Konferencja prasowa poświęcona wydarzeniom kulturalnym

17 maja na Sali Czytelni MiPBP w Dębicy odbyła się konferencja prasowa, dotycząca planowanych w najbliższym czasie wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Podczas spotkania omawiano również przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu Przystań Świętego Mikołaja, obejmujące szereg różnorodnych działań edukacyjnych, wychowawczych oraz integracyjnych, w założeniu mających pomóc dzieci z Ukrainy w aklimatyzacji w nowym środowisku. Z Przystani Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy najmłodsi Ukraińcy już w przyszłym tygodniu wyruszą, by poznać miejsca szczególni wyróżniające się na mapie naszej małej Ojczyzny pod względem etnograficznym i historycznym, a tym samym, zapoznające Dzieci z naszym kulturowym dziedzictwem.

W konferencji wzięli udział: Burmistrz Miasta Dębica, Pan Mariusz Szewczyk, Zastępca Burmistrza, Pan Maciej Małozięć oraz przedstawiciele Parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Dyrektor MiPBP w Dębicy, Pani Monika Rojek-Kałek, przedstawiła poszczególne etapy projektu, realizowanego dzięki dofinansowaniu z Fundacji Świętego Mikołaja.

Pierwszy wspólny wyjazd nastąpi już w najbliższy wtorek, 24 maja. Dzieci, prócz zwiedzania Muzeum Lalek w Pilźnie, wezmą udział w warsztatach artystycznych, ucząc się robić kukiełki. Z kolei 25 maja Uczestników czeka wycieczka do Parku Owadów i Pajęczaków oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej, gdzie czekają je warsztaty kulinarne, podczas których zapoznają się z regionalnymi przysmakami. Wykład na temat zmieniających się dynamicznie realiów życia i prowadzenia gospodarstwa ubogaci ich wiedzę w kontekście historycznym i socjologicznym. Zwieńczeniem pierwszego wspólnego tygodnia będzie piknik integracyjny dla rodzin polskich i ukraińskich w Parku im. Skarbek-Borowskiego. Przywołane inicjatywy to część projektu, podczas którego Uczestnicy i organizatorzy będą wzajemnie poznawać siebie oraz dorobek kulturowy swych ojczyzn. Działania o charakterze integracyjno-rekreacyjnym z pewnością przyspieszą i ułatwią adaptację dzieci z Ukrainy do nowych, z pewnością w wielu aspektach trudnych warunków.

Tak szerokie spektrum działań nie byłoby możliwe gdyby nie dofinansowanie, którego beneficjentem ma zaszczyt być MiPBP w Dębicy. Dziękujemy serdecznie Fundacji Świętego Mikołaja za okazane wsparcie. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że możemy współuczestniczyć w urzeczywistnianiu szlachetnych, opartych na empatii idei. Głęboko wierzymy, iż tworzona przez nas Przystań Świętego Mikołaja przeobrazi się w przestrzeń, przepełniającą poczuciem bezpieczeństwa i budzącą kojące radosne wspomnienia. Chcielibyśmy, by biblioteczna Przystań Świętego Mikołaja  była miejscem, w którym wszelkie bariery znikają. Równocześnie, mamy nadzieję, iż wspólne doświadczenia pozwolą na zbudowanie trwałego pomostu i więzi porozumienia między dwiema przenikającymi się kulturami: polską oraz ukraińską.  


Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.