czas płynie nieubłaganie i już mniej niż tydzień pozostał do kulminacyjnego punktu Narodowego Czytania w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Dębicy, podczas uroczystych obchodów kulturalnego i literackiego święta. A jeszcze mniej, ponieważ zaledwie cztery dni dzielą nas od terminu składania prac konkursowych. Właśnie tak, na owoce Waszej inwencji czekamy do poniedziałkowego popołudnia, 20 września, do godz. 15.00, by spośród nadesłanych prac wyłonić i nagrodzić te najbardziej zaskakujące, może lekko przewrotne i rozbrajające przekorą, może zdumiewające kunsztem i pomysłowością.

Przed uczniami dębickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych niepowtarzalna okazja do wykazania się zmysłem zdystansowanych diagnostyków społeczeństwa. Humorystyczna forma mema internetowego na wiele pozwala i wiele wybacza – również zjadliwą ironię, sarkazm znamionujący bacznego i odważnego obserwatora, nie stroniącego od gorzkich zarzutów oraz olbrzymią dozę żartu, zaprawionego goryczą demaskacji. Na wszystko to mogą sobie pozwolić uczestnicy konkursu pt. „Dulscy są wśród nas” – współczesne oblicza dulszczyzny, zainspirowani uniwersalną „tragifarsą kołtuńską” Zapolskiej. Tegoroczna lektura Narodowego Czytania Az skrzy się od soczystych fraz i barwnych scen, które wykorzystać można w błyskotliwym zespoleniu warstwy graficznej z trafnym przesłaniem, obnażając żywotność dulszczyzny, mającej się świetnie, aż do dziś. Które z zachowań i wad wybierzecie jako temat swoich prac?

Z kolei Konkurs Rodzinny na „Kapelusz pani Dulskiej”, dedykowany jest do wszystkich pokoleń, zjednoczonych wspólnymi domysłami nad zwieńczeniem kreacji pani Anieli Dulskiej, osoby nieskazitelnej konduity, nienagannych manier i – bezsprzecznie – świecącej przykładem jako troskliwa matka i kochająca żona. Dzieci, Rodzice i Dziadkowie, zachęcamy Was gorąco do przyjęcia roli modystek, z zapałem tworzących nietuzinkowe, może awangardowe, nakrycia głowy, bogato przybrane kokardami, girlandami wstążek, kwiatów i koronek, pretensjonalnych – dla igraszki kontrastu, albo – wyjątkowo zachowawczych, ascetycznych wręcz w formie, jak wątpliwa moralność głowy rodziny Dulskich.

Czym nas zaskoczycie? Co uprzytomnicie swoimi pracami? W oczekiwaniu na Wasze konkursowe dzieła, ośmielamy się wierzyć, że każde z nich – kapelusz i mem internetowy – wprawi komisję w osłupienie tym, jak głęboko zaangażowaliście się i wniknęliście w warstwy tekstu ponadczasowego, wciąż wzbudzającego niejednoznaczny, słodko-cierpki śmiech i dezaprobatę piętnowanych postaw zatwardziałych hipokrytów, rozmiękczonych w sosie filisterskiej rutyny i krótkowzroczności. Czas płynie, więc nie wahajcie się i nie czekajcie! Od tego jesteśmy my, cierpliwie wypatrujący dzieł Waszych rąk i kreatywnych głów. Namawiamy do udziału w konkursach, tym mocniej, że tego roku świętujemy jubileuszową edycję Narodowego Czytania. Niech dodatkową zachętą, prócz jednoczącej potęgi wspólnego zaczytania staną się atrakcyjne nagrody, bony do salonu Empik.