KolorowEKO dnia! Warsztaty ekoartystyczne podczas „Coolturalnej przygody z Funduszami Europejskimi”

Gdyby optymizm był okrętem, kolory jego bandery zachwycałyby jaskrawością i nasyceniem. Optymiści doskonale wiedzą, że nic tak nie poprawia nastroju, jak żywe barwy – w końcu tak często brakuje ich w naszym życiu, że szarość stała się synonimem rutyny i znużenia. A te chcemy przegnać jak najdalej precz! Dlatego we wtorek, 23 sierpnia, podczas warsztatów ekoartystycznych wraz z Dziećmi oraz Młodzieżą z Ukrainy uczyliśmy się, jak zaczarować naszą codzienność, by uśmiechać się częściej i szerzej. Jak? Biały podkoszulek i bawełniana torba z namalowanym własnoręcznie obrazkiem staną się talizmanami, rozpraszającymi smutek. Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od wykładu Pana Marka Brożyny, Podleśniczego Nadleśnictwa Dębica, a ekoempatyczną refleksję kontynuowaliśmy, podczas warsztatów, na kórych skończyły się zapasy błękitnej i żółtej farby. Aż chce się życzyć – KolorowEKO dnia wszystkim!

Dewizą „Coolturalnej przygody z Funduszami Europejskimi” jest radość na przekór wszystkiemu, a emblematem – kolory, cała paleta, której nie zawstydziliby się nawet najśmielsi pejzażyści. Pragniemy, by każdy dzień Dzieci z Ukrainy wypełniał szczęśliwy uśmiech, a kolorów przybywało z każdym spojrzeniem. Jako Coolturalni Europejczycy, nie zapominamy o Naturze i Matce Ziemi. Urodę Podkarpacia przybliżył nam Pan Marek Brożyna, na co dzień pracujący w Nadleśnictwie Dębica. W formie zabawnego i przykuwającego uwagę Dzieci wykładu, opowiedział im, czym różnią się lasy wyżynne od nizinnych i co jest zmorą sosnowego drzewostanu, jakie szkodniki są najbardziej przewrotne i trudne do zwalczenia, a także, jakimi zwierzętami moglibyśmy się podzielić z całą Europą, której przecież częścią jesteśmy. Pan Marek podzielił się z Dziećmi również tajemnicami pracy leśnika, przedstawiając zalety oraz wyzwania, jakich nastręcza dbanie o lasy. Pasjonująca opowieść prelegenta z pewnością dla wielu słuchaczy stanie się inspiracją do wybrania nowego wymarzonego zawodu – niezmiernie potrzebnego, wymagającego wrażliwości, odwagi oraz odpowiedzialności.

Gdy wykład dobiegł końca przystąpiliśmy do pracy twórczej. Na stołach jaśniały bielą bawełniane koszuli oraz torby, wręcz prosząc się o przydanie im koloru. Nie musiały długo czekać, ponieważ Dzieci ochoczo zabrały się do pracy, nie mogąc się doczekać, by wcielić się w rolę projektantów. Korzystając z przygotowanych szablonów, Dzieci wymalowywały na tkaninie zwierzęta oraz rośliny. Te motywy, będąc niejako echem słów Pana Marka, kontynuowały myśl o naszym najbliższym otoczeniu. Delikatne i kruche piękno zwierząt oraz roślin, często wymagających pomocy człowieka i zarazem harmonijnie z nim współżyjących nie ma sobie równych. Sylwetki zwierząt oraz motywy roślinne utrzymane były w stylistyce baśniowej, lekko folklorystycznej, jakby właśnie wydostały się z fabuły opowieści naszych babć i mam. Dzieci malowały zajączki, ważki, liście i kwiaty, a nawet ślady zwierzęcych łap. Jednak największym powodzeniem cieszyły się ptaki – symbol wolności i kruchości.

Czy musimy mówić, że zabrakło błękitnej i żółtej farby? Te właśnie kolory wystąpiły na większości dziecięcych prac, stanowiąc wzruszający i wymowny dowód patriotyzmu, wypełniającego dziecięce serduszka.

Dzisiejszy rozdział „Coolturalnej przygody z Funduszami Europejskimi” przesycała aura zamyślenia i zachwytu nad przyrodą. Dzieci przekonały się, że zwrócenie uwagi na potrzeby Matki Natury nie jest wcale trudne. Wielorazowa torba pozwoli zminimalizować zużycie wszechobecnego plastiku, a bawełniana bluzeczka może być dokładnie taka, o jakiej marzą, ciesząc i wcale się nie nudząc, przyćmiewając zmienne trendy. Każdy z uczestników dzisiejszych warsztatów żegnał się z ami uśmiechnięty, machając ślicznie przyozdobioną torbą oraz bluzeczką.

Dziękujemy serdecznie dobremu duchowi naszej Przystani, pani Anastasii Tarasovej, za obecność i życzliwe wspieranie nas podczas każdej inicjatywy. Składamy podziękowania Panu Markowi za zapoznanie Dzieci z rodzimą florą i fauną oraz rozbudzanie w nich postawy uważności i szacunku wobec Natury.

Dzisiejsze warsztaty stanowiły kolejny rozdział „Coolturalnej przygody z Funduszami Europejskimi”, projektu promującego dobre praktyki Funduszy Europejskich w naszym województwie, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach instrumentu REACT-EU, za które serdecznie dziękujemy.

#funduszeeuropejskie #funduszeUE #EUinmyregion #funduszeeuropejskiedlapodkarpacia #EuropejskiRokMłodzieży