Kocie zabawy w Bibliolandii. Światowy Dzień Kota z Dziećmi z NSPS „Ukryty Dar” w Dębicy

Uparcie chadzają własnymi ścieżkami, mają trzy powieki, i przesypiają 2/3 życia, a ich noski są tak unikatowe, jak linie papilarne na dziecięcych paluszkach… To zaledwie kilka ciekawostek o tajemniczych i pełnych wdzięku kotach. Obok psów uważa się je za najstarszych czworonożnych przyjaciół człowieka. Nic więc dziwnego, że uwielbiane przez dzieci i dorosłych mruczki doczekały się własnego święta, zainicjowanego już w 1990 r. we Włoszech. Jutro, 17 lutego obchodzić będziemy Światowy Dzień Kota i właśnie pod znakiem niezależnego udomowionego drapieżcy upłynęło dzisiejsze spotkanie w Bibliolandii z Dziećmi z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej „Ukryty Dar” w Dębicy. Przyjemny dzień zimowych ferii w książkowej scenerii obfitował w różnorodne gry i zabawy, inspirowane symboliką łaszącego się pupila.

Niewiele jest tak wdzięcznych tematów, na które bez znużenia możemy toczyć wielogodzinne rozmowy. Miłośnicy i właściciele kotów wiedzą jednak doskonale, że temat ich ulubieńców pozostanie na zawsze niewyczerpanym, prześcigają się w pochwałach i opowieściach o obyczajach i psotach zwierzaków. Potwierdzają do Wychowankowie „Ukrytego Daru”, którzy wzięli dziś udział w „Kocich zajęciach”, zorganizowanych w Bibliolandii dla uatrakcyjnienia zimowych ferii i zaprzyjaźnienia się z MiPBP w Dębicy. Zajęcia połączyły aspekt edukacyjny z rekreacyjnym, zapoznając z wnętrzem Strefy Dzieci. Bezpośrednio po powitaniu przeszliśmy do kreatywnej części zajęć. W celu wprowadzenia, Dzieci obejrzały filmik instruktażowy pokazujący, jak własna dłoń może posłużyć za modelkę i bazę do stworzenia rysunkowego zwierzątka. Chociaż dedykowaliśmy dzisiejszą środę kotom, oddaliśmy też sprawiedliwość innym przedstawicielom fauny i wspólnie z Dziećmi zadecydowaliśmy, iż stworzymy portrety żyraf, które przecież również zasługują na uwagę.

Następnie Podopieczni „Ukrytego Daru” mogli sprawdzić oraz poszerzyć swą wiedzę o kotach. Seria pytań, odnoszących się do utrwalonej symboliki kojarzonego z błogim lenistwem pogromcy myszek oraz ciekawostek i przesądów złożyła się na absorbujący quiz. Dzieci dzielnie stawiły czoła przekornym i nieoczywistym pytaniom o to, po co kotom ogon i spotkanie zwierzaka o jakim kolorze może przynieść nam pecha. W podobnym tonie utrzymana była zabawa „Prawda czy Fałsz?”, w której Dzieci losowały kolejne nurtujące pytania, domagające się odpowiedzi. Czy wszystkie koty mają dziewięć żyć? Czy zawsze, ale to zawsze spadają na cztery łapy? Wychowankowie „Ukrytego Daru” nie pozostawili tych kwestii otwartymi wykazując się zaangażowaniem, błyskotliwością i rezolutnością.

Po wysiłku intelektualnym nadeszła pora na wytchnienie w urokliwej i zabarwionej lekkim humorem formie. Dzieci obejrzały odcinek z serii filmów animowanych o kocim głodomorze – Kocie Simona. Tym razem niesforny i podstępny kociak na wszelkie sposoby próbował uniknąć wizyty u weterynarza. Projekcja animacji stanowiła znakomity pretekst do poważnych i koniecznych rozmów na temat potrzeb domowych ulubieńców, do zwrócenia uwagi na konieczność troszczenia się o ich zdrowie. Mogliśmy dyskutować wspólnie o tym, jak pomóc chorującemu pupilowi oraz o to, gdzie szukać profesjonalnej pomocy. Nie zabrakło również gier ruchowych na „Magicznym dywanie”.

Na koniec kocich zabaw każde z Dzieci mogło przeistoczyć się na krótką chwilę w kotka. Dzięki dumnym sylwetkom dwóch czarnych wyrafinowanych czworonogów, tworzącym urocze fotobudki, nasi Goście zyskali pamiątki w postaci zdjęć, które przypominać będą radosny czas spędzony w Bibliolandii z okazji Światowego Dnia Kota. Rozstanie osłodziła Dzieciom słodka niespodzianka, a do czytania z pewnością zachęci pamiątkowa zakładka.

Serdecznie dziękujemy Dzieciom oraz Paniom Wychowawczyniom z NSPS „Ukryty Dar” za dzisiejsze spotkanie w konwencji kocich zabaw. Głęboko wierzymy, że będzie ono stanowić inaugurację współpracy, więzi godnej zacieśniania i owocującej równie udanymi zajęciami, w których gry i zabawy edukacyjne efektywnie połączą walor biblioterapeutyczny z inspiracją do zgłębiania zainteresowań Dzieci i nieustannego rozwoju ze zwróceniem uwagi na szczególne potrzeby Podopiecznych.