Kolorowy wiatr jesiennych inspiracji – kreatywne zajęcia w Przystani Świętego Mikołaja

Zdawałoby się, że trudno o bardziej kolorową porę roku, niż jesień. A jednak – magia Przystani Świętego Mikołaja pozwala na zwielokrotnienie wszystkiego: jasnych, intensywnych i poprawiających nastrój kolorów oraz najczystszej radości. Razem z Dziećmi i Młodzieżą z Ukrainy wykorzystujemy w pełni każdy moment, by ubarwiać naszą codzienność. Uwielbiamy jasne kolory i zwierzaki, więc głównymi bohaterami uczyniliśmy właśnie urocze stworzonka. Podczas zajęć kreatywnych 18 października rozbłysła cała feeria kolorów, owocując cieszącymi oczy malunkami kredą, a także stadko rozkosznych żabek, myszek, lisków i małpek, a nawet… dwugłowy paw, powstałe z tak prostych materiałów, jak papierowe rolki, skrawki tkanin i koronek. Inwencja Dzieci z Ukrainy imponuje pozytywnym nieposkromieniem i tworzenie wraz z nimi należy do naszych największych radości i wyczekiwanych przyjemności, uskrzydlających podziwem i szczęściem.

W Przystani Świętego Mikołaja nie ma miejsca na nudę i bezbarwność, za to na zachwycające drobiazgi zawsze wygospodarujemy przestrzeń. We wtorek, 18 października przed naszą Biblioteką pojawiła się grupka pociesznych kredowych stworzonek, wśród liści, gwiazd i serc. Zawitały do nas: lisek, niedźwiedź, króliczek oraz białe kotki i inne leśne stworzonka. Jak to możliwe? Otóż na Dzieci, zawsze chętne do współpracy i uwielbiające artystyczne wyzwania czekały już przygotowane kontury stworzonek. Wyrysowane na bibliotecznym dziedzińcu wręcz prosiły się o wypełnienie ich kolorami. Dzieci ochoczo chwyciły za kredę, troskliwie otulając bohaterów zajęć szaliczkami, chroniącymi ich przed porywistym wiatrem. Na dziedzińcu nie zabrakło motywów, odzwierciedlających dziecięcą wdzięczność – serduszek oraz splecionych flag – polskiej i ukraińskiej. Dzieci bawiły się doskonale, nie zauważając upływu czasu, a rezultat ich pracy napawał pogodnością, równocześnie wypełniając serca małych twórców ekscytacją, a głowy coraz to nowszymi pomysłami. Na koniec zajęć Dzieci otrzymały naklejki, również ze zwierzątkami, by mogły weselić się ich towarzystwem jeszcze przez długi czas.

Tego wyjątkowego dnia podjęliśmy również refleksję ekoempatyczną, przemycając ją w sposób bardzo sprytny, tak, by nie znużyć albo przestraszyć Dzieci. Czy nam się udało? Ależ tak! Naszym zwierzątkom wykonaliśmy ciała z kolorowych papierowych rolek. Dodatkowo, Dzieci ozdobiły swoje stworzonka skrawkami cekinowych tkanin, wstążeczkami i koronkami. Okazuje się, że można stworzyć coś ślicznego z… niczego, a wiemy, że bywalcy naszej bibliotecznej Przystani Świętego Mikołaja przepadają za różnorodnymi formami rękodzieła i z upodobaniem wykorzystują wszelkie ku temu możliwości. Różowe myszki przypominały baleriny, a liski prawdziwie szykownych elegantów. Podczas tworzenia rozmawialiśmy o tym, jak dbamy o dzikie zwierzęta, mieszkańców lasów, łąk i pól, a także miejskie ptaki zimą, kiedy panuje srogi mróz. Oczywiście, Dzieci chętnie opowiadały o swoich zwierzakach, tych, którymi się opiekują, a także tych, o których marzą.

Dziękujemy serdecznie Fundacji Świętego Mikołaja za możliwość spędzania złotej jesieni razem z Dziećmi z Ukrainy. Wrażliwość i ufność małych twórców wypełnia nasz wspólny czas wiarą w bezpieczne jutro oraz w ludzką dobroć i bezinteresowną szczodrość.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.