Komunikat – Dzień Wszystkich Świętych

Przełom października i listopada nosi znamiona melancholijnej zadumy i kontemplacyjnego zawieszenia. Równocześnie to pora, w której przeznaczamy czas na wizyty na grobach naszych Najbliższych. Zbliżające się Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to święta w polskiej tradycji wyjątkowe i mające szczególne znaczenie dla naszej pamięci i kultury. Drodzy Czytelnicy, chcielibyśmy poinformować, że w związku ze zbliżającymi się świętami pamięci w sobotę, 30 października 2021 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy, ulica Akademicka 10, tj. Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży, Bibliolandia oraz Czytelnia i Dział Zbiorów Regionalnych, jak również Filia nr 4 na ulicy Cmentarnej 1 będą nieczynne.

Za ewentualne utrudnienia przepraszamy i prosimy o zaplanowanie wizyty w naszej Bibliotece w innym dogodnym dla Państwa czasie.

Pragnienie i potrzeba wyrażenia wdzięczności tym, którzy odeszli oraz poczucia ich bliskości nadaje listopadowym celebracjom pogodnego, pełnego nadziei charakteru. Często nie zdążyliśmy wypowiedzieć wszystkiego tego, o czym mamy odwagę rozmawiać z naszymi Zmarłymi teraz. Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny skłaniają do refleksji nad przemijalnością i zmiennością życia, odchodzeniem i trudnym godzeniem się na rozstanie. Dla nas, Polaków, to również okazja do pielęgnacji i uwieczniania pamięci narodowej. Większość z nas zapali znicz, emblemat nieśmiertelnej pamięci, pozostawi bukiet kwiatów i odmówi osobistą modlitwę, domykając intymne spotkanie wspomnieniem tych, z którymi rozdzielił nas los. Płomienie świec zajaśnieją również na zbiorowych mogiłach bohaterów naszej wolności, opuszczonych grobach znanych oraz anonimowych, lecz nie bezimiennych żołnierzy oraz pod kapliczkami i powstańczymi krzyżami.

Drodzy Czytelnicy, nosząc w sercach wciąż żywą i czułą pamięć o tych, którzy odeszli, nie wahajmy się troszczyć tak o dziedzictwo, jak i o szybko umykająca teraźniejszość. Pełnijmy rolę spadkobierców i strażników pamięci, której nie pozwolimy zgasnąć w mrokach zaniedbania.