„Kinder Mleczna Kanapka. Przerwa na Wspólne Czytanie” – nagrody już u nas!

Drodzy Czytelnicy, początek tygodnia rozpoczynamy od wspaniałej wiadomości. Z pewnością pamiętacie, jak miesiąc temu cieszyliśmy się naszym wspólnym zwycięstwem w konkursie „Kinder Mleczna Kanapka. Przerwa na Wspólne Czytanie”. Dzisiaj mamy przyjemność podzielenia się z Wami niezwykłą informacją: nagrody już dotarły i są z nami! W wyjątkowej aurze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia tego rodzaju osiągnięcia wydają się być jeszcze donioślejszymi, a sama przesyłka od Organizatora konkursu przypomina zachwycający prezent. Tak, z dziecięcą radością rozpakowywaliśmy wyjątkową paczkę, której MiPBP w Dębicy nie otrzymałaby bez Waszego wsparcia i głębokiego zaangażowania.

Ideą konkursu Kinder jest aktywizacja lokalnej społeczności oraz dbałość o więzi między Rodzicami i Dziećmi. To zatem inicjatywa szczególnie kształtująca nas, Czytelników: Rodziców i Dzieci, poprzez wyjście od relacji osobistych, do tych o większym zasięgu. Do najpiękniejszych i bezcennych wyrazów miłości należy wspólne spędzanie czasu i poświęcanie uwagi. Natychmiast nasuwa się na myśl wspólne czytanie, rozumiane jako chwile wyjątkowej bliskości, skupianie uwagi na tej samej czynności i bycie razem, tak po prostu, bez żadnych oczekiwań. Przeżywając historie kreowane przez autorów literatury dziecięcej, zanurzamy się w całym spektrum emocji – od entuzjazmu i ekscytacji, poprzez euforię, aż do zadumy i refleksji domykającej książeczkę jakimś morałem czy zwykłym spostrzeżeniem. Nagle okazuje się, że mamy mnóstwo tematów do rozmowy, dopowiadamy własne rozdziały do naszych właśnie czytanych lektur, czekamy na ten moment naszego bycia razem i naszego zaczytania. Wspólne czytanie to niewątpliwie rytuał wyczekiwany i kojący. Nie chodzi wyłącznie o walory rozwijające, edukacyjne, ale właśnie o tę dostępną nam dzięki literaturze odskocznię  od codzienności do krainy fantazji. Co istotne, wypracowany zdrowy nawyk codziennego czytania zachęci nasze Pociechy do samodzielnego rozwijania czytelniczych pasji w przyszłości.

W Bibliolandii już niebawem zagoszczą wygrane książeczki. Są to pozycje dedykowane dzieciom w każdym wieku, również tym, których metryka powiedziałaby zupełnie coś innego. Wszystkie publikacje zachwycają dbałością o szczegół, estetyką, wielobarwnymi ilustracjami, doskonale oddającymi klimat poszczególnych historii. Pojawią się u nas zabawne opowieści i przebłyskujące nostalgią baśniowe historie. Nie zabraknie propozycji dla adeptów nauki, pełnych niezwykle interesujących ciekawostek oraz odpowiedzi na pytania, które tylko z pozoru są proste. Z książeczek rozkosznych i rozczulających, migoczących ciepłym humorem, poznamy historie sympatycznych bohaterów, z którymi łatwo identyfikować się dzieciom, a co za tym idzie, radzić z wyzwaniami rzeczywistości. Walorem wygranych w konkursie pozycji jest ich różnorodność, obejmująca aspekty edukacji emocjonalnej oraz zaspokajania ciekawości otaczającego nas świata. Do naszej Biblioteki dotarł również teatrzyk Kamishibai, który z powodzeniem może stanowić przedłużenie zaczytania, poprzez reżyserowanie własnych opowieści. Otrzymaliśmy także certyfikat dla zwycięzców, który zawsze już będzie nam przypominać o naszej wspólnej wygranej.

Drodzy Czytelnicy, wdzięczni za Waszą pomoc i obecność, zapraszamy do jak najczęstszych rodzinnych wizyt w bibliotece. Mamy nadzieję, że każda z przeczytanych wspólnie książek będzie dla Was inspirująca, a kwadrans przeznaczony na wielopokoleniową lekturę zaowocuje zbliżeniem się do siebie i głębszym poznaniem, przeradzając się w pożyteczną przyjemność.