Kolorowo i wesoło. Zimie na przekór! – Ferie z Filią nr 4

Podczas gdy w Bibliolandii razem z Dziećmi z „Ukrytego Daru” świętowaliśmy Dzień Kota, Filia nr 4 miała przyjemność gościć małych Przyjaciół z Miejskiego Przedszkola nr 4. W naszej filii rozpoczęliśmy oficjalnie zimową przerwę od nauki w towarzystwie wyjątkowej baśniowej postaci, której odwiedziny stanowiły jedną z głównych atrakcji spotkania inaugurującego cykl feryjnych zajęć. Licznym grom i zabawom przewodziła słynąca ze zniewalającej urody, surowości i chłodu Królowa Śniegu. Przedszkolaki z „Czwórki” miały jednak poznały zupełnie inne oblicze dumnej damy. Władczyni zimy z pogodnym uśmiechem i życzliwością prowadziła je cierpliwie poprzez niezliczone atrakcje, a wszystko w atmosferze skrzącej zimowej aury, beztroski i śnieżystych fantazji.

Tegoroczna zima nieszczególnie wpisała się w konwencję: nie dokuczyła ani siarczystym mrozem, ani głębokimi zaspami śniegu. Kierowców rozpieściła, ale co z najmłodszymi? A jednak, Dzieci zdążyły wykorzystać okazję, jaka nadarzyła się na początku zimy, nie marnując ani jednej cennej sekundy i płateczka śniegu. Dzieci podzieliły się swoimi zimowymi doświadczeniami, opowiadając o tym, jak spędziły ten krótkotrwały śnieżny czas. Większość Przedszkolaków ruszyła w saneczkowe i narciarskie rajdy, wzięła udział w bitwie na śnieżki i powołała do życia brzutchate bałwanki. Na śniegu, okalającym ich domy pojawiły się także aniołki, a część z Dzieci z powodzeniem rozpoczęła naukę jazdy na łyżwach. Jedno spojrzenie za okno wystarczy, by orzec zupełny brak śniegu, ale… tylko tego prawdziwego. Od czego jednak mamy wyobraźnię? Dzieci ochoczo przystały na propozycję Królowej Śniegu, która poddawała coraz to inne, coraz śmielsze pomysły na zimowe zabawy. Potęgą lodowej magii Dzieci przeistoczyły się w wielobarwne, roztańczone i wirujące w piruetach śnieżynki. Wszechwładna Władczyni Zimy kierowała tańcem różowych, niebieskich i białych żywych płatków. Zwieńczeniem wyjątkowego spektaklu było hasło „Śnieżyca”, na które wszystkie Dzieci kołowały w szaleńczej i roześmianej przyjacielsko zamieci.

Nie byłoby zimy bez lepienia bałwana i okazało się, że tu również brak śniegu nie stanowi najmniejszej przeszkody. Dzieci, wykorzystując wielobarwne sznureczki i kłębki włóczki wyczarowały niesamowite dzieła. Małe rączki wykonały uśmiechające się szeroko bałwanki, które ustroiły w guziczki, kapelusze i szaliczki.

Spotkanie w bibliotecznej scenerii oznacza niezapomniane chwile z książką. Bohaterka baśni Hansa Christiana Andersena, jako akompaniament zimowych zabaw dla Dzieci z „Czwórki” wybrała klimatyczną, poruszającą opowieść, przedstawiającą historię maleńkiego białego misia. Wrażliwe i pełne empatii dziecięce serduszka zadrżały, rozczulone losami niedźwiadka, poszukującego bezpiecznego schronienia podczas śnieżycy. „Śnieżny miś” to uniwersalna opowieść o samotności i poszukiwaniu swojego miejsca na świecie, zwieńczona dodającym otuchy zakończeniem o wartości odnalezionej przyjaźni.

Kiedy już wybrzmiały ostatnie słowa ubogacającej w nadzieję baśni, ze zbytecznych starych gazet Dzieci wyczarowały śnieżne kule, by… wziąć udział w kolejnym z niewiarygodnych zimowych szaleństw – bitwie na śnieżki. Obrzucanie się miękkimi papierowymi pociskami było o wiele przyjemniejsze, bezpieczniejsze i równie ekscytujące, jak prawdziwa zimowa batalia. Nasza śnieżna wojna odbywała się w iście wiosennym krajobrazie, a przeświecające przez okna słoneczne promienie i ptasi świergot zainspirował Dzieci do przegonienia zimy już teraz, w połowie lutego. Po co zwlekać, skoro można ciszyć się wiosną już teraz? Dzieci bez wahania żartobliwie zasypały Królową Śniegu papierową amunicją, symbolicznie płosząc najsurowszą z pór roku. Ich towarzyszka nie żywiła jednak urazy, doskonale rozumiejąc, że ta psota ma wymiar czysto symboliczny.

Serdecznie dziękujemy Dzieciom z Miejskiego Przedszkola nr 4 oraz ich Wychowawcom za wyjątkową zimową podróż pod przewodnictwem Królowej Śniegu. Wspólnie spędzony czas mienił się i migotał urokami zimy, także tymi wysnutymi z fantazji. Z pewnością tak rozpoczęte ferie na długo pozostaną w pamięci Dzieci oraz pełnych inwencji Pań Bibliotekarek z Filii nr 4. Życzymy wszystkim Dzieciom, by każdy kolejny dzień ferii był tak barwny i emocjonujący, jak ten – na przekór zimie i nudzie.